Znaczenie imienia Michał

Michał posiada skłonność do zamykania się w sobie i osądzania innych z pewną surowością. Jest niezbicie przeświadczony, iż życie powinno się toczyć wokół niego. To bardzo subiektywny mężczyzna, który rzadko próbuje postawić się na czyimś miejscu. W postępowaniu kieruje się logiką, stąd charakterystyczna sztywność zachowań i sądów oraz całkowity brak dyplomacji. Jego ulubione powiedzenie to „wóz albo przewóz”. Gdy napotyka na trudności – walczy. Czułym punktem Michała jest jednak duma. Można wiele osiągnąć, zręcznie wykorzystując jego pragnienie bycia najlepszym. Posiada bardzo dobrą pamięć, zwłaszcza w dziedzinie uczuć. Nie zapomina ani o tym, co mu zrobiono dobrego, ani krzywd.

Pochodzenie imienia Michał

Michał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mikha’el (któż jest jak Bóg?). Może również oznaczać: do Boga podobny. Jest to imię biblijne. Nosił je pierwszy z archaniołów. W Polsce występuje od średniowiecza. Największą popularność zyskało w XIX wieku.

Rodzina i miłość

Przede wszystkim można być pewnym moralności Michała. Przy nim nie ma żartów z normami postępowania. Nie toleruje cwaniactwa, dwuznacznych sytuacji ani kompromisów na drodze człowieka prawego. Posiada w sobie ogromne pokłady czułości i wrażliwości, ale z trudem to okazuje. Zupełnie nie pojmuje psychiki kobiet – nie umie uwodzić, przekonywać, olśniewać i zniewalać. Może być odbierany jako gruboskórny. Z rezerwą podchodzi do wszelkich przejawów uczuciowości – dla niego liczy się siła i męskość! Jednak szczęście mu sprzyja i w końcu trafia na odpowiednią partnerkę, która potrafi wykrzesać z niego ludzkie odruchy.

Imieniny Michała

Michał imieniny obchodzi 29 stycznia, 2, 14 marca, 10 kwietnia, 4, 8, 14, 23 maja, 20 czerwca, 5, 25 lipca, 24, 25, 30 sierpnia, 6, 29 września, 19 października, 16, 26 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Michała jest 29 września.

Życie towarzyskie

Michał jest niezbicie przeświadczony, iż życie powinno się toczyć wokół niego. Wszystko postrzega poprzez pryzmat własnej osoby, dlatego osądza innych z pewną surowością. Jest bardzo subiektywny, ale jest optymistą. Ponadto ma skłonności do zamykania się w sobie przed światem niespełniającym jego wymagań. Ponieważ kieruje się czystą logiką, brak mu obycia, delikatności i dyplomacji. Przyjaciół dobiera nader rozważnie i wiele od nich wymaga. Sam pozostaje im bardzo oddany, ale jednocześnie jest zaborczy. Należy brać pod uwagę, iż Michał jest bardzo pamiętliwy i z trudem wybacza zdradę lub krzywdy. Każda porażka bądź cios trafiają w jego dumę.

Praca i kariera zawodowa

Michał to dobry i sumienny pracownik. Cechują go opanowanie, odpowiedzialność i ambicja. Gdy napotka trudności na drodze – nie ucieka, ale dzielnie stawia im czoła, zachowując zimną krew do końca. Doskonale sobie radzi w sytuacjach kryzysowych, chociaż czasem ma zbyt wielkie zaufanie do siebie i swoich umiejętności. Przy podejmowaniu decyzji kieruje się sztywną logiką i nie ufa swej intuicji ani emocjom, na czym dobrze wychodzi. Jest od dziecka bardzo zdyscyplinowany i tego samego wymaga od współpracowników lub podwładnych. Wybierając pracę nastawia się na konkretne cele, a nie przyjemności i satysfakcję.

Predyspozycje zawodowe

Michał jest w stanie osiągnąć duże sukcesy jako żołnierz, artysta, twórca, handlowiec lub lekarz.

Patroni Michała

Św. Michał Archanioł – postać biblijna. W Apokalipsie św. Jana książę aniołów zwyciężający Lucyfera. Jako pogromca szatana strzeże ludzi od sideł szatańskich na Ziemi. Opiekun Kościoła i każdej duszy ludzkiej w czyśćcu. Od dawnych czasów wierzono, że Michał stoi u wezgłowia umierających i towarzyszy duszom w drodze do nieba. Uważany przez Kościół za najpotężniejszego patrona, zaraz po Matce Bożej.

Odmiany i zdrobnienia imienia Michał

Michałek, Michałko, Michaś, Misiek, Misio, Misiu, Miś

Formy obcojęzyczne

Michaël, Michael (łac.), Michael (ang.), Michael, Michel (niem.), Michel (fr.), Miguel (hiszp.), Michele (wł.), Mihail, Mihajlo (ros.), Michal, Michael (czes.), Mihal (słowac.), Mihailo, Mihajlo, Mikailo, Miho, Miko (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Michał

Michajło, Michajłow, Michajłowicz, Michajłowski, Michalak, Michalczak, Michalczewski, Michalczuk, Michalczyk, Michalec, Michalecki, Michalewicz, Michalewski, Michaliczek, Michalik, Michalikowski, Michalkiewicz, Michałko, Michałkowicz, Michałowicz, Michałowski

Znani imiennicy

Michał Anioł Buonarroti – malarz, rzeźbiarz, poeta włoski
Michał Bajor – aktor i wokalista
Michał Piróg – choreograf
Michał Wiśniewski – muzyk
Michael Douglas – amerykański aktor
Michael Jackson – muzyk
Michael Jordan – koszykarz
Michael Schumacher – kierowca Formuły 1
Michel de NostredameNostradamus, jasnowidz
Mick Jagger – muzyk
Mike Tyson – bokser

Przysłowia i powiedzonka

Michał trzy dni zdychał, a czwartego kluchy wpychał.
Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała.
Jeszcze tego nikt nie słyszał, żeby babie było Michał.
Ale, ale, mój Michale.
Michałek niedbałek.
Na Michała łowcy chwała.
Bierz Michale, co Bóg daje.
Jaki Michał, taka wiosna.
Święty Michał do szkół wpychał.
Smutnie przeżyjesz lata stare, gdy zakochasz się w Michale.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.