Wielka Księga Imion

Znaczenie imienia Danuta

Danuta jest osobą skrupulatną, wnikliwą i pracowitą. Charakteryzuje ją wyjątkowa kultura osobista i subtelność. Lubi poznawać tajemnice życia oraz świata, dlatego sporo czyta. To kobieta pełna energii i temperamentu, ale często zachowuje się dziecinnie. Jest uczuciowa z pewną dozą fałszywej niewinności, która robi duże wrażenie na mężczyznach. I ten seksapil! Danuta potrafi doprowadzić mężczyzn do szaleństwa. Jest również zaborcza, ale w inteligentny sposób, to znaczy podporządkowuje sobie innych, nie przykuwając ich jednak do siebie. Jest kobietą tajemniczą. Potrafi być także dwulicowa, ale jej otoczenie zazwyczaj tego nie dostrzega. Nigdy w widoczny sposób nikogo nie wykorzysta.

Pochodzenie imienia Danuta

Danuta to imię pochodzenia litewskiego od słowa danutie (będącego połączeniem znaczeń niebo i córka) lub łacińskiego, od słowa donata (darowana przez Boga). Możliwe jest również iż wywodzi się z południowosłowiańskich imion Dana, Danka, Danica. Oznacza dziecko darowane przez Boga.

Rodzina i miłość

Danuta nie jest materiałem na matkę. Lubi dzieci, ale sama nie czuje powołania do macierzyństwa. Jeśli zdecyduje się być rodzicem, potrafi być bardzo wymagająca i rzadko rozpieszcza swoje pociechy. Miłość do niej to swoisty masochizm. Sama jest wyrachowana, niezdecydowana i fałszywie nieśmiała, za to pełna seksapilu. Danuta doskonale wie jak zrobić duże wrażenie na mężczyznach, często doprowadza ich do szaleństwa. Gdy dokona wyboru tego jedynego spośród wielu – jest dobrą partnerką i kocha stałą miłością.

Życie towarzyskie

Delikatnie zaznaczająca swą obecność, ale nie bez wpływu na otoczenie. Danuta pragnie by ją widziano, dlatego pewnie udaje dziecko. Ponieważ często zastanawia się nad sobą i analizuje swą dwoistą naturę – zdarza jej się zamykać w sobie. Mimo to ma wielu znajomych, których przyciąga do niej spokój i poczucie bezpieczeństwa. Pozwala sobie pomóc i wykazać się innym, czym dowartościowuje przyjaciół. Nigdy w widoczny sposób nikogo nie wykorzysta – robi to bardzo subtelnie. Mało kto dostrzega jej dwulicowość. Ta kobieta kocha być zagadką i zagadkami świata się interesuje.

Praca i kariera zawodowa

Skromność, pokora, pracowitość i skrupulatność – to według Danuty przepis na sukces. Urzeka swą nieśmiałością i wytwarza wokół siebie aurę spokoju. Dzięki temu potrafi do końca doprowadzić swoje plany zawodowe. Jeśli jej się powiedzie – nabiera pewności siebie – mimo to czuje ciągły niedosyt i żyje ze świadomością, iż jej sukces jest niewspółmierny do zasług. Chętnie przyjmuje pomoc innych i potrzebuje ciągłych zapewnień, że wszystko będzie dobrze. Danuta w ostateczności potrafi radzić sobie sama, jeśli nie ma nikogo obok. Dzięki przemyślanej strategii zdarza jej się poślubić swego szefa.

Predyspozycje zawodowe

Dla Danuty najlepsze zawody to: księgowość, praca biurowa, krawcowa, plastyczka, fryzjerka, kosmetyczka, rehabilitantka.

Imieniny Danuty

Danuta imieniny obchodzi 3, 10 stycznia, 4, 16 lutego, 7 kwietnia, 24 czerwca, 28 września, 1 października, 11 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Danuty jest 24 czerwca.

Patroni Danuty

Brak

Odmiany i zdrobnienia imienia Danuta

Danka, Daniś, Danna, Danusia, Danuś, Danuśka, Danutana, Danute, Danutta, Danyta

Formy obcojęzyczne

Danuta (ogólnie przyj. forma), Dany (fr.), Danuta (niem.), Dana, Danica, Danka (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Danuta

Danisz, Daniszewski, Daniś, Daniuszewski, Dankiewicz, Danko, Dankowski, Danowicz, Danysz, Danyszczuk

Znani imiennicy

Danuta Błażejczyk – piosenkarka
Danuta Rinn – piosenkarka
Danuta Szaflarska – aktorka
Danuta Wałęsa – żona prezydenta Lecha Wałęsy

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Opinie na temat imienia Danuta

Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce Prywatności.