Znaczenie imienia Stefan
Stefan jest spokojny, bardzo skryty i nieco mroczny. Owiewa go aura tajemniczości. Niestety nie wierzy we własne siły i umiejętności, chociaż ambicji mu nie brak. To cierpliwy i pracowity mężczyzna o twórczej wyobraźni. Doskonale radzi sobie w trudnych sytuacjach i w skomplikowanych zagadnieniach. Z prostymi miewa problem. Swoje niepowodzenia ciężko przeżywa w samotności. Zawsze chętny do pomocy innym, za nic nie przyjmie jej sam. Niechętnie się zwierza, za to jest idealnym słuchaczem, który rozumie innych. Ma tendencje do pogrążania się w depresji. Siłę i oparcie znajduje w rodzinie.
Pochodzenie imienia Stefan
Stefan to imię pochodzenia greckiego, które powstało od słowa stephanos (wieniec, korona). Imię to oznacza mężczyznę nagrodzonego wieńcem (symbolem zwycięstwa).
Rodzina i miłość
Bliscy są dla Stefana bardzo ważni. To z rodziny czerpie siłę do dalszych zmagań i ona stanowi sens jego życia. Jest w stanie bronić najbliższych do upadłego. Niestety zupełnie się nie zna na kobiecej psychologii, przez co nieszybko nawiązuje partnerskie relacje. Przyjaciółek nie ma prawie wcale, więc kobiety z reguły go onieśmielają. Stefan skrywa w sobie jednak wielką i romantyczną namiętność, do której klucz może odnaleźć tylko wyjątkowa kobieta. To bardzo uczuciowy i gorący mężczyzna. Związek z nim powinien być spokojny i stabilny, ale też ciekawy i oparty na głębokich uczuciach.
Imieniny Stefana
Stefan imieniny obchodzi 3 lutego, 8, 16 marca, 17 kwietnia, 12 czerwca, 16 lipca, 2, 3, 6, 8, 15, 16, 20, 26 sierpnia, 2, 7, 18 września, 7, 22 października, 10, 22, 28 listopada, 11 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Stefana jest 20 sierpnia, 28 listopada.
Życie towarzyskie
To ogromnie tajemniczy i trochę mroczny typ. Cechuje go wielka nieufność, dlatego nie prędko wdaje się w bliższe, przyjacielskie relacje. Niechętnie się zwierza, za to jest dobrym słuchaczem. Przez swą małomówność sprawia wrażenie wiecznie gniewającego się. Z reguły spokojny potrafi nagle gwałtownie zareagować, aby zamaskować zmieszanie czy popłoch. Stefan obiektywnie ocenia rzeczywistość i ludzi wokół. Ma wiele czasu na obserwacje, a ich wyniki potrafi odpowiednio wykorzystać. Na przykład służąc mądrą radą. Jego poglądy są postępowe, a on sam buntuje się wobec przestarzałych i konserwatywnych zasad. Ma tendencje do zamykania się w sobie i pogrążania w depresji. Dąży do samozniszczenia, dlatego dobrze mieć na niego oko.
Praca i kariera zawodowa
Stefan to spokojny i dość skryty mężczyzna. Nie brak mu ambicji, cierpliwości i pracowitości, ale nie wierzy we własne siły. Jest nieustannie rozdarty między pragnieniem dominacji a obawą przed niepowodzeniem. Źle znosi porażki. Kolegom z pracy trudno go zrozumieć i wesprzeć, ponieważ odcina się od bliższych relacji. Sam chętnie niesie pomoc i służy dobrą radą. Swoje niepowodzenia woli jednak roztrząsać w samotności. Nie brak mu wyobraźni i talentu. Doskonale radzi sobie w trudnych sytuacjach i ze złożonymi problemami, jednak najprostsze rzeczy pozostają dla niego abstrakcją.
Predyspozycje zawodowe
Stefanowi najbardziej odpowiadają zawody techniczne, medyczne i pedagogiczne.
Patroni Stefana
Św. Stefan – pierwszy męczennik chrześcijański, urodzony około 35 roku n.e. Zginął przez ukamienowanie.
Św. Stefan Młodszy (713-764) – mnich na Górze św. Auksencjusza w pobliżu Nikomedii. Naraził się cesarzowi Konstantynowi kiedy stanął w obronie oddawania czci świętym obrazom. Został skazany na więzienie i zmarł w wyniku ciężkiego pobicia.
Św. Stefan I (969-1038) – król Węgier. Mimo wielu przeciwności, zakończył proces przejścia Węgier na chrześcijaństwo. Założył wiele klasztorów. Jest patronem Węgier oraz kamieniarzy i tkaczy.
Odmiany i zdrobnienia imienia Stefan
Stefanek, Stefano, Stefanuś, Stefcio, Stefciu, Stefek, Stefko, Stefuś
Formy obcojęzyczne
Stephanus (łac.), Stephen, Steven (ang.), Stephan, Steffel, Steff (niem.), Stéphane, Étienne (fr.), Esteban (hiszp.), Stefano (wł.), Stjepan, Stefan (ros.), Štěpán, Štefán (czes.), Štefan (słowac.), Stevan, Stefan, Stjepan, Stipe, Šćepan (połud.-słow.).
Nazwiska pochodzące od imienia Stefan
Stefaniak, Stefaniec, Stefaniecki, Stefaniewicz, Stefaniuk, Stefankiewicz, Srefanowicz, Stefanowski, Stefańczak, Stefański, Stefczyk, Stefkowicz, Stefkowski
Znani imiennicy
Stefan Batory – król Polski
Stefan Czarniecki – hetman, dowódca wojsk w czasie wojen ze Szwedami
Stefan Friedmann – aktor i satyryk
Stefan Wyszyński – kardynał, prymas Polski
Stefan Żeromski – prozaik, publicysta, dramaturg
Stephen King – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy
Steven Spielberg – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy
Przysłowia i powiedzonka
Za króla Batorego stało się wiele dobrego.
Stefan Batory dał rozumu wory.