Znaczenie imienia Adelajda

Adelajda natchnienie i wytrwałość czerpie z przyrody i chętnie wiąże z nią życie zawodowe. Wytrwała w dążeniach, świetnie organizuje życie sobie oraz innym. Nigdy się nie rozprasza. Silna i bardzo zdecydowana kobieta – wie, czego chce. Chętnie podnosi swoje kwalifikacje. Angażuje się w to co robi całą sobą. Zazwyczaj zostaje kimś ważnym, ale nigdy nie wywyższa się. Jest otwarta, życzliwa i wrażliwa na krzywdę oraz nieszczęścia. Stara się zrozumieć innych i zjawiska zachodzące w świecie. Potrafi w mig ocenić charakter osób, które napotyka na swej drodze. Niestety często postrzega wszystko przez pryzmat własnej osoby, tracąc obiektywizm i dystans. Sprawy sercowe nie stanowią centrum jej życia ale bywa zalotna.

Pochodzenie imienia Adelajda

Adelajda to imię żeńskie pochodzenia starogermańskiego, które powstało od słowa Adal-heit. Oznacza ono kobietę wywodzącą się ze szlachetnego rodu, o szlachetnym obliczu i usposobieniu.

Rodzina i miłość

Sprawy sercowe, podboje miłosne i kwestie rodzinne nie znajdują się w centrum zainteresowań Adelajdy. Miłość przykuwa jej uwagę dopiero, gdy jakiś mężczyzna okaże się tego wart. Potrafi być wówczas czarująca i kusząca. Zdecydowanie jednak nie kwalifikuje się do kokieteryjnych kobiet. Woli koncentrować się na sprawach dających się przewidzieć i w pełni rozplanować. Jeśli przekona się do związku to tylko wtedy, gdy uzna, że uda się jej go w całości ułożyć po własnej myśli. Adelajda porusza się bowiem jedynie po jasno wytyczonych ścieżkach. Na szczęście nie jest typem despotki chociaż z uporem dyktuje swoje warunki bliskim. Życie z nią układa się spokojnie i zgodnie. Jeśli zechce, może być naprawdę kobieca i wlać nieco więcej namiętności w związek.

Imieniny Adelajdy

Adelajda imieniny obchodzi 5 lutego, 11, 27 czerwca, 16 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Adelajdy jest 16 grudnia.

Życie towarzyskie

Adelajda nie ma problemów z nawiązywaniem przyjacielskich kontaktów z ludźmi. Jest otwarta, życzliwa i chętnie pomaga. Dzięki wyjątkowej intuicji potrafi w mig trafnie ocenić charakter osób, które napotyka na swej drodze. Wykorzystuje tę umiejętność wybierając sobie przyjaciół. Cechuje ją duża wrażliwość na krzywdę słabszych i biedniejszych oraz nieszczęścia otaczającego ją świata. Bywa jednak, że kryje się z tym. Stara się zrozumieć innych i zjawiska zachodzące w świecie, dlatego zgłębia filozofię. Niestety bardzo często postrzega wszystko przez pryzmat własnej osoby tracąc obiektywizm i dystans. Z kolei jej upór i trwałość poglądów sprawiają, że zawsze wiadomo czego się po niej spodziewać. Znajomi bez oporów słuchają Adelajdy, podporządkowując się jej wytycznym. Posiada ona bowiem wyjątkowy talent organizatorski, przy czym nie pragnie uznania ani nie udowadnia swej wyższości – wszystkich traktuje sprawiedliwie.

Praca i kariera zawodowa

Odpoczywając wśród ptaków w cieniu drzew zbiera się do dalszej walki. Adelajda to wytrwała, świetnie zorganizowana i cierpliwa osoba, która nie rezygnuje z rozpoczętych planów. Mozolnie dąży do celu, skrupulatnie wypełniając kolejne zobowiązania. Nie traci czasu na rozpraszanie się i zbaczanie z kursu. To silna i zdecydowana kobieta, która wie czego chce i prawie zawsze dociera tam gdzie planowała. Nie boi się wyzwań ani trudności. Lubi podnosić swe kwalifikacje. Ceni sobie posiadanie rozległej wiedzy, zwłaszcza w interesujących ją dziedzinach, czyli kulturze, nauce i filozofii. Stawia też na solidne wykształcenie. Całą sobą angażuje się w każde przedsięwzięcie i nie wyobraża sobie aby praca zawodowa nie była jej pasją. Jest poukładana, zrównoważona, o zdolnościach przywódczych. Ma szansę zostać ważną osobistością, ale nie wywyższa się.

Predyspozycje zawodowe

Adelajda najlepiej poradzi sobie w zawodach zapewniających kontakt z ludźmi. Może pracować jako hostessa, stewardesa, przewodnik, modelka, dziennikarka lub rzecznik prasowy.

Patroni Adelajdy

Św. Adelajda (931-999) – cesarzowa Burgundii, żona cesarza Ottona I Wielkiego. Znana ze szlachetności, mądrości, roztropności i umiłowania pokoju. Fundatorka wielu kościołów i klasztorów. Pod koniec życia wstąpiła do klasztoru gdzie zmarła w opinii świętości. Patronka budowniczych obiektów sakralnych.

Św. Adelajda z Cambre – mistyczka, mniszka cysterska z klasztoru Cambre pod Brukselą.

Św. Adelajda z Vilich – przełożona klasztoru Pań Kanoniczek.

Odmiany i zdrobnienia imienia Adelajda

Ada, Adela, Adelajdka, Adelcia, Adelka, Adelunia, Adeluńcia, Adula, Adulka, Adunia, Adusia, Adzia

Formy obcojęzyczne

Adelaida (ogólnie przyjęta forma), Adelheid, Alheit, Adelheidis (niem.), Adletá (czes.), Adelheid, Alhed (duń.), Heide (fiń.), Alides, Alette (norw.)

Nazwiska pochodzące od imienia Adelajda

Brak

Znani imiennicy

Adelajda – żona Bolesława Krzywoustego
Adelajda Burgundzka – cesarzowa Niemiec, żona Ottona I Wielkiego
Adelajda Heska – żona Kazimierza Wielkiego

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.