Znaczenie imienia Dariusz

Dariusz nie ma zbyt łatwego charakteru. To uparty i zdecydowany mężczyzna, który niestrudzenie dąży do obranego celu. Nie warto próbować wywierania na niego wpływu czy udzielać mu rad – jest odporny i sprzeciwia się dla zasady. Zdecydowanie na każdy temat ma swoje zdanie i poglądy. Potrafi przy tym zjednywać sobie ludzi i pozyskiwać ich do swoich celów. Chętnie otwiera drzwi każdemu, kto w nie zastuka, nawet jeśli szybko da mu do zrozumienia, że wizyta trwa już za długo. Wobec ludzi jest zawsze uśmiechnięty i sympatyczny. Skrywa tym jednak swą bardziej skomplikowaną i choleryczną naturę. Kocha rodzinę, ceni sobie ciepło i spokój domowego ogniska, które pozwala mu wypocząć przed kolejną walką.

Pochodzenie imienia Dariusz

Dariusz jest to imię pochodzenia staro perskiego, od słowa Dãrayavahuš (podtrzymujący dobro). Imię to nosiło trzech perskich królów.

Rodzina i miłość

Uwodzicielski i niebezpiecznie despotyczny. Dariusz wykorzystuje swoje umiejętności i urok do zawojowania serca tej jedynej. Posiada wręcz diaboliczną zręczność, gdy musi wywrzeć odpowiednio pozytywne wrażenie. Jest pewny siebie i zdecydowany, a obietnic nie rzuca na wiatr. Ceni sobie życie rodzinne, ciepło i spokój domowego ogniska. Jest czuły wobec żony oraz dzieci. Wymaga w zamian wierności i posłuszeństwa. Odpowiedzialnie podchodzi do roli głowy rodziny – i to zdecydowanie on tą głową musi być. Ciepło rodzinnego domu pozwala mu zapomnieć o bitwach dnia codziennego i odpocząć przed kolejnymi wyzwaniami. Swoją rodzinę kocha ponad wszystko.

Imieniny Dariusza

Dariusz imieniny obchodzi 3 kwietnia, 25 października, 19 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Dariusza jest 19 grudnia.

Życie towarzyskie

Dariusz jest dość kłopotliwy dla swego otoczenia – nie można odmówić mu walorów towarzyskich, ale bywa zbyt uparty, nad wszystkim chce zapanować i traci kontakt z rzeczywistością, gdy wbije sobie coś do głowy. Wielu nie wie, co o nim myśleć i jak go określić. Mimo to sprawnie potrafi odnaleźć się w każdym towarzystwie, zdobyć przyjaciół i błyszczeć na salonach. Często poświęca się dla bliskich znajomych – lubi pomagać i służyć. Niestety potrafi także wykorzystywać ludzi jako pionki w swej grze lub towar wymienny, jeśli to ma mu pomóc osiągnąć określony cel. Wobec każdego jest uśmiechnięty, otwarty i sympatyczny – to jednak pozory bardziej skomplikowanej i cholerycznej natury. Sieje panikę w życiu społecznym, ponieważ jest gejzerem pomysłów i inicjatyw, a także buntu. Jego niepodważalną zaletą jest nadawanie sensu życiu.

Praca i kariera zawodowa

Starannie przygotowując plan podboju świata, Dariusz jest przeświadczony o swym powołaniu do wielkich czynów. To uparty i zdecydowany człowiek, który niestrudzenie dąży do obranego celu. Nie warto próbować wywierać na niego wpływu czy udzielać mu rad – jest odporny i sprzeciwia się dla zasady. Dopiero po dłuższym czasie namysłu skłonny jest przyznać komuś rację. Zdecydowanie jednak na każdy temat ma swoje zdanie i poglądy. Potrafi zjednywać sobie ludzi i pozyskiwać ich do swoich zamiarów, co umiejętnie wykorzystuje. Dzięki temu, jak i zdolnościom przywódczym, świetnie się sprawdza na stanowisku kierowniczym. Może stanąć na czele wielu ruchów i organizacji społecznych. Potrafi także być dobrym organizatorem i z łatwością przejmuje inicjatywę. Dariusz interesuje się naukami historycznymi, wojskiem, sztukami walki oraz życiem wielkich ludzi czynu – czerpie z tego inspiracje do swojej ścieżki kariery. Wszystko czego się podejmie i co wykona jest wzniosłe, trwałe i pożyteczne.

Predyspozycje zawodowe

Dariusz sprawdzi się w roli wojskowego, polityka, humanisty, dziennikarza, muzyka.

Patroni Dariusza

Brak

Odmiany i zdrobnienia imienia Dariusz

Darek, Dareczek, Daruś

Formy obcojęzyczne

Darius (ogólnie przyj. forma), Dario (wł., hiszp.), Dario, Darij, Darije, Darko (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Dariusz

Darczewski, Darecki, Dareszewki, Darewicz, Darewski, Darkiewicz, Darkowski, Darolewski, Darosiewicz, Darowski, Darulewicz, Darulewski, Darusiewicz, Daruszewski

Znani imiennicy

Dariusz I Wielki (550-486 p.n.e.) – król perski
Dariusz Dziekanowski – piłkarz
Dariusz Kordek – aktor
Dariusz Michalczewski – bokser
Dariusz Szpakowski – dziennikarz sportowy

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.