Znaczenie imienia Franciszek

Franciszek to mężczyzna o podwójnej naturze, popadający w skrajności. Lubi udowadniać, że ma rację, chociaż w głębi duszy się waha. Na zewnątrz zawsze zdecydowany i pewny siebie. Wykazuje niespotykaną wytrwałość w pracy, czy wręcz upór. Jest niesamowicie precyzyjny i rzetelny. Próby nacisku lub ponaglenia go wywierają jednak odwrotny do zamierzonego efekt – jego trzeba otaczać uznaniem oraz przyjaźnią, a świetnie poradzi sobie z każdym zleceniem. Franciszek jest nadto człowiekiem o wielkim sercu i doskonałym podejściu do dzieci. Wśród znajomych cieszy się sporym uznaniem oraz szacunkiem. Jest przywiązany do tradycji i dba o wartości. Łatwo jednak go urazić nietrafionym żartem bądź pochopną uwagą.

Pochodzenie imienia Franciszek

Franciszek to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego, z plemienia Franków. Pierwszy raz imię to nosił św. Franciszkowi z Asyżu. Jego matka była Francuzką i nazywała syna Francesco co po włosku oznacza Francuzik.

Rodzina i miłość

Franciszek wybiera życie poza miejskim zgiełkiem, jeśli tylko ma taką okazję. Ucieka jak najdalej od tłoku, spalin i hałasu. Jego marzeniem jest wiejski domek, zagubiony wśród lasów. Chętnie zaprosi tam przyjaciół i znajomych, aby pokazać, jak się urządził oraz zaprezentować żonę! Kobieta, z którą zwiąże życie, na pewno będzie wyjątkowa, głównie przez wzgląd na cierpliwość, jaką musi okazywać mężowi. Franciszek jest rodziny, ma niesamowite podejście do dzieci i nie kryje się z tym, że pragnie miłości oraz akceptacji – sam jednak z oporem okazuje uczucia. Z wielkim trudem przychodzi mu otworzyć się na ukochaną również w sferze seksualnej. Bywa chłodny a nawet oschły. Dba jednak o potrzeby swoich bliskich, o rodzinne tradycje i dobre wychowanie potomstwa – a tego zazwyczaj miewa wiele.

Imieniny Franciszka

Franciszek imieniny obchodzi 24, 29 stycznia, 4, 17 lutego, 2, 9 marca, 2 kwietnia, 2, 11 maja, 4, 12, 16, 17, 20, 29 czerwca, 14 lipca, 4, 20, 21 sierpnia, 16, 17, 20, 25, 29, 30 września, 3, 4, 10, 29 października, 13, 24, 27 listopada, 3, 22 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Franciszka jest 4 października.

Życie towarzyskie

Ma ogromnie dobre serce i chętnie pomaga potrzebującym. Wśród znajomych cieszy się sporym uznaniem i szacunkiem, chociaż nie tak prosto się z nim dogadać. Bardzo łatwo można go urazić nietrafionym żartem bądź nieostrożną uwagą. Z pozoru jest dość chłodnym i zdystansowanym obserwatorem, bardzo jednak przeżywa wszelkie głosy krytyki. Franciszek obawia się ośmieszenia, dlatego przyjmuje pozę wszechwiedzącego i zawsze musi mieć rację. Mimo to jest człowiekiem pogodnym i optymistycznie nastawionym do życia. Przyjaźnią obdziela jednak ostrożnie, dopiero gdy ktoś odpowiednio mu się przypodoba. Aby ochronić się przed światem, bywa przekorny i zdolny do raniącej ironii.

Praca i kariera zawodowa

Nie potrafi przyjmować pouczeń ani wskazówek – to on pełni rolę nauczyciela oraz autorytetu w obranej dziedzinie! Niezależnie od tego, czym się w życiu zajmuje, Franciszek to pewny siebie i zdecydowany mężczyzna. Lubi udowadniać innym, że ma rację, chociaż sam w głębi duszy miewa wątpliwości. Zawsze jednak stara się być najlepszy, dlatego wykazuje niespotykaną wytrwałość w pracy, graniczącą z uporem. Wszelkie naciski i ponaglenia wobec Franciszka wywierają odwrotny efekt do zamierzonego – jego trzeba otaczać uznaniem, zaufaniem oraz przyjaźnią, a świetnie poradzi sobie z zadaniem. Jest niesamowicie precyzyjny, rzetelny i obowiązkowy. Nie pnie się po szczeblach kariery, ponieważ ceni sobie spokój i nietykalność.

