Znaczenie imienia Antonina

Jej spokojne życie oraz dobra praca opierają się na poczuciu bezpieczeństwa. Dlatego Antonina niechętnie podchodzi do wszelkich zmian. Woli stare śmiecie i znane sobie problemy niż ryzyko związane z nowymi. Nie raz w życiu się sparzyła, stąd jej nadmierna ostrożność, także wobec ludzi. W pracy jest sumienna i dobrze zorganizowana. Ambicji jej nie brak, ale raczej się nie wychyla. Swą prostotą i szczerością zjednuje sobie sympatię. W żadnej sytuacji życiowej nie unosi się pychą i jest wyjątkowo dobroduszna oraz bezinteresowna. Ogólnie rodzinna i oddana najbliższym, mimo to z łatwością wybiera samotne życie.

Pochodzenie imienia Antonina

Antonina to żeński odpowiednik imienia Antonin, które pochodzi od nazwy rodu Antoniuszów. Imię to oznacza: wspaniała, doskonała, wybitna.

Rodzina i miłość

Potrafi obdarzyć drugiego człowieka czułością oraz bliskością, chociaż pod wpływem doświadczeń ciężko jej zaufać innemu. Antonina to subtelna i delikatna kobieta, która tworzy silne oraz stabilne więzi partnerskie. Poszukuje stałości i bezpieczeństwa. Jest rodzinna i oddana swoim najbliższym ale tylko wtedy, gdy czuje się spełniona jako matka, żona i gospodyni. Szczęście rodzinne stanowi dla niej rekompensatę nieosiągniętej kariery zawodowej lub nieodniesionych sukcesów na innym polu. Z łatwością za to wybiera samotny styl życia, jeśli się spełnia w pracy i jest doceniana w społeczeństwie. Antonina tak naprawdę rzadko bywa do końca szczęśliwa w życiu, zawsze będzie jej czegoś brakować.

Imieniny Antoniny

Antonina imieniny obchodzi 9, 12, 17 stycznia, 6, 7, 28 lutego, 1, 28 marca, 3, 4, 10 kwietnia, 2, 3, 4, 10 maja, 12, 13, 14 czerwca, 5, 7, 24 sierpnia, 3 września, 24, 27, 31 października, 7 listopada, 28 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Antoniny jest 4 maja.

Życie towarzyskie

Antonina jest naiwną idealistką, przez co nie raz zawiodła się na swojej ocenie ludzi z jakimi miała styczność. To bardzo życzliwa, szczera i naturalna kobieta, którą cechuje prostota zachowania i bezpretensjonalny sposób bycia. Wydaje jej się, że każdy jest właśnie taki. Antonina z łatwością zjednuje sobie sympatię otoczenia i nawet, jeśli osiągnie spektakularny sukces, nie zapomina o dawnych znajomych, nie unosi się pychą, ale pozostaje tą samą osobą co wcześniej. Jest wyjątkowo dobroduszna i bezinteresowna. Każdy znajdzie u niej pomoc i dobre słowo. Chyba że wcześniej czymś się Antoninie naraził – to pamiętliwa kobieta, która silnie przeżywa krzywdy i jest niezwykle czuła na swoim punkcie. Zdecydowanie woli przebywać w zaufanym gronie bliskich przyjaciół niż narażać się na zranienia.

Praca i kariera zawodowa

Tak w życiu, jak i w pracy Antonina potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Bardzo niechętnie podchodzi do jakichkolwiek ewolucji, nawet zmierzających ku lepszemu. Woli znane sobie problemy niż ryzyko zmian. Pracuje sumiennie, jest dobrze zorganizowana i spokojna. Jeśli odpowiednio wykorzysta swój potencjał, może wiele osiągnąć i zrobić karierę. Jednakże ciężko jej się przełamać. Jest wprawdzie ambitna i uwielbia być chwalona, ale woli, aby ludzie sami docenili jej trud. Nie lubi na siłę wyróżniać się z tłumu i wywyższać. Źle znosi krytykę oraz bardzo długo pamięta niepochlebne opinie o sobie. Zrażona niepowodzeniami, woli się nie wychylać i często zaszywa się przed światem. Kiedy może chętnie pomaga innym a w pracy cieszy się powszechną sympatią.

Predyspozycje zawodowe

Antonina świetnie poradzi sobie w zawodach takich jak: plastyczka, bibliotekarka, przewodnik turystyczny, konserwator zabytków.

Patroni Antoniny

Św. Antonina z Nicei – męczennica, zamordowana w 306 roku za wiarę chrześcijańską z rozkazu cesarza Galeriusza Maksymiana. Kiedy aresztowana Antonina odmówiła wyparcia się wiary, została wysłana do domu publicznego aby zostać zhańbioną i stracić dziewictwo. Podczas próby ucieczki w przebraniu mężczyzny została schwytana wraz z mężczyzną, który jej pomagał. Oboje zostali poddani torturom i spaleni żywcem.

Odmiany i zdrobnienia imienia Antonina

Antoninka, Antosia, Antoszka, Antośka, Nina, Tonia, Tosia, Tosieńka, Tośka

Formy obcojęzyczne

Antonina (ogólnie przyjęta forma)

Nazwiska pochodzące od imienia Antonina

Brak

Znani imiennicy

Antonina Barczewska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
Antonina Kawecka – śpiewaczka operowa
Antonina Krzysztoń – piosenkarka
Antonina Sielska – Polka odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Antonina Taborowicz – lekkoatletka

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.