Znaczenie imienia Tomasz

Tomasz jest osobą inteligentną, kulturalną, uczciwą i niezwykle subtelną. Cechuje go życiowy praktycyzm i jest wolny od abstrakcji. Posiada dar zjednywania sobie ludzi i zdolności organizatorskie, bardzo szybko odnosi sukcesy. Wobec innych nie zawsze bywa miły i nie unika uszczypliwych bądź ironicznych uwag. Nie jest dyplomatą więc często na własne życzenie znajduje się w kłopotliwej sytuacji. Nie potrafi też w pełni otworzyć się na ludzi i zachowywać całkowicie swobodnie. Z kolei jest bardzo ufny. To człowiek czynu i walki, a nie lew salonowy. Drugą pasją po pracy jest dla niego rodzina. Bliskim daje całego siebie. Jest wiernym i odpowiedzialnym mężem oraz ojcem. Zdrady nigdy nie wybaczy.

Pochodzenie imienia Tomasz

Tomasz jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa toma (podwójny, bliźniak). W Polsce nadawane jest od XII wieku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Tomasz

Tom, Tomaszek, Tomcio, Tomek, Tomeczek, Tomi, Tomko, Tomuś

Imieniny Tomasza

Tomasz imieniny obchodzi 28 stycznia, 7 marca, 14 maja, 22 czerwca, 3 lipca, 22, 23 września, 2, 19 października, 18 listopada, 21, 29, 30 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Tomasza jest 3 lipca.

Patron

Św. Tomasz – Apostoł z Galilei. Głosił Ewangelię wśród Partów, Medów i Persów. W swej apostolskiej misji dotarł do Indii. Zginął śmiercią męczeńską w Kalaminie w Indiach. Patron Indii oraz architektów, budowniczych, stolarzy i geodetów.
Św. Tomasz Becket – angielski kapłan i mąż stanu. W roku 1162 otrzymał godność arcybiskupa Canterbury. W wyniku intryg popadł w niełaskę króla. Został zamordowany na stopniach swej katedry. Jest patronem Anglii.
Św. Tomasz z Akwinu – włoski zakonnik i teolog. Wstąpił do zakonu dominikanów, został uczniem św. Alberta Wielkiego. Napisał wielotomowe dzieło, które do dziś stanowi podstawę obowiązującego systemu teologicznego, zwanego tomizmem. Patron teologów i szkół katolickich.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 4, agat

Formy obcojęzyczne

Thomas (łac.), Thomas, Tom (ang.), Thomas (niem.), Thomas (fr.), Tomas (hiszp.), Tomaso, Tommaso, Masaccio, Masolino (wł.) Foma (ros.), Tomáš (czes., słowac.), Toma, Tome, Tomo, Tomaž (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Tomasz

Tomala, Tomalak, Tomalczyk, Tomalik, Tomalski, Tomankiewicz, Tomankowski, Tomanowicz, Tomański, Tomasiak, Tomasik, Tomasiewicz, Tomasiuk, Tomaski, Tomaszczuk, Tomaszczyk, Tomaszewicz, Tomaszewski, Tomaszkiewicz, Tomaszowicz, Tomaszuk, Tomaszyk, Tomaszyński, Tomczak, Tomczański, Tomczuk, Tomczycki, Tomczyk, Tomczykiewicz, Tomczykowski, Tomczyński, Tomecki, Tomeczek, Tomicki, Tomiczek, Tomkiewicz, Tomkalski, Tomkowiak, Tomkowicz, Tomkowski

Znani imiennicy

Tomasz Adamek – bokser
Tomasz Gollob – żużlowiec
Tomasz Kammel – dziennikarz
Tomasz Lis – dziennikarz
Tomasz Stockinger – aktor
Thomas Alva Edison – amerykański wynalazca
Thomas Young – angielski fizyk i lekarz
Tom Cruise – aktor amerykański
Tom Hanks – aktor amerykański

Powiedzonka

Nie powiadaj, Toma, co się dzieje doma.
Lepszy Tomasz niż Jadam.
Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa.
Mówił święty Toma, że najlepiej doma.
Wolnoć, Tomku, w swoim domku.
Niewierny Tomasz.
Na świętego Tomasza wyrasta w polu pasza.

Opinie na temat imienia Tomasz