Znaczenie imienia Wojciech

Wojciech potrafi opanować swoje namiętności i skłonność do wybuchów. Doskonale organizuje sobie życie oraz interesy i wytrwale dąży do celu. Nie zastanawia się nad sensem istnienia, ani metafizyką życia – podąża prostą drogą. To mężczyzna praktyczny i pewny siebie. Jest przy tym energiczny, pracowity i zaradny. Posiada jednak naturę introwertyka: mówi tylko znikomą część tego, co myśli, a motywy jego działania są zawsze ukryte. Wojciech bywa nieufny z natury. Nie ulega niczyim wpływom i ostrożnie traktuje znajomości. Nie jest typem duszy towarzystwa, nie uznaje również kompromisów i uważa, iż tylko on ma rację. Ogólnie jest pogodny i sympatyczny i nie odstrasza od siebie ludzi.

Pochodzenie imienia Wojciech

Wojciech jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: wojak przynoszący pociechę lub wojownik, któremu walka sprawia radość.

Odmiany i zdrobnienia imienia Wojciech

Ciesiek, Wojtek, Wojteczek, Wojtunio, Wojtuś

Imieniny Wojciecha

Wojciech imieniny obchodzi 23 kwietnia, 12 czerwca, 24 lipca, 20 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wojciecha jest 23 kwietnia.

Patron

Św. Wojciech (Adalbert) – pierwszy patron Polski. Urodził się ok. 956 roku, jako syn czeskiego możnowładcy Sławnika, księcia Lidic. Po śmierci pierwszego biskupa Pragi, Dytmara, został jego następcą. Dwukrotnie był zmuszony do opuszczenia czeskiej stolicy. Ostatni raz, po zamordowaniu czterech jego braci w 997 roku, schronił się w Polsce, witany przez Bolesława Chrobrego. Wyruszył na Wybrzeże Bałtyckie, aby nawracać Prusów. Misja ta nie powiodła się i św. Wojciech zginął 23 kwietnia 997 roku, przebity siedmioma włóczniami. Bolesław Chrobry sprowadził jego szczątki do Gniezna. Patron Polski, Czech i Prus, również współpatron Europy.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Czerwony, 4, karneol

Formy obcojęzyczne

Vojtechus (łac.), Adalbert, Adelbert (ang.), Voiteh (niem.), Vojtech (hiszp.)

Nazwiska pochodzące od imienia Wojciech

Wojciechow, Wojciechowski, Wojciechowicz, Wojcieszak, Wojcieszek, Wojcieszkiewicz, Wojcieszko, Wojciszewski, Wojtalewicz, Wojtalewski, Wojtanowicz, Wojtanowski, Wojtarowicz, Wojtasiak, Wojtasiewicz, Wojtasik, Wojtaszczyk, Wojtaszek, Wojtaszewski, Wojtaś, Wojtaśkiewicz, Wojtczak, Wojtczuk, Wojtecki, Wojtkiewicz, Wojtyło, Wojtyłło, Wójczak, Wójcik, Wójcikowski

Znani imiennicy

Wojciech Fortuna – skoczek narciarski
Wojciech Kilar – kompozytor
Wojciech Młynarski – autor tekstów i piosenkarz
Wojciech Zabłocki – szablista i architekt

Powiedzonka

Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie.
Na świętego Wojciecha kończy się krów uciecha.
Jak na święty Wojciech rosa, to siej dużo prosa.

Opinie na temat imienia Wojciech