Znaczenie imienia Michał

Michał posiada skłonność do zamykania się w sobie i osądzania innych z pewną surowością. Jest niezbicie przeświadczony, iż życie powinno się toczyć wokół niego. To bardzo subiektywny mężczyzna, który rzadko próbuje postawić się na czyimś miejscu. W postępowaniu kieruje się logiką, stąd charakterystyczna sztywność zachowań i sądów oraz całkowity brak dyplomacji. Jego ulubione powiedzenie to „wóz albo przewóz”. Gdy napotyka na trudności – walczy. Czułym punktem Michała jest jednak duma. Można wiele osiągnąć, zręcznie wykorzystując jego pragnienie bycia najlepszym. Posiada bardzo dobrą pamięć, zwłaszcza w dziedzinie uczuć. Nie zapomina ani o tym, co mu zrobiono dobrego, ani krzywd.

Pochodzenie imienia Michał

Michał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mikha’el (któż jest jak Bóg?). Może również oznaczać: do Boga podobny. Jest to imię biblijne. Nosił je pierwszy z archaniołów. W Polsce występuje od średniowiecza. Największą popularność zyskało w XIX wieku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Michał

Michałek, Michałko, Michaś, Misiek, Misio, Misiu, Miś

Imieniny Michała

Michał imieniny obchodzi 29 stycznia, 2, 14 marca, 10 kwietnia, 4, 8, 14, 23 maja, 20 czerwca, 5, 25 lipca, 24, 25, 30 sierpnia, 6, 29 września, 19 października, 16, 26 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Michała jest 29 września.

Patron

Św. Michał Archanioł - postać biblijna. W Apokalipsie św. Jana książę aniołów zwyciężający Lucyfera. Jako pogromca szatana strzeże ludzi od sideł szatańskich na Ziemi. Opiekun Kościoła i każdej duszy ludzkiej w czyśćcu. Od dawnych czasów wierzono, że Michał stoi u wezgłowia umierających i towarzyszy duszom w drodze do nieba. Uważany przez Kościół za najpotężniejszego patrona, zaraz po Matce Bożej.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Czerwony, 1, szafir

Formy obcojęzyczne

Michaël, Michael (łac.), Michael (ang.), Michael, Michel (niem.), Michel (fr.), Miguel (hiszp.), Michele (wł.), Mihail, Mihajlo (ros.), Michal, Michael (czes.), Mihal (słowac.), Mihailo, Mihajlo, Mikailo, Miho, Miko (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Michał

Michajło, Michajłow, Michajłowicz, Michajłowski, Michalak, Michalczak, Michalczewski, Michalczuk, Michalczyk, Michalec, Michalecki, Michalewicz, Michalewski, Michaliczek, Michalik, Michalikowski, Michalkiewicz, Michałko, Michałkowicz, Michałowicz, Michałowski

Znani imiennicy

Michał Anioł Buonarroti – malarz, rzeźbiarz, poeta włoski
Michał Bajor – aktor i wokalista
Michał Piróg – choreograf
Michał Wiśniewski – muzyk
Michael Douglas – amerykański aktor
Michael Jackson – muzyk
Michael Jordan – koszykarz
Michael Schumacher – kierowca Formuły 1
Michel de NostredameNostradamus, jasnowidz
Mick Jagger – muzyk
Mike Tyson – bokser

Powiedzonka

Michał trzy dni zdychał, a czwartego kluchy wpychał.
Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała.
Jeszcze tego nikt nie słyszał, żeby babie było Michał.
Ale, ale, mój Michale.
Michałek niedbałek.
Na Michała łowcy chwała.
Bierz Michale, co Bóg daje.
Jaki Michał, taka wiosna.
Święty Michał do szkół wpychał.
Smutnie przeżyjesz lata stare, gdy zakochasz się w Michale.

Opinie na temat imienia Michał