Znaczenie imienia Daniel

Daniel jest mężczyzną bardzo twórczym, zaradnym i inteligentnym. Zdecydowanie posiada umysł analityczny. Potrafi wszechstronnie rozpatrywać każdy problem, zanim podejmie decyzję. Nie znosi pośpiechu i nigdy nie traci zimnej krwi. Nie lubi również słomianego zapału, fuszerki oraz braku konsekwencji. Jego dokładność nosi znamiona perfekcjonizmu. Świetnie sprawdza się jako inicjator spotkań towarzyskich. Posiada jednak skłonności do dominacji. Daniel optymistycznie patrzy na świat i nawet przeżywane dramaty nie ścierają uśmiechu z jego twarzy. Jest szlachetny i słowny. Nie posiada jednak zbyt wielu przyjaciół. Dzieje się tak dlatego, iż za bardzo myśli o sobie, zapominając o innych.

Pochodzenie imienia Daniel

Daniel jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od imienia Danijjel. Oznacza: sędzią moim jest Bóg albo (wg tekstów akadyjskich) potężny jest mój Bóg.

Odmiany i zdrobnienia imienia Daniel

Danek, Daneczek, Danielek, Danio, Dasz

Imieniny Daniela

Daniel imieniny obchodzi 3, 23 stycznia, 16 lutego, 10 kwietnia, 11 czerwca, 13, 15, 21 lipca, 5, 15, 21 sierpnia, 10, 24 września, 10, 13 października, 10, 11, 18 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Daniela jest 21 lipca.

Patron

Daniel – prorok biblijny, bohater Księgi Daniela, powstałej przypuszczalnie w poł. II w. p.n.e.
Św. Daniel z Egiptu – męczennik. Zginął razem z Eliaszem, Jeremiaszem i Samuelem w 309 roku.
Św. Daniel Słupnik – z Syrii (409 – 493). W swoich podróżach spotkał św. Szymona i postanowił naśladować jego sposób życia. Na wieść o śmierci św. Szymona sam wszedł na kolumnę i spędził na niej 33 lata.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Granatowy, 9, opal

Formy obcojęzyczne

Daniel (ogólnie przyj. forma), Dan, Danny (ang., niem.), Daniele, Danilo (wł.), Daniil, Danila (ros.).

Nazwiska pochodzące od imienia Daniel

Danielak, Danielczak, Danielczyk, Danielecki, Danielewicz, Danielewski, Danielkiewicz, Danielkowski, Danielowicz, Danielski, Daniełowicz, Daniełowski

Znani imiennicy

Daniel – prorok, autor księgi Starego Testamentu
Daniel Defoe (1660-1731) – pisarz i publicysta angielski
Daniel Olbrychski – aktor

Powiedzonka

Jak Daniel we lwiej jamie.

Opinie na temat imienia Daniel