Znaczenie imienia Emil

Emil jest osobą wrażliwą, odważną i pełną temperamentu. Posiada naturę niespokojnego artysty. Wyróżnia go niezależność i naprawdę bogata wyobraźnia. Rzadko jednak podejmuje ryzyko w życiu, gdyż boi się porażek. To typowy introwertyk, który nieraz ucieka przed raniącą go rzeczywistością, chowając się w piaskach swej podświadomości. Ma duże poczucie humoru i jest lubiany przez znajomych, ale wydaje się być trochę dziki w kontaktach z otoczeniem. Często próbuje z góry usprawiedliwić swe postępowanie, ponieważ boi się cudzych osądów. Emil panicznie unika także odtrącenia i wyśmiania, dlatego częściej marzy o miłości, niż walczy o wybrankę. W związku potrafi dać z siebie wiele czułości i zmysłowości.

Pochodzenie imienia Emil

Emil jest to imię pochodzenia etruskiego, ukształtowane w języku łacińskim. Wywodzi się od słowa aemulus (ten, który rywalizuje, współzawodniczy z kimś; zazdrośnik) lub od nazwy rodu rzymskiego Emiliuszy (Aemilius).

Odmiany i zdrobnienia imienia Emil

Emilek, Milek

Imieniny Emila

Emil imieniny obchodzi 10 marca, 22 maja, 12, 25, 30 czerwca, 31 lipca, 5, 8, 19, 21, 22 sierpnia, 15 września, 6, 11, 27 października, 12, 14, 24 listopada, 6 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Emila jest 15 września.

Patron

Św. Emil z Kordoby (IX w.)

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Granatowy, 3, Noc Kairu

Formy obcojęzyczne

Emil (ogólnie przyj. forma), Émile (fr.), Emil, Ämil (niem.), Emilio (hiszp., włosk.), Emilijus, Emilis (litew.), Aimilios, Emilios (gr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Emil

Brak

Znani imiennicy

Emil Karewicz – aktor
Emil Młynarski (1870-1935) – dyrygent i kompozytor
Emil Zegadłowicz (1888-1941) – poeta i pisarz

Powiedzonka

Na Emila babie lato się przesila.

Opinie na temat imienia Emil