Znaczenie imienia Joanna

Joanna jest osobą niezwykle energiczną. To natura wojowniczej rewolucjonistki. Posiada zdolności organizatorskie i kierownicze. Do tego z łatwością zjednuje sobie ludzi. Zawsze stara się realizować swoje idee i często posiada dokładny plan na życie. Wywieranie na nią jakiejkolwiek presji mija się jednak z celem, gdyż Joanna wszędzie chodzi swoimi ścieżkami. Musi jednak uwierzyć we własne siły i uzdolnienia, aby odnieść należny jej sukces. Z natury jest wrażliwa na ludzką niedolę, ale nie poświęca działalności altruistycznej wiele czasu i sił. Współczuje drugim, bo tak wypada. Swoje zaangażowanie i zdolności chętnie spożytkuje na rzecz upatrzonej idei. Gdy pokocha i zaufa, może góry przenosić.

Pochodzenie imienia Joanna

Joanna jest to imię, które pochodzi od męskiego imienia Jan.

Odmiany i zdrobnienia imienia Joanna

Asia, Aśka, Jasia, Joasia, Joaśka

Imieniny Joanny

Joanna imieniny obchodzi 30, 31 stycznia, 2, 3, 4 lutego, 1, 28 marca, 12, 24, 30 maja, 23 lipca, 7, 17, 21, 24, 26 sierpnia, 4 listopada, 12, 13, 15 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Joanny jest 30 maja.

Patron

Joanna d’Arc – święta, bohaterka narodowa Francji. Urodziła się w roku 1411 lub 1412 w Lotaryngii. W czasie wojny stuletniej skłoniła niezdecydowanego Karola, by koronował się na króla Francji. Sama stała na czele oddziałów francuskich i osiągała zwycięstwa w bitwach. W roku 1430 dostała się w ręce Burgundów, którzy odsprzedali ją Anglikom. Trybunał Inkwizycyjny posądził ją o zmowę z diabłem. Po torturach spalono ją na stosie, 30 maja 1431 roku. Jej postawa zakończyła trwającą od stu lat wojnę z Anglią. W roku 1457 zrehabilitowana przez papieża Kaliksta III.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Łososiowy, 1, perła

Formy obcojęzyczne

Joanna (łac.), Jane, Jean, Joan (ang.), Johanna, Hanne (niem.), Jeanne (fr.), Juana (hiszp.), Gianna, Giovanna (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Joanna

Brak

Znani imiennicy

Joanna Brodzik – aktorka
Joanna Chmielewska – pisarka
Joanna Jędryka – aktorka
Joanna Pacuła – aktorka

Powiedzonka

Brak

Opinie na temat imienia Joanna