Znaczenie imienia Damian

Damian jest człowiekiem o bardzo trudnym charakterze. To ekstrawertyk, dla którego liczy się tylko świat zewnętrzny. Nie łatwo go przekonać, przynajmniej nie od razu, gdyż po przemyśleniu czyichś argumentów nieraz w duchu przyznaje im rację. Kiedy wbije sobie coś do głowy, trudno go od tego odwieść. Dokładnie obmyśla plan bitwy, a w ostatniej chwili wymyśla fortel, który zbije z tropu przeciwnika. Jest zaborczy, nie po to, by posiadać rzeczy i ludzi, ale by posługiwać się nimi jako pionkami w grze lub jako towarem do wymiany, gdyż są uparci i zdecydowani na wszystko, byle tylko osiągnąć wytyczony cel. Nie znosi cwaniactwa. Jest gotów poświęcić się dla idei, ale tylko pod warunkiem, że inni też zrobią to samo.

Pochodzenie imienia Damian

Damian to imię pochodzenia greckiego, od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze, lub od démios (lekarz ludowy). Oznacza: pogromca, poskromiciel, ale i uzdrowiciel.

Odmiany i zdrobnienia imienia Damian

Damianek, Danek

Imieniny

26 września, 7 stycznia, 12, 21, 23 lutego, 12, 15 kwietnia, 14 lipca, 26, 27 września, 14, 26 października, 14 listopada

Patron

Św. Damian – brat św. Kosmy. Obaj byli lekarzami, leczyli bezpłatnie chorych i cierpiących. Zginęli razem w 283 roku. Patron lekarzy i aptekarzy.
Św. Damian – biskup w Pawii (VII w.). Niósł pomoc swym diecezjanom w czasie epidemii.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 6, nefryt

Formy obcojęzyczne

Damian, Damianus (ogólnie przyj. forma), Damon (ang.), Damian, Damianus, Damis, Dami (niem.), Damien (fr.), Damian (hiszp.), Damiano (wł.).

Nazwiska pochodzące od imienia Damian

Damianicz, Damianow, Damieniak, Damieszko, Damięcki, Damiętko, Damijan, Damijański, Demianicz, Demianiec, Demianiuk, Demiankowicz, Demiankowski, Demianowski, Demiańczuk, Demiańczyk, Demiański, Demienkiewicz

Znani imiennicy

Damian Damięcki – aktor
Damian Zimoń – arcybiskup śląski

Powiedzonka

Brak

Opinie na temat imienia Damian