Znaczenie imienia Joanna

Joanna jest osobą niezwykle energiczną. Posiada zdolności organizatorskie. Zawsze stara się realizować swoje idee. Chodzi wszędzie swoimi ścieżkami. Z natury wrażliwa na ludzką niedolę, ale nie poświęca działalności altruistycznej swojego czasu i sił. Współczuje drugim, bo tak wypada. W miłości chłodna, w rodzinie obojętna na wszystko.

Pochodzenie imienia Joanna

Joanna jest to imię, które pochodzi od męskiego imienia Jan.

Odmiany i zdrobnienia imienia Joanna

Asia, Aśka, Jasia, Joasia, Joaśka

Imieniny

30, 31 stycznia, 2, 3, 4 lutego, 1, 28 marca, 12, 24, 30 maja, 23 lipca, 7, 17, 21, 24, 26 sierpnia, 4 listopada, 12, 13, 15 grudnia

Patron

Joanna d’Arc – święta, bohaterka narodowa Francji. Urodziła się w roku 1411 lub 1412 w Lotaryngii. W czasie wojny stuletniej skłoniła niezdecydowanego Karola, by koronował się na króla Francji. Sama stała na czele oddziałów francuskich i osiągała zwycięstwa w bitwach. W roku 1430 dostała się w ręce Burgundów, którzy odsprzedali ją Anglikom. Trybunał Inkwizycyjny posądził ją o zmowę z diabłem. Po torturach spalono ją na stosie, 30 maja 1431 roku. Jej postawa zakończyła trwającą od stu lat wojnę z Anglią. W roku 1457 zrehabilitowana przez papieża Kaliksta III.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Łososiowy, 1, perła

Formy obcojęzyczne

Joanna (łac.), Jane, Jean, Joan (ang.), Johanna, Hanne (niem.), Jeanne (fr.), Juana (hiszp.), Gianna, Giovanna (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Joanna

Brak

Znani imiennicy

Joanna Brodzik – aktorka
Joanna Chmielewska – pisarka
Joanna Jędryka – aktorka
Joanna Pacuła – aktorka

Powiedzonka

Brak

Opinie na temat imienia Joanna