Znaczenie imienia Marian

Marian to ambitny formalista, choleryk, introwertyk a do tego wierny przyjaciel i zaborczy partner. Nie odnajduje się w kontaktach towarzyskich, ponieważ brak mu wyrozumiałości, jest przemądrzały i bardzo dumny. Marian przede wszystkim chce być najlepszy i pomnażać zyski. Praca nie sprawia mu przyjemności bez osiągnięć. Nie potrafi tym samym pogodzić się z porażką. Jest konsekwentny w działaniu i kieruje się logiką, chociaż czasem słucha swej niezawodnej intuicji. Nie ufa ludziom i surowo ocenia świat. Mimo dużej uczuciowości, zachowuje się jak nieokrzesany gbur, który nie uwodzi a zdobywa.

Pochodzenie imienia Marian

Marian to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które oznacza mężczyznę należącego do rzymskiego rodu Mariuszów. Często mylnie uważane jest za męską formę imienia Maria.

Rodzina i miłość

Marian wbrew pozorom jest bardzo uczuciowy. Nie uzewnętrznia jednak swych emocji, gdyż to nie współgra z jego ideałem męskości. W kontaktach z kobietami często zachowuje się jak nieokrzesany gbur. Całkowicie brak mu empatii i zrozumienia psychiki oraz potrzeb przeciwnej płci. Nie uwodzi, nie czaruje, zdobywa i traktuje jak trofeum. Ta, którą pokocha, musi być jego. Potrafi być zaborczy i zawistny. Satysfakcję sprawia mu odgrywanie roli niegrzecznego chłopca lub złoczyńcy. Od najmłodszych lat cechuje się jednak zdyscyplinowaniem, karnością oraz powściągliwością, tego samego wymaga później od własnych dzieci.

Imieniny Mariana

Marian imieniny obchodzi 9 lutego, 30 kwietnia, 6 maja, 1 lipca, 11, 17 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Mariana jest 9 lutego.

Życie towarzyskie

Introwertyk, który surowo ocenia świat oraz ludzi, dlatego nie ufa im a przyjaciół dobiera z wielką rozwagą. Marian raczej nie zaprząta sobie głowy sprawami innych. To wierny i oddany przyjaciel, ale lubi podporządkowywać znajomych sobie. Jest bardzo subiektywny i całkowicie pozbawiony empatii. W jego świecie dominuje logika, dlatego zachowuje się dość sztywno i bywa nieugięty. Nie wie, co to spontaniczność ani elastyczności. Nie zapomina poniesionych krzywd tym bardziej, iż nie potrafi obiektywnie spojrzeć na bieg wydarzeń. Na zawsze pozostaje jednakże wdzięczny za otrzymane dobro. Jest dumnym zdobywcą, dla którego nadrzędny cel stanowi bycie najlepszym. Wzbudza raczej niechęć w towarzystwie, ponieważ jest przemądrzały i zarozumiały, ponadto nie pozwala sobie drwić ani łamać zasad i norm postępowania.

Praca i kariera zawodowa

Marian to ambitny formalista. Posiada silną osobowość, ale ukrywa to przed otoczeniem. Jak na choleryka, zręcznie panuje nad swoimi reakcjami. Potrafi przejąć dowodzenie i często stara się pozyskać współpracowników do swoich zamierzeń. Wyraźnie kieruje się wyłącznie swoimi planami i zajmuje się tylko tym, co jego dotyczy. Praca nie sprawia mu przyjemności, przynoszą ją tylko zyski i sukcesy, które z resztą szybko osiąga. Nie potrafi pogodzić się z porażką. Innych z kolei bardzo surowo ocenia i całkowicie brak mu przy tym dyplomacji. Konsekwentnie zmierza do swych celów, wysoko ustawiając sobie poprzeczkę. W działaniu kieruje się zimną logiką, przejawiając charakterystyczną nieufność wobec intuicji. Mimo to słucha nieraz wewnętrznych podszeptów – mniej lub bardziej świadomie.

Predyspozycje zawodowe

Marianowi najbardziej odpowiadają zawody związane z dyscypliną i obowiązkowością takie jak wszelkie służby mundurowe. Ponadto sprawdzi się również w medycynie, biznesie i handlu.

Patroni Mariana

Św. Marian z Auxerre – zakonnik francuski pochodzący z Berry. Po jego śmierci w 488 roku za przyczyną cudownych uzdrowień, zaczęły się pielgrzymki wiernych do jego grobu.

Odmiany i zdrobnienia imienia Marian

Maniek, Maniutek, Maniuś, Marianeczek, Marianek, Mariano, Mario, Maryjan , Maryś

Formy obcojęzyczne

Marianus (łac.), Marian (ang., czes., słowac.), Marian, Marianus (niem.), Marien (fr.), Mariano (hiszp., wł.), Marjan (ros.)

Nazwiska pochodzące od imienia Marian

Marianczuk, Marianczyk, Marianiak, Mariankowski, Marianowicz, Marianowski, Mariańczak, Mariański

Znani imiennicy

Marian Cebulski – aktor
Marian Jurczyk – jeden z przywódców „Solidarności”
Marian Konieczny – rzeźbiarz
Marian Opania – aktor
Marian Rejewski – kryptolog

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.