Znaczenie imienia Anna

Anna to kobieta zaangażowana w sprawy rodzinne bardziej niż towarzyskie czy zawodowe. Lubi wygodne i spokojne życie, dlatego na męża poszukuje mężczyzny z zasobnym portfelem lub perspektywami. Oprócz tego musi go cechować stoicka cierpliwość. Anna jest wrażliwa, energiczna i pomysłowa, przy tym ma chłonny i błyskotliwy umysł. Niestety uważa, iż posiada monopol na rację – potrafi do tego rozkazywać i wymuszać posłuszeństwo. Dobrze radzi sobie w życiu zawodowym i kształci się na wybitną specjalistkę, która zdobywa pieniądze i sławę. Pogoda ducha i wewnętrzne ciepło sprawiają, iż każdy chętnie przebywa w jej towarzystwie. Nikogo też nie urazi, jest bowiem delikatna i taktowna.

Pochodzenie imienia Anna

Anna to imię żeńskie pochodzące z języka hebrajskiego od słowa channah (wdzięk, łaska). Imię Anna oznacza kobietę miłą, łagodną i przyjemną.

Rodzina i miłość

Anna lubi wygodny tryb życia, przestronne i ładne mieszkania, ciekawe i nowoczesne wnętrza – przede wszystkim więc lubi mężczyzn z zasobnym portfelem. Ponieważ jest osobą rozsądną i myślącą o konsekwencjach swojego postępowania, często wybiera partnerów, jeśli nie bogatych, to z perspektywami. Chętnie zamieszka w cichej i spokojnej miejscowości, gdzie będzie mogła otoczyć się naturą i odpocząć. Jest idealnym materiałem na matkę i żonę, potrzebuje jednak męża ze stoicką cierpliwością. Jej rodzinie nie powinno niczego brakować dzięki oddaniu i wrodzonej gospodarności Anny. Nie jest jednak sknerą – kocha robić prezenty bliskim i sprawia jej to niewysłowioną przyjemność.

Imieniny Anny

Anna imieniny obchodzi 9 stycznia, 1 lutego, 3, 26 marca, 8, 16 kwietnia, 7, 9, 17, 26, 27 czerwca, 6, 13, 15, 20, 23, 26 lipca, 26 sierpnia, 21 września, 1, 3, 4, 5, 13, 15, 26 października, 20, 21, 28 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Anny jest 26 lipca.

Życie towarzyskie

Pogoda ducha i wewnętrzne ciepło sprawiają, że Anna jest idealnym rozmówcą. Każdy lubi przebywać w jej towarzystwie. Nikogo nie urazi, jest delikatna i taktowna. Zawsze stara się pomóc, gdy widzi taką potrzebę. Nie odwróci się od drugiego człowieka i nie przejdzie obok niego obojętnie. Anna bardzo nie lubi być sama, dlatego jest otwarta na ludzi i posiada liczne grono przyjaciół. Jak mało kto rozumie, że każdy posiada zarówno zalety jak i wady, dlatego szybko wybacza tym, którzy wyrządzili jej krzywdę.

Praca i kariera zawodowa

Umysł jasnowidza i monopol na rację a do tego uwielbia błyszczeć i olśniewać otoczenie. Anna jest po prostu energiczną, pomysłową i bardzo ruchliwą kobietą, przy tym ma chłonny i błyskotliwy umysł. Często nie przejmuje się porażkami – bardzo możliwe, że była na nie przygotowana. Anna jak nikt potrafi w jasny sposób wyrazić swoje zdanie i wyłożyć swoje racje, ale nikogo nie zmusza do zaakceptowania ich. Nie znaczy to, że nie umie rozkazywać i wymuszać posłuszeństwa.

Predyspozycje zawodowe

Anna powinna wykonywać pracę zgodną z jej zamiłowaniami: sztuka, film, muzyka, rękodzieło artystyczne. Sprawdza się też w zawodzie nauczyciela lub pedagoga.

Patroni Anny

Św. Anna – matka Najświętszej Marii Panny. W Polsce miejscem jej kultu jest Góra św. Anny koło Opola. Patronka piekarzy, żeglarzy, matek i małżeństw.

Odmiany i zdrobnienia imienia Anna

Andzia, Andziunia, Aneczka, Anelka, Ania, Aniula, Aniulka, Aniusia, Anka, Anuchna, Anula, Anulka, Anusia, Anusieńka, Haneczka, Hania, Haniusia, Hanusia

Formy obcojęzyczne

Ana, Anna (ogólnie przyjęta forma), Ann, Anna, Anne, Hannah, Nancy (ang.), Anna, Anne (niem.)

Nazwiska pochodzące od imienia Anna

Ankiewicz, Ankosz, Ankowski, Annaszek, Annusz, Annowski, Anusz, Anuszkiewicz, Anuszkowic, Anuszowicz

Znani imiennicy

Anna Hanka Bielicka – aktorka
Anna Dymna
– aktorka
Anna German – piosenkarka
Anna Jagiellonka – królowa Polski
Anna Jantar – piosenkarka
Anna Maria Jopek – piosenkarka
Anna Seniuk – aktorka

Przysłowia i powiedzonka

Od świętej Anki zimne noce i poranki.
Szczęśliwy kto na świętą Annę upatrzy sobie pannę.
Na świętą Annę mrowiska, szukaj w zimie ogniska.
Andzia płakała, ale przystała.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.