Znaczenie imienia Damian

Damian jest człowiekiem o dość trudnym charakterze. To ekstrawertyk, dla którego liczy się tylko świat zewnętrzny. Czuje wręcz przymus do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Nie sposób zmienić jego poglądów i zapatrywań – liczy się jedynie z opinią swych bliskich. Kiedy wbije sobie coś do głowy, trudno go od tego odwieść. Ogólnie jednak wie, co to kompromis. Damian ceni sobie przyjaźń i chętnie spędza czas ze znajomymi. Nie znosi za to cwaniactwa. Jest gotów poświęcić się dla idei, ale tylko pod warunkiem, że inni zrobią to samo. W miłości jest wierny, ale zaborczy. Potrafi uwodzić i podbić serce, ale bywa też niebezpieczny i despotyczny. Wybrance oddaje bowiem życie, jeśli naprawdę pokocha.

Pochodzenie imienia Damian

Damian to imię pochodzenia greckiego, od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze, lub od démios (lekarz ludowy). Oznacza: pogromca, poskromiciel, ale i uzdrowiciel.

Rodzina i miłość

Wspólne życie z Damianem nie bywa łatwe. Jest to mężczyzna wierny, ale i zaborczy! Potrafi uwodzić, ale bywa też niebezpieczny i despotyczny. Często sprawia kłopoty swoim najbliższym, najpierw rodzicom, a następnie żonie. O ile zdecyduje się na małżeństwo. Damian musi spotkać swą drugą połówkę – serce i życie oddaje tylko jeśli naprawdę pokocha. Posiada rzadki i wielki dar przystosowywania się, wobec czego stworzenie spokojnego i zgodnego związku z nim nie powinno być trudne. Jednak Damian nie lubi, gdy coś go ogranicza. Potrafi uciec i to w najgorsze z możliwych miejsc – w uzależnienie.

Imieniny Damiana

Damian imieniny obchodzi 7 stycznia, 12, 21, 23 lutego, 12, 15 kwietnia, 14 lipca, 26, 27 września, 14, 26 października, 14 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Damiana jest 26 września.

Życie towarzyskie

Damian jest towarzyskim typem. Bardzo ceni sobie bliskie zażyłości i chętnie poświęca swój czas przyjaciołom. Nie lubi i nie toleruje cwaniactwa i bywa zaborczy o ludzi, do których się przywiąże. Za to bardzo chętnie podejmie się zaangażowania w każde przedsięwzięcie, poświęci się każdej idei – pod warunkiem, że są wspólne i nie pozostanie sam na placu boju. Jest ekstrawertykiem i nie kryje się ze swoją opinią – świat zewnętrzny i zdanie bliskich są dla niego niepodważalną wartością. Nie należy jednak zbytnio z nim szaleć i testować używek – łatwo się uzależnia i często zapomina o zdrowym rozsądku. Mimo iż próbuje uszczęśliwiać ludzi na siłę – jest dobrym kumplem.

Praca i kariera zawodowa

Damian to typ człowieka zaangażowanego o cechach agenta służb specjalnych. Kieruje się w życiu intuicją i wiarą w swe możliwości. Uważa, iż ma do spełnienia wielką misję a wszystko, co robi, tylko przybliża go do upragnionego celu – sławy i uznania. Czuje wewnętrzny przymus do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Nie sposób zmienić jego poglądów i zapatrywań – liczy się jednak z opinią swych bliskich. Niemniej jeśli przy czymś obstaje – niech tak zostanie. Ogólnie jest ugodowym człowiekiem i wie, co to kompromis. Porażki nie przygnębiają go ani nie załamują – dzięki nim nabiera raczej nowej motywacji do działania. Najczęściej interesuje się muzyką, architekturą, malarstwem i modą – z tymi dziedzinami aktywności najprawdopodobniej zwiąże swe życie zawodowe.

Predyspozycje zawodowe

Damian sprawdzi się w takich zawodach jak polityk, prawnik, aktor, architekt, handlowiec i biznesmen.

Patroni Damiana

Św. Damian – brat św. Kosmy. Obaj byli lekarzami, leczyli bezpłatnie chorych i cierpiących. Zginęli razem w 283 roku. Patron lekarzy i aptekarzy.
Św. Damian – biskup w Pawii (VII w.). Niósł pomoc swym diecezjanom w czasie epidemii.

Odmiany i zdrobnienia imienia Damian

Damianek, Danek

Formy obcojęzyczne

Damian, Damianus (ogólnie przyj. forma), Damon (ang.), Damian, Damianus, Damis, Dami (niem.), Damien (fr.), Damian (hiszp.), Damiano (wł.).

Nazwiska pochodzące od imienia Damian

Damianicz, Damianow, Damieniak, Damieszko, Damięcki, Damiętko, Damijan, Damijański, Demianicz, Demianiec, Demianiuk, Demiankowicz, Demiankowski, Demianowski, Demiańczuk, Demiańczyk, Demiański, Demienkiewicz

Znani imiennicy

Damian Damięcki – aktor
Damian Zimoń – arcybiskup śląski

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.