Znaczenie imienia Ferdynand

Ferdynand jest ciekawy świata, inteligentny i uzdolniony, ale gotowy w każdej chwili zbiec i zaszyć się gdzieś daleko. Żyje w ciągłym napięciu. Trafnie przewiduje zagrożenia i precyzyjnie analizuje problemy. Boi się niepowodzeń. Brak wiary w siebie nie pozwala mu zabłysnąć. Podsuwa własne koncepcje innym, torując im tym samym drogę do sukcesów. Mimo introwertycznej natury nie stroni w pełni od ludzi. Znajomi go lubią i doceniają, nie liczą jednak na jego stałość. Darzy zmienną sympatią. Zarazem angażuje się i odcina od towarzystwa. Brak mu zdecydowania. Życie przy nim to spacer na krawędzi załamania umysłowego.

Pochodzenie imienia Ferdynand

Ferdynand to imię pochodzenia staroniemieckiego. Powstało z połączenia słów fridu (opieka, obrona) i nand (śmiały). Oznacza śmiałego obrońcę lub mężczyznę śmiało dążącego do pokoju.

Rodzina i miłość

Ferdynand nie jest partnerem idealnym. Niestałość emocjonalna sprawia, iż życie z nim to ciągłe stąpanie po krawędzi. Potrafi wybuchnąć zupełnie nieoczekiwanie, a za chwilę zamknąć się w sobie i nikogo nie wpuszczać. Niezwykle ceni sobie wolność i niezależność. Chciałby mieć rodzinę, ale tylko taką, która by za wiele od niego nie wymagała. Boi się zaangażować uczuciowo, ponieważ kojarzy mu się to z niewolnictwem emocjonalnym i duchowym. Dlatego od małego unika czułości oraz pieszczot. Niemniej w dorosłym życiu potrafi zachować się jak ogier, chociaż niezbyt często. Należy mieć na niego oko i traktować wyjątkowo, aby nie próbował uciekać przed przywiązaniem i prawdziwą miłością w przelotne sympatie.

Imieniny Ferdynanda

Ferdynand imieniny obchodzi 30 maja, 3, 5 czerwca, 15 lipca, 19 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Ferdynanda jest 30 maja.

Życie towarzyskie

Ferdynand mimo swej nieśmiałości i introwertycznej natury jest bardzo towarzyski i lubiany przez otoczenie. Chociaż to niepokorna dusza szarpana lękami, nigdy nie wdaje się w intrygi ani plotki. Na nim można polegać w kwestiach moralnych. Nie można jedynie liczyć na jego stałość. Dziś darzy przyjaźnią a jutro o człowieku zapomina. Zarazem całym sobą angażuje się w spędzanie czasu ze znajomymi, jak i odcina się od ludzi i zamyka w swej samotni. Nieprzyzwyczajonym ciężko to zrozumieć i zaakceptować. A Ferdynandowi po prostu zdarza się tracić kontakt z rzeczywistością. Brak mu zdecydowania, chociaż potrafi żyć pełną piersią. Wewnętrzny chaos jego natury potrafi mu nieźle namieszać w kontaktach z ludźmi.

Praca i kariera zawodowa

Niespokojny, pełen lęku i pod ciągłym napięciem. Ferdynand to mężczyzna gotowy uciec w każdej chwili. Mimo to przejawia swym zachowaniem ogromną ciekawość świata i ludzi, przez co nieraz miewa kłopoty. Na ogół trafnie przewiduje zagrożenia na swej drodze i celnie analizuje problemy. Miewa wspaniałe i twórcze pomysły, ale lęki oraz brak wiary w siebie nie pozwalają mu zabłysnąć. Woli podsunąć swoje opracowania innym i obserwować rezultaty. Boi się niepowodzenia, dlatego preferuje znane schematy oraz jasne i jednoznaczne sytuacje. Ma ogromny potencjał intelektualny połączony ze zdolnościami manualnymi ale nie wykorzystuje ich. Nie podejmuje rywalizacji i wycofuje się z wyścigu szczurów.

Predyspozycje zawodowe

Ferdynand świetnie poradzi sobie jako nauczyciel akademicki, naukowiec, inżynier, geodeta, elektronik i mechanik.

Patroni Ferdynanda

Św. Ferdynand (1198-1252) – król Kastylii. Uważany za wzór chrześcijańskiego rycerza i męża stanu. Przez cały okres swego panowania walczył o odzyskanie z rąk muzułmańskich jak największej części Półwyspu Iberyjskiego gdzie umacniał chrześcijaństwo. Odznaczał się łagodnością wobec pokonanych oraz miłosierdziem dla ubogich.

Odmiany i zdrobnienia imienia Ferdynand

Ferdek, Ferdi, Ferdunio, Ferdusio, Ferduś, Ferdynandek, Ferdynandzik, Ferdynandzio, Ferdzik

Formy obcojęzyczne

Ferdinand (ogólnie przyjęta forma), Fernand (fr.), Fernan, Fernando, Hernando (hiszp.), Ferdinando, Fernando, Ferrante, Nando (wł.), Fernandas (litew.)

Nazwiska pochodzące od imienia Ferdynand

Ferdyczkowski, Ferdynandzik, Ferdynandzki, Ferdyniak, Ferdyniuk, Ferdynus, Ferdyń, Ferdyszek

Znani imiennicy

Ferdynand Baraniecki – aktor teatralny, tancerz
Ferdynand Brokof – rzeźbiarz czeskiego baroku, autor rzeźb na moście Karola w Pradze
Ferdynand Magellan – portugalski żeglarz w służbie hiszpańskiej, odkrywca i morski podróżnik
Ferdynand Porsche – niemiecki konstruktor samochodów
Ferdinand von Zeppelin – niemiecki konstruktor
Fernando Alonso – hiszpański kierowca wyścigowy, mistrz świata Formuły 1

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.