Znaczenie imienia Aleksandra

Aleksandra to kobieta pełna wdzięku, której trudno się oprzeć. Ma mnóstwo pomysłów, a przez to skłonności do wplątywania się w kłopoty, z których potem ciężko jej wybrnąć. Osoby z jej otoczenia mogą być często przerażone oszałamiającą aktywnością Aleksandry. Pewnym jednak pozostaje, że przy niej nikt się nie nudzi. Aleksandra jest jednak nazbyt zaborcza i lubi robić z ludzi swoich niewolników. Zdolności przywódcze doskonali od najmłodszych lat. Pragnie być niezależna i kocha przygody. Może być niebezpieczna, kiedy sprawy nie układają się po jej myśli. Zawsze trzyma rękę na pulsie i lepiej nie krzyżować jej planów. Co innego, gdy pokocha wielką miłością.

Pochodzenie imienia Aleksandra

Imię Aleksandra pochodzi od jej męskiego odpowiednika Aleksander. Pochodzi ono od greckiego słowa aleksandros (obrońca ludzi). Imię Aleksandra w Polsce weszło do użycia około XIV wieku. Imię spopularyzował Henryk Sienkiewicz nadając je bohaterce Potopu.

Rodzina i miłość

Aleksandra jest nadmiernie zaborcza i marzy bardziej o posiadaniu niewolników niż suwerennych członków rodziny. Swoje zdolności kierownicze doskonali od najmłodszych lat, poczynając od kontaktów z rodzicami. Jej partner nie będzie miał łatwo – nie ma co liczyć na zbytnią czułość w związku, ale na pewno nie będzie się nudził. Należy też uważać na chwiejną moralność Aleksandry, która łatwo ulega gwałtownym porywom. Tylko wielka miłość może ją przystopować. Ponieważ jest to kobieta zdyscyplinowana i samodzielna – doskonale łączy życie zawodowe ze szczęściem rodzinnym.

Imieniny Aleksandry

Aleksandra imieniny obchodzi 15 stycznia, 8, 26, 27 lutego, 10, 18, 19, 20 marca, 22, 24 kwietnia, 3, 15, 18 maja, 2 czerwca, 10, 17 lipca, 11, 28 sierpnia, 13 września, 24 listopada, 12 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Aleksandry jest 26 lutego.

Życie towarzyskie

Dynamiczna i nieuchwytna – to właśnie Aleksandra! Trudno jej się oprzeć i ciężko z nią wytrzymać. Przy niej trzeba być w ciągłym ruchu a najlepiej według jej koncepcji. Otacza się tylko tymi, którzy podzielają jej zainteresowania i poglądy. Nie można jednak powiedzieć, że nie jest towarzyska – potrzebuje ludzi, ale stawia im warunki. Przy niej nikt nie zazna nudy, ponieważ Aleksandra ma głowę pełną pomysłów, nie lubi stać w miejscu i ciągle szuka przygód. Jej przyjaciele muszą być przygotowani na wyciąganie jej z kłopotów, w które po raz kolejny się wplącze. Należy także liczyć się z jej bezpośredniością i wyjątkową prawdomównością, które nie zawsze są mile widziane w towarzystwie.

Praca i kariera zawodowa

Aleksandra jest pełna pomysłów, ambitna i niezależna. Ciężko za nią nadążyć – co zdecydowanie dystansuje konkurencję! Zawsze trzyma rękę na pulsie i lepiej nie krzyżować jej planów. Aleksandra to urodzony przywódca, uciekający się do niekonwencjonalnych metod, byle tylko postawić na swoim. Nie da się jej poskromić i lepiej nie próbować! Uparcie brnie na przód i toruje sobie drogę do celu. Jest niezawodna, jeśli pozwoli się jej na pełną swobodę. To kobieta operatywna i zaangażowana we wszystko, co robi. Nie toleruje karierowiczów i kombinatorów, sama jest bardzo uczciwa.

Predyspozycje zawodowe

Aleksandra dobrze czuje się jako sekretarka, handlowiec, pedagog, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek.

Patroni Aleksandry

Św. Aleksandra z Galacji – poniosła śmierć męczeńską za czasów cesarza Dioklecjana. Legenda głosi, że zginęła wraz z sześcioma innymi dziewicami, utopiona w grzęzawiskach wokół swego miasta rodzinnego.

Odmiany i zdrobnienia imienia Aleksandra

Ala, Aleksa, Alka, Alosia, Alutka, Aluś, Ola, Oleńka, Olesia, Olka, Oluchna, Olunia, Oluś, Oluśka, Oluńka, Sandra

Formy obcojęzyczne

Alexandra, Aleksandra (ogólnie przyjęta forma), Alexia, Alexandrina, Sandy (ang.), Alexandre, Alexandrine (fr.), Alejandra (hiszp.), Alexandra, Alexandrine, Sandra (niem.), Sanderke, Sanderstje (hol.), Aleksandra (ros.), Oleksa, Oleksandra (ukr.), Alexandra, Sandra, Aleška (czes.), Alessa, Alessia, Alessandra, Sandra (wł.), Aleksandra, Aleksija, Sandra (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Aleksandra

Brak

Znani imiennicy

Aleksandra Fiodorowna – żona rosyjskiego cara Mikołaja II Romanowa
Aleksandra Kwaśniewska – dziennikarka, córka byłego prezydenta RP
Aleksandra Śląska – aktorka
Aleksandra Woźniak – aktorka
Aleksandra Ziółkowska-Boehm – pisarka

Przysłowia i powiedzonka

Lek najlepszy – Aleksandra, kiedy Cię ogarnia chandra.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.