Znaczenie imienia Norbert

Norbert z łatwością dostosuje się do każdych warunków, w jakich przyjdzie mu żyć i pracować. Jest człowiekiem inteligentnym, o bogatej wyobraźni i dobrej pamięci. Nie lubi jednak zwracać na siebie uwagi. Jest pełen uprzejmości i delikatności, chociaż miewa poważne problemy z okazywaniem uczuć. Ceni sobie spokojne życie, lubi się kształcić, ale nie ma większych ambicji. Nieśmiałość nie pozwala mu na życie pełne ekspresji, a Norbert skrywa w sobie bardzo wiele. To marzyciel i romantyk! Sprawy sercowe przyprawiają go o drżenie – boi się otwartości, zmysłowości i brutalności życia. To mężczyzna o niezwykle bogatym wnętrzu. Bywa jednak postrzegany jako leniwy, co nie jest prawdą – on jest tylko wygodny.

Pochodzenie imienia Norbert

Norbert jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów nord (północ) i beraht (błyszczeć, jaśnieć). Oznacza: sławny mąż z północy.

Rodzina i miłość

Sprawy sercowe przyprawiają Norberta o drżenie – boi się otwartości, zmysłowości i brutalności życia. To marzyciel i romantyk! Ma bardzo delikatną naturę, ale niezwykle bogate wnętrze i bujną wyobraźnię. Wrodzona nieśmiałość przeszkadza mu w podbojach sercowych oraz w wyrażaniu swych uczuć do partnerki. Nie jest jednak niemożliwe zbudzenie tego „śpiącego rycerza” i nawet należy to zrobić, aby całkiem nie popadł w apatię i marazm. Na szczęście jest dość ciekawy świata, więc całkowicie nie wycofuje się z życia. Jego żona może liczyć na wiele miłości, oddania i czułości. Norbert nie jest też skłonny do zdrad. Życie z nim upływa spokojnie i zgodnie.

Imieniny Norberta

Norbert imieniny obchodzi 6 czerwca.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Norberta jest 6 czerwca.

Życie towarzyskie

Każdego chętnie przyjmie i nie odrzuci żadnego zaproszenia – Norbert jest towarzyski, przyjazny i sympatyczny. Nie lubi jednak zwracać na siebie uwagi. Bardziej od szaleństw na parkiecie, czy przyciągania uwagi innych ciekawymi anegdotami, ceni sobie spokojną rozmowę w kącie salonu w kameralnym gronie. Jest pełen uprzejmości i delikatności, chociaż miewa poważne problemy z okazywaniem uczuć i wyjawianiem swych przeżyć. Nieśmiałość nie pozwala mu na życie pełne ekspresji, a skrywa w sobie bardzo wiele. Norbert to mężczyzn o bogatym wnętrzu. Nie da się go nie lubić.

Praca i kariera zawodowa

Norbert z łatwością dostosuje się do każdych warunków, w jakich przyjdzie mu żyć i pracować. Jest człowiekiem inteligentnym, o bogatej wyobraźni i dobrej pamięci. Niestety nie jest dość przebojowy i waleczny, aby odnosić sukcesy i rywalizować o pozycję w firmie. Potrafi zaangażować się w jakieś przedsięwzięcie, ale częściej ma trudności z przejściem od koncepcji do realizacji. Najpierw zawsze się sprzeciwia i odmawia, szybko jednak zdaje sobie sprawę, iż dłuższy opór i dyskusja nie mają sensu, więc z nich rezygnuje. Ceni sobie spokojne życie, lubi się kształcić, ale nie ma większych ambicji. Bywa postrzegany jako leniwy, co nie jest prawdą – Norbert jest tylko wygodny.

Predyspozycje zawodowe

Norbert sprawdzi się jako informatyk, inżynier, geodeta, nauczyciel przedmiotów ścisłych i technicznych.

Patroni Norberta

Św. Norbert – z Xanten w Nadrenii. Jako wędrowny kaznodzieja wprowadzał reformy gregoriańskie. Z jego inicjatywy powstał nowy zakon — norbertanie. Był arcybiskupem magdeburskim, kanclerzem cesarskim, arcybiskupem Pomorza i Polski.

Odmiany i zdrobnienia imienia Norbert

Bercik, Bertuś, Norbercik, Norbertuś

Formy obcojęzyczne

Norbert (ogólnie przyj. forma), Bert, Bertus, Norbert (niem.), Norberto (hiszp., wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Norbert

Norberciak

Znani imiennicy

Norbert Bonczyk (1837-1893) – kapłan, poeta, działacz niepodległościowy na Śląsku

Przysłowia i powiedzonka

Siej na świętego Norberta, będzie jęczmienia sterta.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.