Znaczenie imienia Feliks

Feliks jest odpowiedzialny, obowiązkowy i niezwykle elastyczny, jeśli ma odwlec pracę w czasie. Do działania skutecznie zmusza go zagrożenie. Na szczęście jest przezorny i potrafi uniknąć burzy z piorunami zbierającej mu się nad głową. Jego analityczny umysł ogarnia tysiące szczegółów a wyczucie chwili pozwala uniknąć kłopotów. To farciarz wierzący we własne możliwości. Kocha przygody, nie usiedzi długo w miejscu i podejmie wszelkie wyzwania. Optymistycznie stara się zrealizować każdy zamysł, nie unikając narzucania swej woli innym. W związku to również on musi dominować, chociaż nie stroni od czułości.

Pochodzenie imienia Feliks

Feliks to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa felix (szczęśliwy, życzliwy) i oznacza człowieka szczęśliwego lub życzliwego w stosunku do innych.

Rodzina i miłość

Relacje uczuciowe budowane przez Feliksa oparte są na mocnych podstawach. Jego natura powoduje jednak, że nieraz w związku wywołuje burzę w szklance wody. Jest zdecydowanie stanowczym i bardzo wymagającym partnerem. Potrafi obdarzyć głębokim uczuciem i otoczyć swą ukochaną czułością. Przede wszystkim jednak niemalże całkowicie podporządkowuje ją sobie. Podchodzi bardzo praktycznie do małżeństwa – wymaga od swej wybranki umiejętności kulinarnych i gospodarności. Potrzebuje kobiety spokojnej i odnajdującej się w prowadzeniu domu. Jego żonie ciężko będzie ocenić, czy Feliks naprawdę ją kocha, tylko mocno pożąda, czy raczej ożenił się z nią z łakomstwa lub pragnienia komfortu.

Imieniny Feliksa

Feliks imieniny obchodzi 14 stycznia, 1 marca, 21 kwietnia, 30 maja, 11 czerwca, 12 lipca, 6, 20 listopada, 20 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Feliksa jest 14 stycznia.

Życie towarzyskie

Feliks rzuca się w wir zdarzeń i kocha przygody. Jest aktywny ponad miarę, czym nieraz przeraża otoczenie. Nie potrafi spokojnie usiedzieć w miejscu – ku nieszczęściu ludzkości. Ma miliony pomysłów a wiara w siebie dodatkowo nakręca go do ich realizacji. To wyjątkowy optymista cieszący się każdą chwilą życia. Jest szalenie towarzyski, ale nieraz zbyt wyraźnie dominuje nad znajomymi. Doskonale zna się na ludziach. Lubi niestety wszystkimi kierować i narzucać swoją wolę. Mimo to jest lubiany i ceniony za otwartość oraz szczerość.

Praca i kariera zawodowa

Niezwykły i zmienny mężczyzna o silnej osobowości oraz poczuciu spoczywających na nim obowiązków, których wykonanie skutecznie potrafi odwlekać w czasie. Feliks wyznaje w pracy zasadę: spiesz się powoli!. Do działania może go zmusić wyłącznie stan zagrożenia. Przewiduje nadciągające problemy z niezwykłą precyzją, ale zbyt analityczny umysł wikła go niepotrzebnie w tysiące szczegółów. Tylko wrodzone wyczucie chwili pozwala mu uniknąć kłopotów. Feliks to farciarz, dlatego jest pewny siebie, zdecydowany i pełen wiary we własne możliwości. Często nie potrafi usiedzieć na miejscu. Doskonale sprawdzi się w pracy wymagającej wyczucia chwili, precyzji i trafnej oceny zdarzeń.

Predyspozycje zawodowe

Feliks jest w stanie osiągnąć sukces w wielu różnych zawodach lecz przede wszystkim w służbie publicznej, polityce i muzyce.

Patroni Feliksa

Św. Feliks I – papież. Wydał dekret sankcjonujący odprawianie mszy świętej ku czci męczenników.

Św. Feliks III – papież, który przez całe swoje życie zwalczał różnego rodzaju herezje przysparzając sobie przeciwników. Po ekskomunikowaniu patriarchy Konstantynopola, Akacjusza, doszło do pierwszej schizmy w Kościele. Zmarł w 492 roku.

Św. Feliks z Noli – kapłan. Czczony jako męczennik ze względu na tortury i cierpienia doznane za życia w czasach prześladowania chrześcijan za panowania Decjusza. Po udanej ucieczce z niewoli, ukrywał się w wyschniętej studni aż do śmierci cesarza. Zmarł w 260 roku śmiercią naturalną.

Odmiany i zdrobnienia imienia Feliks

Felcio, Felciu, Felek, Feliczek, Feliksek, Feliksio, Feliś, Felunio, Felutek, Feluś

Formy obcojęzyczne

Felix, Feliks (ogólnie przyjęta forma), Felice (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Feliks

Felicki, Felikowski, Feliksiak, Feliksiewicz, Feliksiewski, Feliksiński, Feliksowicz, Felikszewicz, Felikszowski

Znani imiennicy

Feliks Brodowski – nowelista, krytyk literacki
Feliks Dzierżyński – działacz komunistyczny
Feliks Falk – reżyser filmowy
Feliks Jabłczyński – pisarz i malarz
Feliks Nowowiejski – kompozytor

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.