Znaczenie imienia Marek

Marek jest osobą wesołą, lojalną i pracowitą. Posiada do tego nieprzeciętną siłę, energię i bujną wyobraźnię. W każdej sytuacji potrafi się odnaleźć, z każdej opresji wyjść cało. Lubi wolność myśli oraz swobodę działania. Nie toleruje, gdy ktoś próbuje narzucać mu swoją wolę. Jest stworzony do wprowadzania zmian i stawania na czele tłumu rewolucjonistów. Marka wszędzie jest pełno. To bardzo towarzyski, sympatyczny i pewny siebie mężczyzna. Niestety nie znosi porażek i nie potrafi przegrywać. Czasami odgrywa nieśmiałego, ale są to jedynie pozory. Jest w stanie wiele zrozumieć, obserwuje innych uważnie i mądrze. Swoje uczucia czy miłość wyraża w sposób zrównoważony. Ma jednak temperament fircyka.

Pochodzenie imienia Marek

Marek jest to imię pochodzenia łacińskiego, od imienia boga wojny Marsa. Oznacza: wielki wojownik, należący do Marsa.

Rodzina i miłość

Uczuciowo wyważony Marek poszukuje wielkiej i namiętnej miłości. Ma temperament fircyka i czaruje kobiety swą osobowością, wobec wybranki pozostaje jednak lojalny. Marek posiada bowiem twarde zasady moralne i nigdy ich nie łamie. Wcześnie dojrzewa do intymności i seksu, ale nie jest zdobywcą – zachowuje się delikatnie i dyskretnie. Nie pozwala sobie na przygody niezgodne z jego przekonaniami. Wśród kobiet budzi posłuch i szacunek – onieśmiela dojrzałością, męskością i stonowaniem. Rozumie kobiecą psychikę, ale nie zachowuje się jak książę z bajki – nie znosi demonstracji uczuć. Do małżeństwa podchodzi odpowiedzialnie i dąży do stworzenia ciepłego, spokojnego związku.

Imieniny Marka

Marek imieniny obchodzi 11 stycznia, 24 lutego, 13, 19, 24, 27, 29 marca, 11, 25, 28 kwietnia, 8 maja, 16 czerwca, 31 sierpnia, 7, 23, 28 września, 1, 4, 7, 22 października, 7, 16, 22, 26 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marka jest 25 kwietnia.

Życie towarzyskie

Marek to dusza towarzystwa – wesoły zgrywus, z którym nigdy nie jest nudno. Potrafi odegrać każdą rolę, nawet stwarzać pozory niezwykle nieśmiałego. Należy uważać i nie dać się nabrać. Marek posiada nieprzeciętny urok, który chętnie wykorzystuje. Przygody to jego żywioł – lubi zmiany i ryzyko. Wobec przyjaciół przyjmuje zasadę „Gość w dom – Bóg w dom”, kocha wystawne przyjęcia i nie liczy się z wydatkami na nie. W towarzystwie nie stroni od ostrych polemik ani uszczypliwości, przy czym ciężko go przegadać. Lepiej trzymać się na uboczu i przytakiwać, niż stracić własny autorytet. Marek to dobry obserwator – wiele rozumie i mądrze ocenia ludzi.

Praca i kariera zawodowa

Niespokojna i bardzo niecierpliwa osobowość nieustannie wystawiająca się na ryzyko. Jest stworzony do wprowadzania zmian i stawania na czele tłumu rewolucjonistów. Marka wszędzie jest pełno, ponieważ to człowiek czynu uparcie walczący za sprawę i o swoje. Cechuje go dobra pamięć i metodyczna ciekawość. Obdarzony jest do tego nieprzeciętną siłą, pewnością siebie, energią i bujną wyobraźnią. Tworzy to mieszankę wybuchową, która odpowiednio spożytkowana gwarantuje sukces. Niestety Marek nie znosi porażek i nie potrafi przegrywać. Mimo to decyzje podejmuje zbyt szybko i często bez zastanowienia. Zawsze śmiało brnie do przodu. Silnie rozwinięte skłonności przywódcze czynią z niego dobrego szefa – jest wymagający, narzuca twardą dyscyplinę w pracy, ale zarazem buduje rodzinną atmosferę z personelem.

Predyspozycje zawodowe

Marek spełni się w służbach mundurowych, dziennikarstwie, aktorstwie i sztuce.

Patroni Marka

Św. Marek – autor jednej z Ewangelii, znany z Nowego Testamentu. U schyłku życia był biskupem Aleksandrii. Zginął jako męczennik za czasów cesarza Trajana.
Św. Marek Marcowi – zakonnik wł., żył w latach 1480–1510. Znany z pobożności i proroctw.

Odmiany i zdrobnienia imienia Marek

Mareczek, Markusz, Maruś

Formy obcojęzyczne

Marcus (łac.), Mark (ang.), Markus, Mark, Marc (niem.), Marc (fr.), Marco, Marcos (hiszp.), Marco (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Marek

Marczewski, Marczyński, Marecki, Marekowski, Markaszewski, Markiewicz, Markisz, Markiszewski, Markoszewski, Markowiak, Markowicz, Markowiczek, Markowiec, Markowski, Markuciński, Markuczyński, Markuszewicz, Markuszewski, Markuszowicz

Znani imiennicy

Marek Aureliusz (121-180) – cesarz rzymski
Marek Grechuta – piosenkarz
Marek Hłasko (1934-1969) – pisarz
Marek Kotański – psycholog, twórca Monaru

Przysłowia i powiedzonka

Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie.
Tłucze się jak Marek po piekle.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.