Znaczenie imienia Zenon

Zenon to niezwykle drobiazgowy, spokojny flegmatyk. Stara się posiąść wiedzę o istocie rzeczy i potrafi przepaść w egzystencjalnych przemyśleniach na długo. Jest ponadto inteligentny i twórczy. Chętnie się rozwija. Zdecydowanie unika jednak ryzyka. Do obowiązków podchodzi odpowiedzialnie i sumiennie. To solidny oraz rozważny mężczyzna. W działaniu wyróżnia się zapałem oraz oryginalnością. Nadmierna ostrożność i skrytość utrudniają mu swobodne nawiązywanie kontaktów, ale nie jest odludkiem. Przyjaciołom daje się poznać jako wesołek z fantazją i poczuciem humoru. W miłości stawia na relacje i symbiozę dusz.

Pochodzenie imienia Zenon

Zenon to imię pochodzenia greckiego powstałe jako skrócona forma greckich imion Zenodoros, Zenodotos. Imię Zenon oznacza: dar Zeusa.

Rodzina i miłość

Zenon miewa czasem problemy z nawiązywaniem kontaktów z kobietami, ponieważ stawia im zbyt wysokie wymagania. Bywa do tego przesadnie ostrożny i raczej nieskory do wyjawiania uczuć. Cieszy się jednak sporym powodzeniem u płci przeciwnej, jako mężczyzna odpowiedzialny, spokojny i zaradny. Poszukuje tej jedynej i przykłada się do tego, bowiem szczęście rodzinne u boku idealnej partnerki to dla niego priorytet. Przedkłada je nad robienie kariery i zarabianie pieniędzy. Jest szalenie rodzinny, poświęci wszystko dla swoich najbliższych. Sprawdzi się też w roli gospodarza i czułego partnera. Chętnie wspomoże swą wybrankę w jej domowych obowiązkach, a najprędzej zaszyje się w kuchni i zacznie pichcić przy dobrej muzyce – Zenon to meloman o doskonałym wyczuciu kulinarnym.

Imieniny Zenona

Zenon imieniny obchodzi 29 stycznia, 14 lutego, 29 marca, 12 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 3 września, 8 października, 6 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zenona jest 12 kwietnia.

Życie towarzyskie

Nadmierna ostrożność oraz wrodzona skrytość nie ułatwiają Zenonowi nawiązywania kontaktów. Mimo to posiada grono wiernych przyjaciół, którzy darzą go zaufaniem i sympatią. W ich towarzystwie daje się poznać jako wesoły ekstrawertyk, mający mnóstwo pomysłów na wspólne spędzenie wolnego czasu i zarażający dobrym humorem wszystkich wokół. Szybko staje się dowódcą grupy, a dla każdego jej członka jest życzliwy. Chętnie niesie pomoc. Można na nim polegać naprawdę w każdej sytuacji. To wrażliwy mężczyzna, czuły na nastroje drugiej osoby oraz na jej potrzeby. Dla każdego znajduje dobre słowo i z każdym się dogada.

Praca i kariera zawodowa

Trudno o bardziej drobiazgowy umysł, który starałby się tak dogłębnie odkryć istotę rzeczy. Zenonowi zdarza się wręcz zaniedbywać podstawowe obowiązki na rzecz swych egzystencjalnych przemyśleń. Jest przy tym inteligentny, twórczy i potrafi dostrzec to, czego inni nie widzą. Nieustannie ulepsza siebie, ale unika zmian oraz nowości w życiu zewnętrznym. Boi się przez to podjąć ryzyko i stroni od przygód. To spokojny, zrównoważony flegmatyk, niezmiernie wytrwały w tym, co postanowi. Nadaje się do pracy zespołowej, ponieważ z reguły potrafi z każdym się porozumieć i wypracować wspólne stanowisko. Świetnie spisuje się w roli lidera i społecznika. Niestety miewa zbyt wygórowane oczekiwania w stosunku do innych osób, ale potrafi mimo to pójść na kompromis. Ogólnie jest odpowiedzialny, solidny oraz rozważny, wyróżnia się entuzjazmem i niekonwencjonalnością.

Predyspozycje zawodowe

Zenon świetnie sprawdzi się jako naukowiec, prawnik, dyplomata i mediator. Dobrze poradzi sobie też w roli muzyka, artysty lub filozofa.

Patroni Zenona

Św. Zenon z Werony – pochodził prawdopodobnie z Afryki Północnej. Został biskupem Werony w 362 roku. Wyróżniał się wielką troską, zaangażowaniem i gorliwością pasterską, dzięki czemu nawrócił wielu heretyków. Autor wielu listów pasterskich. Zmarł w 375 roku.
Św. Zenon – żołnierz rzymski. Torturowany i ścięty za czasów cesarza Dioklecjana.

Odmiany i zdrobnienia imienia Zenon

Zenio, Zeniu, Zeniulek, Zeniusiek, Zeniuś, Zenkuś, Zeno, Zenobiusz, Zenonek

Formy obcojęzyczne

Zeno (ang.), Zenon (ogólnie przyjęta forma).

Nazwiska pochodzące od imienia Zenon

Zen, Zenczkiewicz, Zenek, Zeniak, Zenkiewicz, Zenko, Zenkowicz, Zenonowicz, Zenowicz, Zeń

Znani imiennicy

Zenon Jaskuła – kolarz szosowy
Zenon Konopka – kanadyjski hokeista polskiego pochodzenia
Zenon Laskowik – artysta kabaretowy
Zenon Plech – polski żużlowiec
Zenon Przesmycki – poeta, tłumacz, krytyk literacki i artystyczny

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.