Znaczenie imienia Agata

Agata to choleryczka – wybuchowa i nieustępliwa. Posiada jednak wielkie serce i ogromną wrażliwość na potrzeby bliźnich. Praca dla Agaty to pole walki, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone – jest bardzo kreatywna i twórcza. Nie znosi tylko monotonii, ograniczeń i stałych godzin pracy. Wybiera zawody umożliwiające szybkie osiągnięcie sukcesu oraz bogactwa. Z reguły jest optymistycznie nastawiona do świata, posiada wyjątkowe poczucie humoru i ma mnóstwo zwariowanych pomysłów. Prowadzi bogate życie towarzyskie, kierując się wolą spełnienia swych zachcianek. Z łatwością zjednuje sobie ludzi – mężczyzn intryguje i zdobywa. Agata w związku poszukuje ciepła i miłości. Jest jednak bardzo zaborcza.

Pochodzenie imienia Agata

Imię Agata pochodzi od greckiego słowa agathe (dobra, szlachetna, wspaniała, ciepła, o wielkim sercu) lub agathos (dobrze urodzony, szlachetny).

Rodzina i miłość

Agata jest optymistycznie nastawiona do świata, lubi dbać o swój wygląd i intrygować, dzięki czemu skupia na sobie uwagę niejednego mężczyzny. Wybiera jednak spośród tych z dobrą pozycją. Nie potrafi być sama – potrzebuje miłości, ciepła i stabilności. Przede wszystkim jednak musi zdobywać. W związku pragnie pełnego oddania i sama poświęca się całkowicie. Zrobi wszystko, by zdobyć pewność, że jest pierwsza i jedyna. Jej partner powinien być przygotowany na zwariowane i nieprzewidywalne życie.

Imieniny Agaty

Agata imieniny obchodzi 5, 15 lutego, 14 maja, 5 sierpnia, 21 września, 14 listopada, 7 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Agaty jest 5 lutego.

Życie towarzyskie

Agata jest choleryczką – groźna, wybuchowa i nieustępliwa. Zanim pomyśli – potrafi zbyt wiele powiedzieć i zrazić do siebie ludzi. Jednakże cechuje ją wielkie serce i ogromna wrażliwość. Gdy mija pierwszy gniew, staje się małą, słabą kobietką, spragnioną miłości i czułości. Agata obdarzona jest wspaniałym poczuciem humoru, nie znosi stagnacji – musi być w ciągłym ruchu i realizować zwariowane pomysły, dlatego z łatwością zjednuje sobie przyjaciół, którzy poznawszy jej prawdziwą naturę, nigdy nie będą się z nią nudzić!

Praca i kariera zawodowa

Dla Agaty praca to nieustanna walka o bogactwo i zabieganie o sukces, dlatego wybiera zawody umożliwiające szybkie osiągnięcie tych dwóch celów. Nie jest stworzona do monotonnej pracy o stałych godzinach. Agata ma twórczy umysł i kocha swobodę. Musi mieć zapewnioną niezależność i pole do popisu, w przeciwnym wypadku ujawnia się jej nadmierna pobudliwość i staje się kłębkiem nerwów. Posiada także duże uzdolnienia artystyczne (głównie literackie) oraz analityczny umysł – może osiągnąć wymarzony sukces jako pisarz!

Predyspozycje zawodowe

Agacie satysfakcję przynosi każde zajęcie pozwalające szybko osiągnąć sukces. Wymaga jednak swobody działania. Najlepiej sprawdzi się jako przedsiębiorca bądź niezależny specjalista.

Patroni Agaty

Św. Agata – męczenniczka z Katanii (Sycylia). Torturowana i zamordowana przez Rzymian prawdopodobnie w 250 roku, w okresie prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Decjusza. Patronka pielęgniarek i kominiarzy. Uważana również za patronkę chroniącą przed burzą, wybuchem wulkanu, pożarem i chorobami piersi.

Odmiany i zdrobnienia imienia Agata

Aga, Agaciulek, Agaciuszek, Agaciuś, Agateczka, Agatka, Agunia, Agusia

Formy obcojęzyczne

Agatha (łac., ang.), Agathe (fr.), Agatha, Agathe (niem.), Agueda (hiszp.), Agata (wł., chor., ros.), Agathi (gr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Agata

Agaciak, Agacik, Agaciński, Agacki, Agas, Agat, Agatowski

Znani imiennicy

Agata Buzek – aktorka i modelka
Agata Christie – angielska pisarka powieści kryminalnych
Agata Kulesza – aktorka
Agata Konarska – prezenterka telewizyjna
Agata Młynarska – dziennikarka telewizyjna
Agata Wróbel – sztangistka

Przysłowia i powiedzonka

Lepsza Jagata, niźli jej tata.
Gdzie święta Jagata, bezpieczna tam chata.
Święta Agata w zimie bogata.
Chleb świętej Agaty od ognia strzeże chaty.

Po świętej Agacie widzimy muchy w chacie.
Ubogo żyje dość Agata, za to jej przeszłość jest bogata!
Potrafi Agata figle w łóżku płatać.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.