Znaczenie imienia Wojciech

Wojciech potrafi opanować swoje namiętności i skłonność do wybuchów. Doskonale organizuje swe życie i interesy. To prawdziwy introwertyk: mówi tylko znikomą część tego, co myśli, a motywy jego działania są zawsze ukryte. Nie ulega wpływom. Brak mu obiektywizmu, a jego pewność siebie trąci pychą. Jest bardzo wytrwały w dążeniu do celu, musi go osiągnąć za wszelką cenę, nawet, jeśli wymaga to czasu. Porównując go do ośmiornicy można powiedzieć, że ma „długie macki” i potrafi się nimi posługiwać.

Pochodzenie imienia Wojciech

Wojciech jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: wojak przynoszący pociechę lub wojownik, któremu walka sprawia radość.

Odmiany i zdrobnienia imienia Wojciech

Ciesiek, Wojtek, Wojteczek, Wojtunio, Wojtuś

Imieniny

23 kwietnia, 12 czerwca, 24 lipca, 20 października

Patron

Św. Wojciech (Adalbert) – pierwszy patron Polski. Urodził się ok. 956 roku, jako syn czeskiego możnowładcy Sławnika, księcia Lidic. Po śmierci pierwszego biskupa Pragi, Dytmara, został jego następcą. Dwukrotnie był zmuszony do opuszczenia czeskiej stolicy. Ostatni raz, po zamordowaniu czterech jego braci w 997 roku, schronił się w Polsce, witany przez Bolesława Chrobrego. Wyruszył na Wybrzeże Bałtyckie, aby nawracać Prusów. Misja ta nie powiodła się i św. Wojciech zginął 23 kwietnia 997 roku, przebity siedmioma włóczniami. Bolesław Chrobry sprowadził jego szczątki do Gniezna. Patron Polski, Czech i Prus, również współpatron Europy.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Czerwony, 4, karneol

Formy obcojęzyczne

Vojtechus (łac.), Adalbert, Adelbert (ang.), Voiteh (niem.), Vojtech (hiszp.)

Nazwiska pochodzące od imienia Wojciech

Wojciechow, Wojciechowski, Wojciechowicz, Wojcieszak, Wojcieszek, Wojcieszkiewicz, Wojcieszko, Wojciszewski, Wojtalewicz, Wojtalewski, Wojtanowicz, Wojtanowski, Wojtarowicz, Wojtasiak, Wojtasiewicz, Wojtasik, Wojtaszczyk, Wojtaszek, Wojtaszewski, Wojtaś, Wojtaśkiewicz, Wojtczak, Wojtczuk, Wojtecki, Wojtkiewicz, Wojtyło, Wojtyłło, Wójczak, Wójcik, Wójcikowski

Znani imiennicy

Wojciech Fortuna – skoczek narciarski
Wojciech Kilar – kompozytor
Wojciech Młynarski – autor tekstów i piosenkarz
Wojciech Zabłocki – szablista i architekt

Powiedzonka

Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie.
Na świętego Wojciecha kończy się krów uciecha.
Jak na święty Wojciech rosa, to siej dużo prosa.

Opinie na temat imienia Wojciech