Znaczenie imienia Katarzyna

Katarzyna jest choleryczką, która niezwykle łatwo traci zimną krew. Często przyjmuje pozę obrażonej damy i wycofuje się ze znudzoną miną. Jest inteligentna, o czym świetnie wie i daje to odczuć innym. Ma wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie i pragnie aby życie toczyło się wokół niej. Ogólnie biorąc, ma raczej trudny charakter. Potrafi ranić słowem i być wyniosła względem otoczenia. Często zatem miewa problemy z nawiązaniem trwałych znajomości. Ma nielicznych przyjaciół, których starannie dobiera. Cieszy się jednak szacunkiem i uznaniem wśród ludzi doceniających jej dynamizm, pełnię życia, ale przede wszystkim uczciwość i szlachetność. Z jej wadami najlepiej się pogodzić.

Pochodzenie imienia Katarzyna

Katarzyna jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa katharos i oznacza: czysta, dziewicza, bez skazy. W Polsce występuje od XIII wieku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Katarzyna

Kacha, Kachna, Kasia, Kasieńka, Kasiunia, Kaśka, Katarzynka, Katka

Imieniny Katarzyny

Katarzyna imieniny obchodzi 2, 13, 18 lutego, 9, 22, 23, 24 marca, 1, 6, 29, 30 kwietnia, 9 maja, 15 września, 25 listopada, 30, 31 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Katarzyny jest 29 kwietnia.

Patron

Św. Katarzyna z Aleksandrii – arystokratka egipska prześladowana za wiarę. Ponieważ zachowała nieugiętą postawę, została ścięta w 307 roku. Zgodnie z późniejszą legendą jej ciało miało zostać cudownie przeniesione na górę Synaj (Góra Mojżesza), gdzie znajduje się klasztor i sanktuarium świętej. Patronka Cypru, Sorbony, literatów, adwokatów, szwaczek, modystek, prządek, zecerów i kolejarzy.

Św. Katarzyna ze Sieny - mistyczka i stygmatyczka, tercjarka dominikańska. Przyczyniła się do powrotu papieży z Awinionu do Rzymu.

Św. Katarzyna Szwedzka – córka św. Brygidy. Założycielka zakonu brygidek. Odbyła pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W roku 1344 przejeżdżała przez Polskę. Patronka tych, którzy nie cieszą się powodzeniem.

Św. Katarzyna Genueńska – wizjonerka i opiekunka chorych. Żyła w latach 1447–1510. Przez 23 lata jedynym jej pokarmem była Komunia Święta. Legenda podaje, że postać świętej jaśniała mistycznym blaskiem. Jest patronką Genui oraz chorych i szpitali.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Czerwony, 9, agat

Formy obcojęzyczne

Catherine, Catharine, Katharine, Katherine, Kathleen (ang.), Caterina, Kathrin, Katharina, Katharine, Kathrein (niem.), Catherine (fr.), Catalina (hiszp.), Caterina, Rina, Catalina (wł.), Ekaterina, Katerina (ros.), Katarina, Kata, Katica (połud.-słow), Kotryna, Katryna, Katryné, Katré (litew.), Katalin, Kata, Kató (węg.)

Nazwiska pochodzące od imienia Katarzyna

Kachelski, Kachlak, Kachniak, Kachniarz, Kachnicz, Kachniewski, Kachnikiewicz, Kachniowski, Kachnowicz, Kachnowski, Katarkiewicz, Kataryniak, Katarynowicz, Kataryńczyk, Kataryński, Katarzynczuk, Katarzyniak, Katarzyński

Znani imiennicy

Katarzyna Bujakiewicz – aktorka
Katarzyna Cerekwicka – piosenkarka
Katarzyna Cichopek – dziennikarka i aktorka
Katarzyna Dowbor – prezenterka telewizyjna
Katarzyna Figura – aktorka
Katarzyna Glinka – aktorka
Katarzyna Klich – piosenkarka
Katarzyna Nosowska – piosenkarka
Katarzyna Skrzynecka – aktorka
Catherine Zeta-Jones – aktorka

Powiedzonka

O świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie.
Od świętej Katarzyny nie prześladuj już zwierzyny.
Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki.
Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.

Opinie na temat imienia Katarzyna