Znaczenie imienia Dorota

Dorotę wyróżnia wielkie opanowanie, pozwalające stawiać czoła trudnym sytuacjom. W niektórych okolicznościach staje się jednak agresywna. Posiada bowiem silny temperament. To typowa ekstrawertyczka – uzewnętrznia swe reakcje i łatwo przystosowuje się do otoczenia. Jest zarazem obiektywna – dzięki logice, i subiektywna – dzięki uczuciowości. Posiada wszechstronny umysł oraz liczne umiejętności, a realizację planów osiąga własną pracą. Ludzie z otoczenia są jej życzliwi i cenią ją. Jest pomysłowa, wygadana oraz sympatyczna. Niestety bywa również bardzo surowa, jeśli ktoś nie spełnia jej wymagań, z łatwością usprawiedliwia za to ogół ludzkości. Jej partner powinien być prawdziwym bohaterem.

Pochodzenie imienia Dorota

Dorota to imię pochodzenia greckiego, od słów doron (dar) i theos (bóg). Oznacza: ta, która przyszła na świat jako dar boży.

Odmiany i zdrobnienia imienia Dorota

Dora, Dorcia, Dorka, Dorotka, Dosia, Dosieńka

Imieniny Doroty

Dorota imieniny obchodzi 6 lutego, 6, 25 czerwca, 7, 8 sierpnia, 3, 5 września, 30 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Doroty jest 6 lutego.

Patron

Św. Dorota – córka rzymskiego senatora. Zginęła w obronie chrześcijaństwa za czasów cesarza Dioklecjana. Została ścięta mieczem za próbę nawrócenia Teofila, wielkiego prześladowcy chrześcijan. Jest patronką położnic.
Błog. Dorota z Mstowów – żyła w latach 1347-94. Miała liczne potomstwo. Po śmierci męża się kazała zamurować w celi przy kościele w Kwidzynie.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Żółty, 1, topaz

Formy obcojęzyczne

Dorothea, Dora (ogólnie przyj. forma), Dorothy (ang.), Dorothée (fr.), Dorothea, Dorothee (niem.).

Nazwiska pochodzące od imienia Dorota

Dorociak, Dorocikowski, Dorociński, Dorocki, Doroczyński, Dorodziński, Dorosiewicz, Doroszewicz, Doroszewski, Doroszkiewicz, Dorotkiewicz, Dorotkowicz, Dorotniak, Dorotyn, Doroziński, Dorożyński

Znani imiennicy

Dorota Idzi – pięcioboistka
Dorota Kamińska – aktorka
Dorota Kwiatkowska – aktorka
Dorota Pomykała – aktorka
Dorota Segda – aktorka
Dorota Stalińska – aktorka

Powiedzonka

U Dosi nic nie uprosi.
Na dzień świętej Doroty ma być śnieg pod płoty.
Święta Dorotka wypuszcza skowronka za wrotka.

Opinie na temat imienia Dorota