Predyspozycje zawodowe

Franciszek przejawia talenty i zamiłowanie do muzyki, aktorstwa, literatury, pedagogiki i teologii.

Patroni Franciszka

Św. Franciszek z Asyżu (właściwie Giovanni Bernardone, 1181-1226) – założyciel zakonu franciszkanów, franciszkanek oraz zakonu dla świeckich. Syn bogatego kupca handlującego suknem. Podczas służby wojskowej dostał się do niewoli, gdzie ciężka choroba odmieniła jego życie i uświadomiła mu jego powołanie. Dużo się modlił i służył ubogim. Podczas modlitwy usłyszał słowa Chrystusa: „Franciszku, odbuduj mój Kościół”. Zrozumiał, że chodzi i ratowanie dobrego imienia Kościoła Chrystusowego. W tym czasie został wydziedziczony przez ojca, który nie aprobował jego stylu życia i rozdawania majątku ubogim. Porzucił dom i zaczął żyć jak żebrak w ruinach starego kościoła, którego zaczął odbudowywać. W 1209 r. założył zakon franciszkanów, w 1212 r. założył żeński zakon klarysek a potem zapoczątkował trzeci zakon świecki. 14 września 1224 r. Franciszka ponownie nawiedził Chrystus i odbił na nim pięć swoich ran – jako pierwszy otrzymał dar stygmatów na swoim ciele. Zmarł w 1226 roku. Jest patronem Włoch, pokoju, biedaków i gałęzi swego zakonu. Papież Jan Paweł II ogłosił go także patronem ochrony środowiska i miłośników zwierząt.
Św. Franciszek z Paoli (1416-1507) – franciszkanin włoski, pustelnik. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu franciszkańskiego, który opuścił po roku zostając pustelnikiem w okolicy Paoli. Okoliczni mieszkańcy zbudowali mu lepiankę i kaplicę, w której odprawiał dla nich mszę świętą. Był to początek zakonu braci najmniejszych.
Św. Franciszek Ksawery (1506-52) – jezuita hiszpański. Jeden z pierwszych siedmiu członków zakonu św. Ignacego Loyoli. Jako misjonarz pracował w Indiach, Chinach, Japonii, na Cejlonie i Goa. Zmarł u wybrzeży Chin. Uważany za największego po św. Pawle apostoła Kościoła katolickiego. Patron misjonarzy, Indii i całego Wschodu.
Św. Franciszek Salezy (1567-1622) – biskup Genewy, doktor prawa kanonicznego i cywilnego, zakładał
szkoły i kolegia, autor wielu prac, głównie z dziedziny ascetyki. Jego dzieło Wstęp do życia pobożnego rozsławiło go na całym świecie. Patron literatów, dziennikarzy i prasy katolickiej.

Odmiany i zdrobnienia imienia Franciszek

Franek, Franio, Franiu, Franiuś, Frank, Franko

Formy obcojęzyczne

Francis (ogólnie przyjęta forma), Frank (ang.), Franz, Franziskus (niem.), François (fr.), Francisco, Franco (hiszp.), Francesco (wł.), Franko (ros.), František (czes., słowac.), Ransu, Frans (fiń.), Ferenc (węg.).

Nazwiska pochodzące od imienia Franciszek

Francewicz, Franciewicz, Francik, Francikowski, Franciszak, Franciszczak, Franciszecki, Franciszewski, Franciszkiewicz, Franciszkowski, Franckiewicz, Franckowiak, Franczewski, Franczkowski, Franiewsski, Franikowski, Frankiewicz, Frankowicz, Frankowski, Franusiewicz, Franuszewicz, Frąckiewicz, Frąckowiak, Frączak

Znani imiennicy

Franciszek Bieliński – marszałek wielki koronny, od niego pochodzi nazwa ulicy Marszałkowskiej w Warszawie
Franciszek Karpiński – poeta
Franciszek Kleeberg – generał
Franciszek Macharski – metropolita krakowski
Franciszek Zabłocki – poeta, komediopisarz
Francesco di Giorgio Martini – włoski malarz, architekt i rzeźbiarz
Francesco Petrarca – włoski poeta
Francis Aston – angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla
Francis Drake – angielski korsarz i podróżnik

Przysłowia i powiedzonka

Na świętego Franciszka zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany.
Na świętego Franciszka chłop już w polu nic nie zyska.
Na świętego Franciszka przylatuje pliszka.
Po świętym Franciszku już rżną na żytnisku.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.