Znaczenie imienia Kazimierz
Kazimierz kocha albo nienawidzi – nie traci czasu na nijakie relacje z ludźmi. Obce mu są zasady partnerstwa, bowiem uważa się na nieomylny ideał. Kazimierz został stworzony do kierowania ludźmi, wskazywania drogi i rywalizacji. To bardzo aktywny, pracowity oraz zdyscyplinowany mężczyzna, który potrzebuje swobody w samorealizacji. Jest także niezwykle uparty i nie ulega wpływom, a tym bardziej groźbom. Za to nie oprze się subtelnej zachęcie. Jest łasy na pochwały ale przede wszystkim pragnie być doceniany i kochany. Dlatego ważne są dla niego przyjaźń i rodzina. Jeśli obdarzy kogoś zaufaniem, to na zawsze. Przyjaciół i partnerkę życiową dobiera sobie zgodnie z ustalonym kluczem. Zna się na ludziach.
Pochodzenie imienia Kazimierz
Kazimierz to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Wywodzi się od słów kazi (niszczyć) i mir (pokój). Oznacza mężczyznę, który niszczy pokój lub sławę wrogów.
Rodzina i miłość
Wbrew pozorom Kazimierz to naprawdę uczuciowy człowiek i obdarzony zmysłem rodzinnym. Chociaż częściej bywa uparty, agresywny i nieprzystępny – to tak naprawdę łasy jest na wszelkie afekty względem niego i bardzo potrzebuje być kochanym. Stąd nieustannie czujnie obserwuje swoją partnerkę, zazdrośnie pilnując jej na każdym kroku. Życie z Kazimierzem nie należy do łatwych, ale też i kobieta, która je podejmie nie będzie pierwszą z brzegu. Musi to być wytrwała i odporna osoba. Chociaż niczego nie zabraknie jej z dóbr materialnych, zostanie narażona na nieustanną walkę z mężem o dominację – zwłaszcza seksualną. Kazimierz bowiem, mimo iż wcześnie dojrzewa, przez całe życie boryka się ze swą zmysłowością. Odnajduje się jednak w roli głowy rodziny i ojca. Jest stanowczy, czuły oraz opiekuńczy, jedyną jego skazę w tym aspekcie stanowi brak pełnej akceptacji wad swoich dzieci.
Imieniny Kazimierza
Kazimierz imieniny obchodzi 3 stycznia, 4, 22, 24 marca, 12 czerwca, 21 sierpnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Kazimierza jest 4 marca.
Życie towarzyskie
Zagorzały wróg i oddany przyjaciel – uczucia miłości oraz nienawiści długo w nim dojrzewają, ale są niezwykle trwałe. Przy czym Kazimierz korzysta tylko z tych skrajnych realizacji. Nie lubi tracić czasu na zbędne rozmowy i szybko rozpoznaje wartość drugiego człowieka. Osoby nijakie odrzuca ze swojego otoczenia. Lubi i potrzebuje bowiem owocnego współzawodnictwa, ponieważ tylko to pozwala mu poczuć, że żyje. Ponadto zazwyczaj wygrywa. Posiada duże wyczucie psychologiczne oraz intuicję. Lepiej być z nim szczerym! Kazimierz dobiera sobie przyjaciół zgodnie z surowymi regułami, ale zawsze tworzą oni doborowe towarzystwo. On sam pozostaje im wierny. Nie zapomina o swych bliskich znajomych nawet wtedy, gdy udaje się w kolejną podróż, aby odkryć sens istnienia i własnej drogi. Jest niezwykle ciekawy życia i wszystkiego, co się z nim wiąże.
Praca i kariera zawodowa
Kazimierz nie jest ideałem współpracownika i obce mu są zasady partnerstwa. On został stworzony do przewodzenia ludźmi i podporządkowywania sobie grupy. To bardzo aktywny oraz zdyscyplinowany mężczyzna, który potrzebuje swobody samorealizacji. Jest nadto niezwykle uparty i nie ulega wpływom, a tym bardziej groźbom. Trzeba stosować wobec niego umiejętną taktykę zachęty. Kiedy wybierze ścieżkę swojej kariery – konsekwentnie nią podąża. Musi jednak podjąć przemyślaną decyzję, ponieważ nie potrafi się później przestawić. Wszelkie porażki zawodowe bardzo przeżywa. Sukces zawdzięcza zdecydowanie pracowitości, chociaż szczęście też mu dopisuje. Kazimierz posiada bowiem zadziwiających intuicję biznesową.
Predyspozycje zawodowe
Kazimierz bardzo dobrze sprawdzi się jako budowniczy, menadżer, aktor i reżyser.
Patroni Kazimierza
Św. Kazimierz (1458-1484) – syn króla Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. W 1483 r. udał się na Litwę. Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 roku na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Żałoba po umiłowanym królewiczu ogarnęła Polskę i Litwę. Do jego grobu przybywały pielgrzymki z najdalszych regionów obu krajów. Jest patronem Polski i Litwy.
Odmiany i zdrobnienia imienia Kazimierz
Kazeczek, Kazek, Kaziczek, Kazik, Kazimier, Kazio, Kaziu, Kaziuk, Kaziulek, Kaziunio, Kaziuś, Kaziutek, Kaźko
Formy obcojęzyczne
Casimir, Kasimir (ogólnie przyjęta forma), Casimiro (hiszp., wł.), Kazimir (ros., czes., słowac., połud.-słow.), Kazimieras, Kazys (litew.).
Nazwiska pochodzące od imienia Kazimierz
Kazikowski, Kazimierczak, Kazimierczuk, Kazimierek, Kazimierko, Kazimierowicz, Kazimierski, Kazimierzak, Kazimierzczak, Kazimirkiewicz, Kazimirowicz, Kazimirski, Kazimirz, Kazmierczuk, Kazmierek, Kazmierkowski, Kazmirak, Kamirowicz, Kaźmierczak, Kaźmierczuk, Kaźmierczyk, Kaźmierski, Kaźmirczak
Znani imiennicy
Kazimierz I Odnowiciel – książę
Kazimierz II Sprawiedliwy – książę
Kazimierz III Wielki – król polski
Kazimierz IV Jagiellończyk – król polski
Kazimierz Deyna – piłkarz
Kazimierz Górski – trener piłkarski
Kazimierz Kamiński – aktor i reżyser
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta i dramatopisarz
Przysłowia i powiedzonka
Jeżeli w święty Kazimierz pogoda, to na kartofle uroda.
Na świętego Kazimierza zima do morza zmierza.
Na świętego Kazimierza dzień się z nocą przymierza.