Znaczenie imienia Piotr

Piotr jest ambitny, zdolny i osiąga świetne wyniki we wszystkim, czego się podejmie. Musi jednak mieć narzucony rygor obowiązków, inaczej staje się leniwy i zatraca się w marzeniach. Niestety sam nie potrafi zorganizować czasu pracy – przyjmuje zbyt wiele obowiązków i zleceń, pracuje nocami i całkowicie nie dba o swoje zdrowie. Potrzebuje nadzorcy albo twardych reguł. Z natury jest prostolinijny oraz wrażliwy, zawsze chętnie udziela pomocy innym. Ma również predyspozycje przywódcze. Jest wybuchowy, nerwowy, chciałby wszystko załatwić od razu. Uważa, iż na wszystkim się zna i sam wszystko zrobi najlepiej. Czasem ciężko się z nim dogadać. Chce być kochanym, ale ucieka, gdy okazuje mu się uczucia.

Pochodzenie imienia Piotr

Piotr jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa petros (skała). Oznacza: niezłomny jak skała.

Rodzina i miłość

Piotr jest marzycielem, który pragnie miłości, czułości i zrozumienia. Poszukuje ciepła wręcz matczynego. Nie łatwo jednak go zdobyć i naprawdę ciężko wyczuć. Chce być kochanym, ale ucieka, gdy okazuje mu się uczucia. Jeśli kobieta zgrywa niedostępną i obojętną – również ucieka. Zdarza się, iż nie potrafi odróżnić miłości od fantazji, stąd jego liczne zahamowania. Na powodzenie jednak nie narzeka, ma wiele uroku i pociąga kobiety. Jeśli wyniósł dobre wzorce od rodziców – powieli je. Jeśli nie – będzie wspaniałym kochankiem i fircykiem, ale ciężko będzie mu się ustabilizować. Wówczas nie warto go oswajać.

Imieniny Piotra

Piotr imieniny obchodzi 3, 18, 28, 31 stycznia, 2, 5, 8, 21, 22, 23, 24 lutego, 1, 2, 23 marca, 27, 28, 29 kwietnia, 8, 13, 19, 29 maja, 2, 3, 12, 23, 29 czerwca, 2, 7, 12, 30 lipca, 1, 12, 19 sierpnia, 9, 11, 12, 25 września, 19 października, 16, 18, 21 listopada, 2, 4, 13, 21, 25 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Piotra jest 29 czerwca.

Życie towarzyskie

Wojowniczy i niezależny, ciężko z nim się dogadać, chociaż jest z reguły otwarty na ludzi, bardzo komunikatywny i elokwentny. Piotr wręcz posiada dar wymowy – to gawędziarz, ale należy brać jego opowieści z pewnym dystansem, bowiem ma skłonności do koloryzowania. To również bardzo zmienny człowiek, który raz bywa duszą towarzystwa, a raz odcina się od wszystkich i bojkotuje wszelkie znajomości. Potrafi urządzić wokół siebie istny cyrk, ale tylko jeśli go to bawi, w przeciwnym wypadku gra obojętnego i nieśmiałego. Ma doskonałą intuicję i wiele spraw jest w stanie przewidzieć, dlatego przyjaciele chętnie się go radzą. Dla każdego ma miłe słowo i lubi pomagać. Zdarza mu się jednak nieoczekiwanie wybuchnąć i popaść w konflikt z bliskimi.

Praca i kariera zawodowa

Piotr jest bardzo wydajny, zdolny i osiąga świetne wyniki, ale tylko w rygorze stałych obowiązków. W przeciwnym wypadku staje się leniwy, zbyt marzycielski i zaprzepaszcza swe możliwości. Niestety nie potrafi sam sobie organizować czasu pracy – przyjmuje zbyt wiele obowiązków i zleceń, pracuje nocami i całkowicie nie dba o swoje zdrowie. Jego dynamizm bywa szalony! Chce zrealizować wszystko, do czego się zapali. Wprowadza chaos do obowiązków i nie kontroluje tego, co robi i co się wokół dzieje. Nie wszystko udaje mu się ukończyć, ponieważ brakuje godzin w ciągu dnia. Potrzebuje twardych zasad lub nadzorcy. Niełatwo z nim współpracować. Przy odpowiednim podejściu to pracownik doskonały, chociaż wybuchowy i chimeryczny. Jest poza tym ambitny i posiada zdolności przywódcze – lubi przypominać innym o ich obowiązkach. Uważa, iż na wszystkim się zna i sam wszystko zrobi najlepiej.

Predyspozycje zawodowe

Piotr sprawdzi się jako inżynier, budowniczy, pracownik służb mundurowych, ekonomista oraz muzyk.

Patroni Piotra

Św. Piotr – książę apostołów. Znany pierwotnie jako Szymon, został nazwany przez Chrystusa po aramejsku Kefasem (grecki Petros), czyli opoką, na której zostanie zbudowany Kościół. Zginął na krzyżu w czasach prześladowań Nerona około 66 lub 67 roku. Nad grobem św. Piotra w IV wieku została zbudowana świątynia chrześcijańska. Obecnie w tym miejscu stoi Bazylika św. Piotra. Patron blacharzy.

Odmiany i zdrobnienia imienia Piotr

Piotrek, Piotruś

Formy obcojęzyczne

Petrus (łac.), Peter (ang.), Peter, Petrus (niem.), Pierre (fr.), Pedro, Perez (hiszp.), Pietro, Piero, Pier, Pierino (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Piotr

Piotrasz, Piotraszewski, Piotrkowiak, Piotrkowicz, Piotrkowski, Piotrowicz, Piotrowski, Piotruch

Znani imiennicy

Piotr Czajkowski (1840-1893) – wybitny kompozytor rosyjski
Piotr Michałowski (1800-1855) – malarz
Piotr Skarga (1536-1612) – kapłan, nadworny kaznodzieja Zygmunta III
Piotr Szczepanik – piosenkarz
Piotr Szwedes – aktor

Przysłowia i powiedzonka

Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie.
Dawnej Piotr był Piotrem, a łotr łotrem.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.