Znaczenie imienia Eugeniusz

Ostrożna natura, działająca z dużym wyczuciem. Eugeniusz raczej trzyma się na uboczu i woli pogrążać się w wewnętrznym świecie, rozmyślając o drobiazgach. Jest to dla niego ważniejsze od otaczającej rzeczywistości. Sprawiając wrażenie niezdecydowanego, nagle zaskakuje dynamizmem działania i celnymi ripostami. Ciekawość świata oraz pobudzenie bywają u niego selektywne. Z reguły jednak da się z nim porozumieć i przewidzieć jego reakcje. Posiada niewielu przyjaciół, ponieważ nie jest wylewny. Lubi za to poznawać obce kultury oraz obyczaje. Miłosne podboje nie stanowią jego domeny. To samotnik z wyboru.

Pochodzenie imienia Eugeniusz

Eugeniusz to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa eugenes (szlachetnie urodzony, wielkoduszny). Imię to oznacza więc osobę dobrze urodzoną, szlachetną i wielkoduszną.

Rodzina i miłość

Nie dla niego miłosne podboje i przebieranie wśród potencjalnych partnerek. Eugeniusz to raczej typ samotnika z wyboru. Potrzebuje bardzo wiele czasu, aby wyjawić komuś swoje uczucia. Czasem zbyt długo zwleka. Jest zarazem nerwowy i sentymentalny. Na pewno przyciąga uwagę, ale kobieta zainteresowana bliższymi z nim relacjami powinna uzbroić się w wyjątkową cierpliwość oraz dużą wyrozumiałość. Eugeniusz potrafi bowiem odciąć się nagle od wszystkiego i w samotności przeżywać swoje pragnienia. Z drugiej strony może też niepostrzeżenie wpaść z byle powodu w furię i samemu nie umieć się uspokoić. Najczęściej do złości doprowadza go niedoskonałość świata oraz relacji międzyludzkich. Eugeniusz potrzebuje widzieć wszystko przez różowe okulary. Jest bardzo zaborczy i zazdrosny, a uczuciowość bierze w nim górę. Nie prędko się ustatkuje.

Imieniny Eugeniusza

Eugeniusz imieniny obchodzi 2 czerwca, 8, 13 lipca, 13 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Eugeniusza jest 13 lipca.

Życie towarzyskie

Eugeniusz raczej stroni od towarzystwa. Lubi zamknąć się w swoim wewnętrznym światku, który jest dla niego ważniejszy od wielkich wydarzeń na zewnątrz. Dlatego nie jest zbyt pewną siebie osobą, a raczej nieśmiałym mężczyzną. Mimo to zdarza mu się błyszczeć wśród znajomych, zaskoczyć ich swym zachowaniem i stać się duszą towarzystwa. Wszystko to pod warunkiem, że akurat jest w dobrym nastroju, wolny od rozmyślań. Eugeniusz niestety nie bywa wylewny i nie dzieli się z nikim swoimi rozterkami, co dodatkowo blokuje go przed światem. Woli sam przeżywać nurtujące go problemy. Interesuje się poznawaniem nowych kultur, społeczeństw oraz obyczajów. Bliskich przyjaciół posiada niewielu lub wcale, ponieważ nie potrafi otworzyć się w pełni na otaczających go ludzi.

Praca i kariera zawodowa

Z natury ostrożny, działający z dużym wyczuciem. Sprawia wrażenie niezdecydowanego, dlatego zaskoczeniem dla otoczenia bywają jego nagle dynamiczne zachowania czy celne riposty. Eugeniusz jest nietypowy, działa stopniowo a ciekawość świata jest u niego dość selektywna. Skupia się na drobiazgach, całkowicie ignorując rzeczy wielkie i ważne. Nie lubi rezygnować z drobnych przyzwyczajeń, dlatego nie raz uparcie obstaje przy swoim. Z reguły jednak można się z nim porozumieć, a on sam sugeruje się opiniami innych i raczej ulega wpływom. W pracy nie jest wytrwały i unika wysiłku fizycznego.

Predyspozycje zawodowe

Eugeniusz świetnie poradzi sobie w zawodach takich jak: naukowiec, nauczyciel akademicki, bankowiec, informatyk, architekt.

Patroni Eugeniusza

Św. Eugeniusz z Kartaginy – biskup Kartaginy sprawujący urząd przez 12 lat. Po objęciu tronu przez króla Trazamunda i ponownym rozpoczęciu prześladowania katolików, został przesiedlony do Albi w południowej Francji. Zmarł w 505 roku po 9 latach wygnania.

Św. Eugeniusz z Toledo – zakonnik hiszpański. Biskup Toledo znany z twórczości literackiej i dzieł teologicznych.

 

Odmiany i zdrobnienia imienia Eugeniusz

Eugeniuszek, Geniu, Gienek, Gienio, Gieniu, Gieniuś

Formy obcojęzyczne

Eugene, Gene (ang.), Eugen (niem.), Eugène (fr.), Eugenio (hiszp., wł.), Evgenij, Jevgienij (ros.), Jevgen, Jevgenij (ukr.), Eugen, Evžen (czes., słowac.).

Nazwiska pochodzące od imienia Eugeniusz

Brak

Znani imiennicy

Eugeniusz Morawski – kompozytor
Eugeniusz Pankiewicz – kompozytor
Eugene Delacroix – francuski malarz
Eugene Pottier – francuski rewolucjonista

Przysłowia i powiedzonka

Święty Eugeni pogodę w czerwcu odmieni.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.