Znaczenie imienia Paweł

Paweł charakteryzuje się precyzyjnym umysłem, prawie zawsze udaje mu się to, co zamierzył, chociaż jest dość humorzasty i uparty. Nie jest łatwo się z nim przyjaźnić. Na każdym kroku i we wszystkim musi być lepszy. Wydaje mu się, iż ma prawo do robienia wszystkim niegrzecznych uwag, narzucania swojej woli i uszczęśliwiania innych na siłę. Mimo to jest dobrym i oddanym przyjacielem. Bardzo przeżywa porażki, zwłaszcza moralne, pragnie bowiem we wszystkim doskonałości. To czuły i kochający mężczyzna, ale do głosu dochodzi w nim pewna szorstkość. Kocha swój dom i rodzinę, dla nich robi bardzo wiele, nie daje jednak sobą kierować. Bywa, iż związek z nim to nieustanne rozstania i powroty.

Pochodzenie imienia Paweł

Paweł jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa paulus (drobny, mały). Oznacza człowieka małego wzrostu, drobnej budowy ciała. W Polsce nadawane jest od XII wieku.

Rodzina i miłość

Paweł buduje swoją miłość i związek. Pracuje nad rodzinnym szczęściem i wszystko planuje z najmniejszymi szczegółami. Kocha swój dom i bliskich. Nie podporządkuje się jednak ani nie da sobą kierować! To nie jest uległy baranek! Ma w sobie ogromne pokłady energii, które muszą być maksymalnie spożytkowane, inaczej traci równowagę psychiczną i panowanie. Za łatwo ulega emocjom, dużą wagę przywiązując do uczuć, dlatego żywo reaguje. Bywa, iż związek z nim to nieustanne rozstania i powroty. Jest czuły i kochający, ale także szorstki i gruboskórny. Cierpi ogromnie, jeśli zostanie zdradzony i nigdy tego nie zapomina. Dlatego okazuje pewną nieufność wobec kobiet i woli przyjmować maskę dominującego samca, niż oddanego rycerza. W sprawach łóżkowych bywa niestety hipokrytą i ciężko przywrócić mu zdrowe podejście do tego. Życie z nim nie jest łatwe, ale szczęśliwe, jeśli trafi na odpowiednią kobietę, która będzie cierpliwa i nauczy się radzić sobie z jego zmiennym zachowaniem.

Imieniny Pawła

Paweł imieniny obchodzi 10, 15, 25 stycznia, 1, 5, 6, 8 lutego, 2, 7, 22 marca, 28 kwietnia, 26 maja, 7, 26, 28, 29 czerwca, 12, 20 lipca, 19 października, 16, 18, 19 listopada, 14 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Pawła jest 29 czerwca.

Życie towarzyskie

Ma wielu znajomych i jest duszą towarzystwa, ale niestety podkreśla swoją wyższość nad innymi. Na każdym kroku i we wszystkim musi być lepszy, wręcz doskonały. Nie jest łatwo się z nim przyjaźnić. Paweł nie potrafi przegrywać, do tego jest bardzo zawzięty i przekonany o słuszności swoich i tylko swoich racji. Zawsze mówi to, co myśli i stara się uszczęśliwiać innych na siłę. Jest dobrym i oddanym przyjacielem, ale trzeba przywyknąć do jego wybuchów i zmiennych nastrojów. I należy mieć na uwadze, iż nigdy nie odpuszcza – jest bardzo mściwy. Uważa przy tym, iż ma prawo do robienia wszystkim niegrzecznych uwag, narzucania swojej woli i dyktowania warunków. Przez większość jednak czasu to bardzo elokwentny, zabawny i błyskotliwy towarzysz. Z nim nigdy nie jest nudno, ponieważ nie znosi rutyny i pospolitości – lubi błaznować.

Praca i kariera zawodowa

Paweł – pracownik perfekcyjny, o wielkich możliwościach, chociaż dość humorzasty i uparty. Zły nastrój oznacza utratę całego zapału. Trzeba mu pozostawić sporo niezależności i swobody, a będzie nadzwyczaj wydajny. Jest precyzyjny, konsekwentny i przygotowany do ciężkiej oraz samodzielnej pracy. On do wszystkiego w życiu dochodzi sam – w przemyślany sposób buduje swoją przyszłość, interesy, karierę. I prawie zawsze osiąga to, co zamierzył! Jest bardzo cierpliwy – spokojnie wykonuje swoje obowiązki i poświęca konieczną ilość czasu na osiągniecie celu. Niestety jego reakcje są dość powolne, czasem podejmuje się czegoś zbyt późno. Niemniej potrafi odnieść sukces. Paweł posiada niezwykle zróżnicowane zainteresowania. Ponadto stawia na rywalizację i konkurencję w pracy.

Predyspozycje zawodowe

Paweł najlepiej czuje się przy pracach dających szeroki kontakt z ludźmi.

Patroni Pawła

Św. Paweł – Apostoł Narodów, najsławniejszy spośród ponad 60 świętych noszących to imię. Jego imię żydowskie brzmiało Szaweł. Był przeciwnikiem i prześladowcą chrześcijan. W drodze do Damaszku ukazał mu się Jezus, co wpłynęło na zmianę jego stosunku do chrześcijan. Ochrzcił się, przyjmując imię Paweł, służył Chrystusowi, podróżował i nawracał innych. Napisał 14 Listów Apostolskich. Został ukrzyżowany w 67 r. w Rzymie z rozkazu cesarza Nerona. Patron marynarzy.
Św. Paweł I – papież, silny władca rozległego Państwa Kościelnego.
Św. Paweł Pustelnik – uciekł na pustynię przed prześladowaniami. Przeżył w grocie skalnej około 90 lat.
Św. Paweł od Krzyża – zakonnik znany z surowej ascezy i doznań mistycznych. Założyciel Zgromadzenia Pasjonistów.

Odmiany i zdrobnienia imienia Paweł

Pawcio, Pawełek, Pawełcio, Pawlik, Pawliś, Pawlusz, Pawlusza, Pawuś

Formy obcojęzyczne

Paulus (łac.), Paul (ang.), Paul, Paulus (niem.), Paul (fr.), Pablo (hiszp.), Paolo (wł.), Pavel (ros.), Pavel (czes.), Pavel, Pavol (słowac.), Paèo, Pavao, Pavel, Pavle, Paško (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Paweł

Pawelczyk, Pawelec, Pawelski, Pawełczyk, Pawełkiewicz, Pawlak, Pawlica, Pawlicki, Pawliczak, Pawliczek, Pawliczuk, Pawlik, Pawlikiewicz, Pawlikowski, Pawliński, Pawliszak, Pawliszewski, Pawluk, Pawlukiewicz, Pawlus, Pawlusiński, Pawluszkiewicz, Pawłowicz, Pawłowski

Znani imiennicy

Paweł Deląg – aktor
Paweł Kukiz – muzyk rockowy i aktor, założył i prowadzi zespół „Piersi”
Paweł Nastula – judoka, zawodnik MMA, olimpijczyk
Paweł Skrzecz – bokser, medalista olimpijski
Paul McCartney – muzyk, wokalista i kompozytor, członek zespołu „The Beatles”
Pablo Picasso – jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku

Przysłowia i powiedzonka

Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie.
Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina.
Czy Paweł, czy Gaweł – to jedno.
Nie będzie Pawła, to się weźmie Gawła.
Ja o Pawle, on o Gawle.
Paweł z Maciejem, wam oskomina, żeście nie pili takiego wina.
Kiedy Paweł się nawróci, zima na wspak się odwróci.
Paweł przewinił, powiesić Marcina.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.