Znaczenie imienia Agnieszka

Agnieszka jest ruchliwa i nie może zbyt długo usiedzieć w miejscu. Sprawia wrażenie pewnej siebie, jednak często jest to tylko wrażenie. Zawsze angażuje się w to, co robi, a każde niepowodzenie silnie przeżywa. Jest do tego bardzo pobudliwa i trzeba nie lada wysiłku, by ją uspokoić, kiedy się zdenerwuje. Otacza się zwykle sporym gronem przyjaciół, ale często ich zmienia. Mimo to nie nawiązuje łatwo kontaktów, ponieważ ciężko się z nią porozumieć. Prowadzi życie pełne wrażeń i ciągłych huśtawek nastrojów. Stałe układy szybko ją nudzą, chociaż pragnie równowagi w życiu. Od partnera oczekuje przede wszystkim wiele wyrozumiałości i cierpliwości. W zamian będzie wiernie kochać i zadba o wspólne gniazdko.

Pochodzenie imienia Agnieszka

Imię Agnieszka pochodzi od greckiego słowa hagneia i oznacza: czystość, bez skazy, świętość.

Rodzina i miłość

Stałe układy szybko nudzą Agnieszkę, mimo iż pragnie ona równowagi w życiu. Od bliskich potrzebuje przede wszystkim wyrozumiałości i cierpliwości. Często zmienia partnerów w poszukiwaniu tego jedynego, potrafiącego wytrzymać jej zmienne nastroje. Agnieszka prowadzi przy tym burzliwe życie i nie można się z nią nudzić. Jest osobą pełną wdzięku i uwodzicielską. Jeśli trafi na swoją drugą połówkę – gwarantuje mu niebo na ziemi. Z odpowiednim partnerem stworzy niekonwencjonalny, pełen ciepła dom i będzie wzorową matką.

Imieniny Agnieszki

Agnieszka imieniny obchodzi 1, 21, 28 stycznia, 28 lutego, 2, 6, 26 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 17 czerwca, 27 lipca, 27 sierpnia, 4 września, 11 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Agnieszki jest 21 stycznia.

Życie towarzyskie

Agnieszka nie nawiązuje łatwo kontaktów. Niestabilność emocjonalna sprawia, że znajomi nie potrafią się z nią porozumieć. Trzeba poświęcać jej pełną uwagę, a nie każdemu to odpowiada. Jednak Agnieszka zawsze ma wokół siebie wielu przyjaciół – ciągle innych. Prowadzi bardzo intensywne życie pełne przeżyć i huśtawek nastrojów. Nigdy ostatecznie nie porzuca nikogo, po postu lawiruje między grupami swoich znajomych.

Praca i kariera zawodowa

Agnieszka jest osobą niespokojną i ruchliwą. Podejmie tylko taką pracę, w której dużo się dzieje i ma zapewniony kontakt z ludźmi. Nigdy nie pracuje długo w oparciu o jedną metodę. Zawsze bardzo angażuje się w to, co robi, a każde niepowodzenie głęboko przeżywa. Niestety tylko sprawia wrażenie osoby pewnej siebie i przebojowej – ukrywa prawdziwe uczucia, a gdy się zdenerwuje, trzeba nie lada wysiłku by ją uspokoić. Posiada za to zadziwiająca intuicję i syntetyczny umysł, pozwalające jej ogarnąć wszystko, co się wokół dzieje. Oczywiście do momentu porażki. Brak jej dyscypliny, dlatego napotkana przeszkoda szybko ją zniechęca, a rutynowa praca – nuży. Mimo to jest odpowiedzialna i potrafi być samodzielna.

Predyspozycje zawodowe

Idealna praca dla Agnieszki to dziennikarstwo, praca w reklamie lub marketingu, obsługa turystyczna.

Patroni Agnieszki

Św. Agnieszka Rzymska – męczennica rzymska spalona prawdopodobnie na stosie w dniu 21 stycznia 304 roku w wieku zaledwie 12 lat. Patronka dzieci i symbol niewinności.
Św. Agnieszka z Asyżu (1198-1253) – młodsza siostra św. Klary, z którą razem założyła przy kościółku św. Damiana zakon „Ubogie Panie” (nazwane później klaryskami).
Św. Agnieszka z Pragi (205-1282) – założyła klasztor klarysek czyniąc z niego ośrodek odnowy religijnej oddziałujący na całą Europę.
Św. Agnieszka z Montepulciano – włoska dominikanka słynąca z daru proroctw.

Odmiany i zdrobnienia imienia Agnieszka

Aga, Agna, Agnes, Agunia, Aguńcia, Aguńka, Agusia, Agusiaczek, Agusiak, Aguś, Aguśka, Agutek

Formy obcojęzyczne

Agnes (ogólnie przyjęta forma), Ines (hiszp., czes.), Agnessa (ros.), Agnese (wł.), Agni, Aneza (gr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Agnieszka

Agnieszczyn, Agniszowicz, Agnusiak

Znani imiennicy

Agnieszka Chylińska – wokalistka
Agnieszka Duczmal – dyrygentka
Agnieszka Dygant – aktorka
Agnieszka Fatyga – aktorka
Agnieszka Holland – reżyserka filmowa
Agnieszka Kotulanka – aktorka
Agnieszka Maciąg – modelka, aktorka, piosenkarka, pisarka
Agnieszka Osiecka – poetka
Agnieszka Radwańska – tenisistka
Agnieszka Włodarczyk – aktorka i piosenkarka

Przysłowia i powiedzonka

Dobra Agnieszka, kto z nią nie mieszka.
Skromna jak święta Agnieszka, a diabeł w niej mieszka.

Na świętą Agnieszkę wychodzi woda na ścieżkę.
Agnieszka łaskawa puszcza skowronka z rękawa.
Do stron gdzie mieszka panna Agnieszka, dość uczęszczana prowadzi ścieżka!
Szczęśliwy jest, gdy przy nim mieszka zawsze pomocna Agnieszka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.