Znaczenie imienia Józef

Józef to mężczyzna z misją, której szczegółów jednak nie zdradza. Jest bardzo tajemniczy. Potrafi zachować pełną dyskrecję w każdej dziedzinie i wkłada całe serce w wykonywaną pracę. Józef to zaradny, pracowity i sprawiedliwy człowiek. Do tego kompetentny i sumienny pracownik. Dla znajomych jest niczym kompres na zbolałą duszę. Bardzo wiele w nim pozytywnej energii, uczucia i ciepła. Nie jest nerwowy. Chętnie i bezinteresownie pomaga. Nie stara się wyróżniać ani błyszczeć, a mimo to jego obecność staje się czymś wyjątkowym. To mężczyzna o silnej psychice i bogatej osobowości. Jest dobrym doradcą oraz kompanem owocnych dyskusji. Potrafi zagrzać serca do czynów, ale nie narzuca swoich poglądów. W miłości stały.

Pochodzenie imienia Józef

Józef to imię pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się od biblijnego Józefa, syna Jakuba i Racheli. Powstało od słów Jo (skrót od Jahwe, Bóg) i josaf (przydać). Oznacza: niech przyda Jahwe (Bóg), czyli: niech Bóg pomnoży (rodzinę).

Rodzina i miłość

Józef w miłości jest wierny i stały. Dba o relacje z ukochaną i angażuje się w nie całym sobą, ponieważ miłość to dla niego najwyższa wartość. Nie jest typem zdobywcy, ale odpowiedzialnym i poważnie traktującym związek mężczyzną. Nie kieruje się swoimi potrzebami, nie daje również ponieść się porywom czy pokusom. Uczucie, które okazuje swojej wybrance, jest wyjątkowe i wykracza poza wszelki egoizm. Musi jednak wierzyć w sens takiego zaangażowania i być pewnym szczerości drugiej strony. Warto pamiętać, iż cechuje go spora empatia oraz inteligencja pozwalająca odczytywać uczucia innych i właściwie oceniać ludzi. Partnerka jego życia może być pewna obietnic jej składanych i z pewnością nie zabraknie jej oparcia oraz pomocy z jego strony. Józef wnosi do związku bardzo wiele ciepła i czułości.

Imieniny Józefa

Józef imieniny obchodzi 29 stycznia, 4, 14, 15, 18 lutego, 1, 12, 19, 29 marca, 17 kwietnia, 1 maja, 12, 23, 28 czerwca, 4 lipca, 25, 27 sierpnia, 18 września, 3, 22 października, 14, 25 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Józefa jest 19 marca.

Życie towarzyskie

Dla znajomych Józef stanowi kompres na zbolałą duszę. Dla każdego posiada dobre słowo, uśmiech oraz wiele miłości i dobroci. Jego postępowanie wykracza poza wszelki egoizm czy chęć posiadania. Bezinteresownie pomaga, nie unosi się gniewem, nie okazuje zniecierpliwienia. W otoczeniu nie stara się skupiać uwagi innych na sobie, mimo to jego obecność jest czymś wyjątkowym. Emanuje z niego ciepło oraz przyjaźń. Zawsze można mu wierzyć i bez obaw za nim podążać. To silny psychicznie mężczyzna, który jednak nie stara się dowodzić ani narzucać swoich poglądów, a mimo to potrafi rozgrzewać serca do działania. Jest dobrym przyjacielem, doradcą i kompanem owocnych dyskusji – nie narzuca się, nie moralizuje, nie kaprysi. Ma do tego niezwykle bogatą osobowość. Ponadto liczą się dla niego prawdziwe uczucia, humanizm i wartości, a nie stan posiadania czy prestiż.

Praca i kariera zawodowa

To mężczyzna z misją, który lubi poświęcać się sprawie całym sercem. Oczywiście bez fanatyzmu! Zdecydowanie unika efekciarstwa i nie ulega wpływom, natomiast skupia się na swojej pracy, w której wartość wierzy, dlatego konsekwentnie zmierza do celu. Józef jest zaradny, pracowity, sprawiedliwy, wytrwały. To kompetentny i sumienny pracownik. Nie wierzy w łatwo osiągane sukcesy i nie lubi przyjmować pomocy od innych. Sam jednak chętnie wesprze swoim doświadczeniem. To człowiek o wyjątkowej inteligencji i dobrej pamięci. Nie jest przy tym ciekawski – sprawia nawet wrażenie celowo rezygnującego z zagłębiania się w to, co nie jest dla niego przeznaczone. Dodatkowy atut jego osobowości stanowi dyskrecja, czyniąca zeń odpowiedniego kandydata do zadań specjalnych, wyjątkowej wagi a także poufnych.

