Znaczenie imienia Katarzyna

Katarzyna jest choleryczką, która niezwykle łatwo traci zimną krew. Często przyjmuje pozę obrażonej damy i wycofuje się ze znudzoną miną. Jest inteligentna, o czym świetnie wie i daje to odczuć innym. Ma wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie i pragnie aby życie toczyło się wokół niej. Ogólnie biorąc, ma raczej trudny charakter. Potrafi ranić słowem i być wyniosła względem otoczenia. Często zatem miewa problemy z nawiązaniem trwałych znajomości. Ma nielicznych przyjaciół, których starannie dobiera. Cieszy się jednak szacunkiem i uznaniem wśród ludzi doceniających jej dynamizm, pełnię życia, ale przede wszystkim uczciwość i szlachetność. Z jej wadami najlepiej się pogodzić.

Pochodzenie imienia Katarzyna

Katarzyna jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa katharos i oznacza: czysta, dziewicza, bez skazy. W Polsce występuje od XIII wieku.

Rodzina i miłość

Katarzyna ma zadatki na oddaną żonę, kochającą matkę i perfekcyjną gospodynię, ale czeka ją długa droga, aby to osiągnąć. Jej duma i wyniosłość trzymają adoratorów raczej na dystans, mało który wierzy bowiem, aby miał u niej szanse. Sama tak bardzo potrafi idealizować wymarzonego mężczyznę, iż spotkanie go kiedykolwiek wydaje się mało prawdopodobne. Piękno i wdzięk zdecydowanie zostają w niej przysłonięte przez trudny charakter. Ciężko jej się zmienić, dlatego ten, kto chce ją zdobyć musi odnaleźć klucz do jej wnętrza i walczyć z jej naturą. Życie z Katarzyną wymaga wiele cierpliwości i opanowania, aby nie przerodzić się w pole bitwy.

Imieniny Katarzyny

Katarzyna imieniny obchodzi 2, 13, 18 lutego, 9, 22, 23, 24 marca, 1, 6, 29, 30 kwietnia, 9 maja, 15 września, 25 listopada, 30, 31 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Katarzyny jest 29 kwietnia.

Życie towarzyskie

Niestety Katarzyna ma problemy z nawiązywaniem zażyłych znajomości. Ogólnie cieszy się szacunkiem i uznaniem, ponieważ jest dynamiczna, pełna życia, a przede wszystkim uczciwa i szlachetna. Zdecydowanie piętnuje dwulicowość, krętactwo i kłamstwo. Jednakże ma bardzo trudny, choleryczny charakter. Potrafi ranić słowem, jest zbyt pobudliwa i wyniosła. Sprawia wrażenie, jakby cały czas miała do wszystkich pretensje. Większość ludzi uznaje za kretynów. Niestety łatwo i często traci zimną krew i z premedytacją rani innych. Jej zachowanie zbija z tropu osoby życzliwie do niej nastawione. Katarzyna lubi otaczać się ludźmi, ale przyjaciół dobiera ostrożnie i ma ich niewielu. Trzeba się pogodzić z jej oschłością i brakiem zrozumienia wobec innych.

Praca i kariera zawodowa

Dumna i świadoma swej inteligencji kobieta, która skupia wokół siebie życie i działania innych. Katarzyna jest osobą szczerą i pracowitą, jednak nie zawsze ma wystarczająco dużą motywację, aby doprowadzić przedsięwzięcia do końca. Często przyjmuje pozę obrażonej damy i wycofuje się ze znudzoną miną. Mimo to stara się sprawiać wrażenie niezastąpionej, a osiągnięcie efektu dodaje jej skrzydeł. Za liczne porażki zdecydowanie obwinia wszystkich dokoła – lepiej nie być wówczas na jej celowniku – pozwala jej to zachować pewność siebie i nie stracić samozadowolenia. Należy pamiętać, iż Katarzyna niechętnie podporządkowuje się jakimkolwiek nakazom i zakazom. Jest za to bardzo bystra i błyskotliwa, dzięki czemu łatwo może osiągnąć wysoką pozycję zawodową.

Predyspozycje zawodowe

Katarzyna świetnie radzi sobie jako pisarka, dziennikarka, nauczycielka, prezenterka, modelka.

Patroni Katarzyny

Św. Katarzyna z Aleksandrii – arystokratka egipska prześladowana za wiarę. Ponieważ zachowała nieugiętą postawę, została ścięta w 307 roku. Zgodnie z późniejszą legendą jej ciało miało zostać cudownie przeniesione na górę Synaj (Góra Mojżesza), gdzie znajduje się klasztor i sanktuarium świętej. Patronka Cypru, Sorbony, literatów, adwokatów, szwaczek, modystek, prządek, zecerów i kolejarzy.

Św. Katarzyna ze Sieny – mistyczka i stygmatyczka, tercjarka dominikańska. Przyczyniła się do powrotu papieży z Awinionu do Rzymu.

Św. Katarzyna Szwedzka – córka św. Brygidy. Założycielka zakonu brygidek. Odbyła pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W roku 1344 przejeżdżała przez Polskę. Patronka tych, którzy nie cieszą się powodzeniem.

Św. Katarzyna Genueńska – wizjonerka i opiekunka chorych. Żyła w latach 1447–1510. Przez 23 lata jedynym jej pokarmem była Komunia Święta. Legenda podaje, że postać świętej jaśniała mistycznym blaskiem. Jest patronką Genui oraz chorych i szpitali.

Odmiany i zdrobnienia imienia Katarzyna

Kacha, Kachna, Kasia, Kasieńka, Kasiunia, Kaśka, Katarzynka, Katka

Formy obcojęzyczne

Catherine, Catharine, Katharine, Katherine, Kathleen (ang.), Caterina, Kathrin, Katharina, Katharine, Kathrein (niem.), Catherine (fr.), Catalina (hiszp.), Caterina, Rina, Catalina (wł.), Ekaterina, Katerina (ros.), Katarina, Kata, Katica (połud.-słow), Kotryna, Katryna, Katryné, Katré (litew.), Katalin, Kata, Kató (węg.)

Nazwiska pochodzące od imienia Katarzyna

Kachelski, Kachlak, Kachniak, Kachniarz, Kachnicz, Kachniewski, Kachnikiewicz, Kachniowski, Kachnowicz, Kachnowski, Katarkiewicz, Kataryniak, Katarynowicz, Kataryńczyk, Kataryński, Katarzynczuk, Katarzyniak, Katarzyński

Znani imiennicy

Katarzyna Bujakiewicz – aktorka
Katarzyna Cerekwicka – piosenkarka
Katarzyna Cichopek – dziennikarka i aktorka
Katarzyna Dowbor – prezenterka telewizyjna
Katarzyna Figura – aktorka
Katarzyna Glinka – aktorka
Katarzyna Klich – piosenkarka
Katarzyna Nosowska – piosenkarka
Katarzyna Skrzynecka – aktorka
Catherine Zeta-Jones – aktorka

Przysłowia i powiedzonka

O świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie.
Od świętej Katarzyny nie prześladuj już zwierzyny.
Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki.
Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.