Wielka Księga Imion

Znaczenie imienia Ada

Ada to kobieta z klasą. Wzbudza sympatię, jest obiektywna, pewna siebie i władcza. Często wybucha, sprzecza się, upiera się przy swoim zdaniu i lubi odmawiać. Jest niestrudzona w swych dążeniach, nie oszczędza się i przepracowuje. Dobrze na tym wychodzi w interesach, ale nie na zdrowiu. Poza tym lubi zajmować się twórczością – malarstwem, rzeźbą. Ma dobry gust i wyrafinowany smak. Ada jest zazwyczaj wierną przyjaciółką, choć mało dostępną. Sama niechętnie mówi o sobie, ale bliskich swemu sercu zawsze wysłucha. Można liczyć na jej pomoc i wsparcie. Jest kobietą pragnącą żyć pełnią życia. Lubi być sama, ale nie mówi „nie” rodzinie. Potrafi pokochać i spełnia się w roli matki oraz żony, jest świetną panią domu.

Pochodzenie imienia Ada

Imię Ada pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza: stroić się, upiększać się. Imię to zaczerpnięte zostało z Biblii i weszło do użycia na przełomie XIX i XX wieku.

Rodzina i miłość

Ada często mogłaby przejść przez życie samodzielnie, lecz gdy już zostanie żoną, będzie najlepszą panią domu, jaką można sobie wymarzyć. Zadba o ciepło rodzinne, o dobrobyt i szczęście najbliższych. Dla swojego partnera będzie nieustannym obiektem westchnień i powodem szczęścia. Jest zmysłowa, spragniona ciepła, czułości i przyjemności. Niestety jej perfekcja może także ciążyć członkom rodziny, zwłaszcza dzieciom, których natury nie da się od razu poskromić. Ada wszelkie kłótnie i starcia rekompensuje jednak miłością i oddaniem.

Życie towarzyskie

Ada w przyjaźni na równi traktuje mężczyzn i kobiety – równie przedmiotowo. Potrafi owinąć sobie ludzi wokół palca i wykorzystać w razie potrzeby. Mimo to Ada wzbudza sympatię wszędzie gdzie się pojawi. Naturalny obiektywizm, ambicja i upór mogą początkowo zrażać do niej otoczenie, warto jednak się z nią przyjaźnić, ponieważ jest oddana i wierna. Zawsze pomoże w potrzebie i wesprze zarówno dobrym słowem, jak i konkretną radą. Sama nie zdradza swoich uczuć i otacza się aurą tajemniczości.

Praca i kariera zawodowa

Silna psychika, stanowczość, władczość – to typowe cechy Ady. Potrafi niczym mężczyzna przejąć ster twardą ręką i poprowadzić każde przedsięwzięcie do końca wytyczoną wcześniej drogą. Jest niestrudzoną feministką – przebojowa, pewna siebie i nieugięta. Dobrze radzi sobie w interesach, ponieważ to urodzony przywódca – a do tego z klasą! Ada sprawnie poprowadzi niezbędne negocjacje i odpowiednio zarządzi firmą lub powierzonym jej działem. Często wybiera zawody związane z twórczością, w których może wykazać się niezwykłymi umiejętnościami i smakiem, np. malarstwo czy rzeźbiarstwo. Jest typem pracoholiczki.

Predyspozycje zawodowe

Ada sprawdza się jako nauczycielka akademicka, dziennikarka, dekoratorka i plastyczka.

Imieniny Ady

Ada imieniny obchodzi 10 stycznia, 5 lutego, 6, 19 kwietnia, 8 czerwca, 28 lipca, 8 września, 12, 24 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Ady jest 5 lutego.

Patroni Ady

Ada – według Biblii jedna z żon Lemecha, matka Jebala.

Odmiany i zdrobnienia imienia Ada

Adela, Adelka, Adzia

Formy obcojęzyczne

Ada (ogólnie przyjęta forma), Adah (ang.), Oda (fiń.), Adina (węg.)

Nazwiska pochodzące od imienia Ada

Brak

Znani imiennicy

Ada Rusowicz – piosenkarka
Ada Sari, właściwie Jadwiga Schayer (1889-1968) – śpiewaczka operowa i profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie

Przysłowia i powiedzonka

Ada to nie wypada.
Komu w oko wpadnie Ada, ten na ogół szpetnie wpada.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Cytrynowy, 6, cytryn

Opinie na temat imienia Ada

Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce Prywatności.