Predyspozycje zawodowe

Józef najlepiej radzi sobie w służbach mundurowych, dziennikarstwie i rzemiośle oraz w zawodach związanych z muzyką i literaturą.

Patroni Józefa

Św. Józef – cieśla z Nazaretu, opiekun Jezusa Chrystusa, symbol prawości i opiekuńczości, wzór ojca i męża. Od 1879 roku jest patronem całego Kościoła Powszechnego. Św. Józef jest również patronem wielu krajów i miast, zakonów, drwali, stolarzy, cieśli, robotników, rzemieślników oraz wszystkich ojców.

Św. Józef z Arymatei – skryty uczeń Jezusa Chrystusa wspomagający jego działalność. Po ukrzyżowaniu swego mistrza, udał się do Piłata, wykupił ciało Jezusa i uzyskał zgodę na pochówek. Wraz z Nikodemem zdjął ciało Zbawiciela z krzyża, owinął je w płótno i pochował we własnym nowo wybudowanym grobie koło Golgoty.

Św. Józef Kalasanty (1556 – 1648) – ksiądz hiszpańskiego pochodzenia. W 1597 r. otworzył pierwszą w Europie bezpłatną szkołę dla ubogich dzieci. Później wraz ze współpracownikami założył zakon pijarów, którego został dożywotnim przełożonym. Jest patronem szkół katolickich.

Św. Józef z Kupertynu (1603 – 1663) – zakonnik klasztoru franciszkańskiego w Grotelli. Zasłynął wielką pobożnością i darem lewitacji. Podczas odprawiania mszy świętej potrafił unieść się nad ołtarz i modlić się w powietrzu. Pod swoim wpływem nawrócił wiele osób. Patron lotników, szybowników i baloniarzy.

Odmiany i zdrobnienia imienia Józef

Józefek, Józeficzek, Józek, Józiek, Józik, Józinek, Józio, Józiu, Józuś

Formy obcojęzyczne

Joseph (ogólnie przyjęta forma), Ioseph, Joseph, Iosephus, Josephus (łac.), Josif (gr.), Josef, Josephus (niem.), José (hiszp.), Giuseppe, Beppe, Peppe (wł.), Iosif, Osip (ros.), Josef, Jozef (czes., słowac.), Jouzapas, Juozas, Juzas (litew.), Juuso, Joose, Jooseppi (fiń.).

Nazwiska pochodzące od imienia Józef

Józefacki, Józefak, Józefczak, Józefek, Józefiak, Józeficz, Józefik, Józefiński, Józefkowicz, Józeforski, Józefowicz, Józefowski, Józefski, Józewicz, Józewski, Józiewicz, Józkowski, Józofiak, Józwiak, Józwiński, Józwowicz, Jóźwiak, Jóźwiakowski, Jóźwicki, Jóźwiczek, Jóźwik, Jóżwiński, Jóźwiuk

Znani imiennicy

Józef Glemp – kardynał, prymas Polski
Józef Ignacy Kraszewski – pisarz
Józef Oleksy – polityk
Józef Piłsudski – marszałek Polski
Józef Poniatowski – książę, marszałek Francji
Józef Stalin – dyktator Związku Radzieckiego
Józef Wybicki – pisarz i polityk, autor słów do Mazurka Dąbrowskiego
Giuseppe Verdi – kompozytor włoski
Joseph Ratzinger – papież Benedykt XVI

Przysłowia i powiedzonka

Józefowa cnota jaśniejsza od złota.
Gdy na Józef bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie.
Gdy na Józka bociek siędzie, mrozu więcej już nie będzie.
Na Józefa pogoda, będzie w polu woda.
Na Józefa pięknie, zima prędko pęknie.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.