Znaczenie imienia Marcelina

Marcelina to energiczna, zdecydowana i zawzięta kobieta sukcesu. Przyciąga do siebie innych. Jest pełna wdzięku i taktu, choć czasem pokazuje pazur. Lepiej nie wchodzić jej w drogę. Marcelina jest niezwykle uparta oraz ambitna. Nigdy nie odpuszcza. Potrafi być sprytna i przebiegła jak lisica. Surowo ocenia ludzi, drobiazgowo analizuje fakty, jest nieufna. Bardzo chętnie pomaga innym i pełni rolę mediatorki w sporach. Obdarza bliskich prawdziwą przyjaźnią, ale na ogół pozostaje skryta i trzyma się na dystans. W miłości także wycofana, wręcz oschła. Zmysłowość spycha na drugi plan, dbając o stabilność materialną.

Pochodzenie imienia Marcelina

Marcelina to żeńska forma łacińskiego imienia Marcelin. Imię to pochodzi od słynnego rodu rzymskiego Marcellus i oznacza: mały bojownik.

Rodzina i miłość

W sprawach partnerskich i rodzinnych nie stanowi ideału. Marcelina w miłości jest dość oschła, zmysłowość spychając na drugi plan. Swego wybranka długo trzyma na dystans i może wcale tego nie zmienić. Posiada w sobie ogromne pokłady uczuć oraz zmysłowości, ale albo nie umie, albo nie chce tego okazywać. Przez całe swe życie jej ukochany może nie wiedzieć, jak wielką miłością go obdarza. Umiejętne podejście może z kolei obudzić w niej demona seksu. To przecież kobieta pełna skrywanego temperamentu! Związek z Marceliną nie jest zatem łatwy. Wymaga wiele wytrzymałości i zrozumienia. Tym bardziej, iż jest ona kobietą pełną sprzeczności – raz wyrozumiała i wybaczająca, za chwilę okazuje się zawzięcie uparta. Warto również pamiętać, iż ceni sobie odpowiedni poziom życia oraz wygody, chociaż nie jest szczególnie wybredna. Potrzebuje poczucia stabilności materialnej.

Imieniny Marceliny

Marcelina imieniny obchodzi 9, 30 stycznia, 26 kwietnia, 17 lipca.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marceliny jest 17 lipca.

Życie towarzyskie

Marcelina nie jest diablicą. Nie wzbudza lęku, a wręcz przeciwnie – przyciąga do siebie ludzi. Posiada wiele wdzięku, subtelności i taktu. Pomimo swej stanowczości i zawziętości, to wrażliwa i bardzo sympatyczna osóbka. Pomaga innym, udziela porad i przyjmuje rolę mediatora w sporach między przyjaciółmi. Sprawnie dostosowuje przy tym swoje zachowanie do zmieniających się okoliczności oraz warunków, ale nie jest całkowitą oportunistką. Potrafi postawić na swoim i pokazać pazur. Cechuje ją duży temperament, który często z powodzeniem ukrywa pod pełną spokoju, dostojności oraz opanowania postawą. Nie krępuje się tylko przed bliskimi znajomymi. Z reguły jest skryta i nie do końca ufa ludziom. Posiada rozsądnie dobranych przyjaciół, wobec których jest wierna i oddana. Obdarza prawdziwą przyjaźnią.

Praca i kariera zawodowa

Energiczna, zdecydowana i zawzięta w swych dążeniach Marcelina to kobieta sukcesu, chociaż zdobycie go nie przychodzi jej łatwo. W pracy wspomaga ją bardzo dobra intuicja. Potrafi także obiektywnie obserwować świat oraz zdarzenia i doskonale poznaje się na ludziach. Dzięki temu odnajduje się w roli mediatorki, psychologa bądź pielęgniarki. Jest pełna wdzięku i wzbudza zaufanie. Chętnie niesie pomoc. Należy również do bardzo ambitnych i upartych kobiet. Lepiej nie wchodzić jej w drogę, gdyż nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć planowany cel. Nigdy nie odpuszcza. Jest sprytna i przebiegła jak lisica. Potrafi nadto surowo oraz drobiazgowo analizować fakty i często dominuje nad otoczeniem. Lubi mieć władzę, rządzić. Czasem wysługuje się ludźmi.

Predyspozycje zawodowe

Marcelina sprawdzi się w takich zawodach, które wymagać będą ruchliwości, refleksu i zaangażowania.

Patroni Marceliny

Św. Marcelina z Trewiru (332–398) – siostra św. Ambrożego i Satyra. Po śmierci ojca wyjechała z matką do Rzymu. Od papieża Liberiusza przyjęła welon będący symbolem dziewic konsekrowanych. Zasłynęła z pobożności, umartwień i miłosierdzia.

Odmiany i zdrobnienia imienia Marcelina

Marcelinka, Marcela, Marcelcia, Marcelek, Marcelka, Marcysia

Formy obcojęzyczne

Marcellina (ang., niem., wł.), Marceline (fr.), Marcelina (hiszp.)

Nazwiska pochodzące od imienia Marcelina

Brak

Znani imiennicy

Marcelina Czartoryska z Radziwiłłów – pianistka, uczennica Fryderyka Chopina
Marcelina Kulikowska – dramatopisarka i poetka, przyrodniczka, reportażystka
Marcelina Sembrich-Kochańska – śpiewaczka
Marcelina Stoszek – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka

Przysłowia i powiedzonka

Ach, jak słodziutka jest Marcelina, każdy gustuje w takich pralinach.
Wiecznie na przerwach się wygina, mała psotna Marcelina.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.