Znaczenie imienia Małgorzata

Małgorzata to choleryczka o dużej impulsywności. Przy niej sprawdza się powiedzenie, iż kobieta zmienną jest. Byle co ją płoszy, wiele porusza i łatwo ją zranić. Ogólnie obdarzona jest życzliwym i spokojnym usposobieniem, ale potrafi gwałtownie zareagować. Posiada chwiejny charakter – chętnie się angażuje, ale łatwo zniechęca, do tego jest wrażliwa na niepowodzenia. To również niezwykle odważna kobieta lubiąca przygody i podróże. Posiada grono licznych i oddanych przyjaciół. Uwielbia organizować wymyślne przyjęcia oraz samej w takich uczestniczyć. Bywa jednak, iż zamyka się w sobie i odcina na jakiś czas od otoczenia. Jest zdecydowanie rodzinną kobietą, często nie ma jednak szczęścia w miłości.

Pochodzenie imienia Małgorzata

Małgorzata jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa margarites (perła).

Odmiany i zdrobnienia imienia Małgorzata

Gocha, Gosia, Gośka, Macha, Machna, Mana, Małgorzatka, Małgosia, Małgoś, Małgośka, Masza, Maszka

Imieniny

17 października, 18 stycznia, 3, 22, 25 lutego, 26 marca, 10, 13 kwietnia, 16 maja, 10 czerwca, 13, 20 lipca, 13, 20, 27, 30 sierpnia, 16, 17, 25 października, 2, 16 listopada, 23, 30 grudnia

Patron

Św. Małgorzata – męczennica. Żyła w IV wieku. Skazano ją na tortury, gdyż odmówiła ręki namiestnikowi Antiochii. Patronka kobiet ciężarnych i położnych.
Św. Małgorzata – królowa szkocka (XI w). Przekonała męża do ufundowania kilku klasztorów, m.in. opactwa w Dumfermline. Kanonizowana w 1250 r. przez papieża Innocentego IV. Patronka Szkocji.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Biały, 3, perła

Formy obcojęzyczne

Margarita (łac.), Margaret, Marjorie (ang.), Margarete, Margarethe, Margarita, Greta, Grethe, Grete (niem.), Marguerite (fr.), Margarita (hiszp.)

Nazwiska pochodzące od imienia Małgorzata

Małgorzatowicz, Małgorzacik, Małgorzewicz, Małgorzewski, Małgosiak, Małgowski, Małkiewicz, Małkowski

Znani imiennicy

Małgorzata Foremniak – aktorka
Małgorzata Kożuchowska – aktorka
Małgorzata Markiewicz – wokalistka
Małgorzata Ostrowska – wokalistka
Margaret Thatcher – polityk brytyjski

Powiedzonka

Jaka Małgorzatka, takie będzie pól latka.
Święta Małgorzata zapowiada środek lata.

Opinie na temat imienia Małgorzata