Znaczenie imienia Mateusz

Mateusz jest niezwykle odpowiedzialny, prawdomówny oraz dobroduszny. Ma ogromne poczucie sprawiedliwości i chętnie niesie pomoc innym. Raz podjęte ustalenia i raz dane słowo realizuje z żelazną konsekwencją. Nawet, jeśli miałoby mu to przynieść straty. Ma bardzo silną wolę, często jednak jest nadmiernie uparty i konserwatywny. Zdarza mu się przy tym zbyt szybko reagować i mówić dokładnie to, co pomyśli, bez owijania w bawełnę. Bliskich nieustanie moralizuje i ingeruje w nieswoje sprawy. W sferze uczuciowej jest aktywny oraz zgodny ze swoimi zasadami moralnymi. Nie uznaje wolnych związków i wolnej miłości. Dąży za to do zbudowania trwałych relacji opartych na szczerości, oddaniu i zaufaniu.

Pochodzenie imienia Mateusz

Mateusz jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattania (dar Jahwe, dar Boży). W Polsce występuje od XII wieku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Mateusz

Maciaszek, Matek, Mateuszek, Mati, Matusek, Matuś, Matys, Matysek

Imieniny Mateusza

Mateusz imieniny obchodzi 22, 27 stycznia, 27 marca, 8 kwietnia, 11, 21 września, 12, 13 listopada, 27 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Mateusza jest 21 września.

Patron

Św. Mateusz – Apostoł i Ewangelista, autor pierwszej Ewangelii. Po ukrzyżowaniu Chrystusa opuścił Palestynę i prowadził działalność misyjną m.in. w Etiopii i Persji. Podobno zmarł jako męczennik w Etiopii, jednak podaje się także, że zmarł śmiercią naturalną. Patron celników, poborców i komorników.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Żółty, 6, turkus

Formy obcojęzyczne

Mathaeus, Matthaeus (łac.), Matthew, Mathew (ang.), Matthaeus (niem.), Mathieu (fr.), Mateo (hiszp.), Matteo (wł.), Matfej, Matvej, Mateuš (ros.), Matouš (czes.), Matúš (słowac.), Mateja, Matija (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Mateusz

Matecki, Matejek, Matejko, Matejski, Matejuk, Matusewicz, Matusiak, Matusiewicz, Matusik, Matuszak, Matuszczak, Matuszczyk, Matuszek, Matuszewicz, Matuszewski, Matuszyński, Matwiński, Matyjasik, Matyjaszek, Matyjaszewski, Matyjaszkiewicz, Matyjaszko, Matyjewski, Matysek, Matysiak, Matysiewicz, Matysik, Matyska, Matyszewski

Znani imiennicy

Mateusz Damięcki – aktor
Mateusz Kusznierewicz – żeglarz, mistrz olimpijski
Mateusz Sawrymowicz – pływak, mistrz świata
Mateusz Święcicki – kompozytor i muzykolog

Powiedzonka

Przyszła kryska na Matyska.
Na Mateusza słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje.
Gdy święty Mateusz w śniegu przybieżał, będzie po pas całą zimę leżał.
Wzięli diabli kołyskę, niech wezmą i Mateuszka.

Opinie na temat imienia Mateusz