Znaczenie imienia Marianna

Marianna lubi się uczyć, rozwijać, osiągać kolejne sukcesy. Jest wytrwałą i pewną siebie kobietą, która bardzo wcześnie osiąga samodzielność. Stanowczo broni swego zdania, twardo stąpa po ziemi i nie boi się ciężkiej pracy. Nauczyła się, że niczego nie ma za darmo. Chętnie jednak angażuje się w nowe przedsięwzięcia i dużo z siebie daje. Lubi przebywać wśród ludzi, pracując dla ich dobra. Ogólnie towarzyska jest jednak nieufna, wybredna w przyjaźni i zamknięta w sobie. To uparta, nieprzenikniona natura. Niezwykle łatwo ją obrazić i stracić jej względy. W miłości pełna ciepła i namiętności, ale też rozsądna.

Pochodzenie imienia Marianna

Marianna to żeńska forma imienia Marian. Jest to imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza kobietę należącą do rzymskiego rodu Mariuszów. Może także wywodzić się od hebrajskiego słowa mariam (napawać radością).

Rodzina i miłość

Trudny, posępny i sztywny charakter ukrywa kobietę pełną miłości, czułości i ciepła. Marianna kocha całym sercem i na zawsze. Lepiej z nią nie pogrywać. Wyczuwa fałsz i potrafi radykalnie się z nim rozprawić. Związek dwojga ludzi to dla niej świętość, z której nie pozwala kpić. Wyznaje surowe zasady i ma jasny kodeks moralny. Nie oznacza to, że jest oziębła. To bardzo namiętna kobieta, która nie boi się okazywania uczuć i bliskości. Nie darzy nimi jednak na lewo i prawo. Nie ulega urokowi chwili. Jest wierna i rozsądna. Czasem sprawia wrażenie szorstkiej, nawet w małżeństwie, przez co jej partner może czuć się mało pewnie. Marianna to bardzo rodzinna osoba – dobra, oddana żona i stworzona do rodzicielstwa kobieta. Wobec bliskich bywa zaborcza, gdyż stara się ich chronić. Radość w związku czerpie z dawania siebie.

Imieniny Marianny

Marianna imieniny obchodzi 17 lutego, 26 maja, 2 czerwca, 8 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marianny jest 26 maja.

Życie towarzyskie

Marianna jest właściwie samowystarczalna. Nie lubi obarczać innych swoimi problemami. Za to chętnie sama pomaga. Okazuje wiele serca i nie stroni od poświęceń. Nie jest to jednak typ miłosiernej samarytanki. Do ludzi podchodzi bowiem z pewną dozą nieufności, zdrowego rozsądku i radykalnych osądów. Sama żyje według surowych zasad. Jest skryta, uparta i raczej nieprzenikniona. Stanowczo wyraża swój sprzeciw i prezentuje własne zdanie. Nieraz nawet zbyt gwałtownie to robi. Ignoruje osoby, które za wszelką cenę starają się błyszczeć i zwracać na siebie uwagę innych, zwłaszcza jej uwagę. Należy uważać, gdyż niezwykle łatwo ją obrazić i stracić jej względy. Marianna bardzo ostrożnie dobiera sobie przyjaciół, ograniczając się do minimum. Chciałaby też ochronić wszystkich drogich jej sercu przed podstępnym światem. Ogólnie bywa towarzyska na tyle, na ile pozwala jej introwertyczna natura.

Praca i kariera zawodowa

Zawsze chętna do nauki, rozwoju i pomagania innym nie lęka się wyzwań, jakie niesie los. Marianna jest wytrwałą i pewną siebie kobietą, która wcześnie opanowała samodzielność. Od dziecka robi wszystko, aby stanąć na wysokości zadania i zwykle osiąga wyznaczone cele. Jej sukcesy okraszone są nieraz ciężką pracą. Marianna jednak twardo stąpa po ziemi i nie wymaga zbyt wiele od życia. Jest pracowitą i zaradną osobą. Lubi dużo z siebie dawać i chętnie angażuje się w nowe przedsięwzięcia. Decyzje podejmuje w przemyślany sposób, kierując się niezbitymi argumentami. W sytuacjach konfliktowych jasno i stanowczo wyraża swoje zdanie. Porażki sprawiają jej przykrość, ale nie zniechęcają. Dobrze się czuje wśród ludzi, kiedy może pomagać i kształcić się jednocześnie.

Predyspozycje zawodowe

Marianna bardzo dobrze poradzi sobie w pracy związanej z księgowością, ekonomią, dziennikarstwem i muzyką.

Patroni Marianny

Brak

Odmiany i zdrobnienia imienia Marianna

Mania, Maniusia, Mańka, Marianka

Formy obcojęzyczne

Marianna, Mariana, Marion (ogólnie przyjęta forma), Marianne (fr.), Marjana (ros.), Marijana, Marjana (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Marianna

Brak

Znani imiennicy

Marianna Bocian – pisarka
Marianna Wróblewska – wokalistka
Marianne Faithfull – brytyjska piosenkarka
Marianne Moore – amerykańska pisarka i poetka
Marianne Weber – niemiecka działaczka na rzecz równouprawnienia kobiet

Przysłowia i powiedzonka

Za ostrożna jest Marianna, mówi: najpierw kwarantanna.
Jak nie ma panny Marianny, dobra i Maryśka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.