Znaczenie imienia Damian

Damian jest człowiekiem o dość trudnym charakterze. To ekstrawertyk, dla którego liczy się tylko świat zewnętrzny. Czuje wręcz przymus do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Nie sposób zmienić jego poglądów i zapatrywań – liczy się jedynie z opinią swych bliskich. Kiedy wbije sobie coś do głowy, trudno go od tego odwieść. Ogólnie jednak wie, co to kompromis. Damian ceni sobie przyjaźń i chętnie spędza czas ze znajomymi. Nie znosi za to cwaniactwa. Jest gotów poświęcić się dla idei, ale tylko pod warunkiem, że inni zrobią to samo. W miłości jest wierny, ale zaborczy. Potrafi uwodzić i podbić serce, ale bywa też niebezpieczny i despotyczny. Wybrance oddaje bowiem życie, jeśli naprawdę pokocha.

Pochodzenie imienia Damian

Damian to imię pochodzenia greckiego, od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze, lub od démios (lekarz ludowy). Oznacza: pogromca, poskromiciel, ale i uzdrowiciel.

Odmiany i zdrobnienia imienia Damian

Damianek, Danek

Imieniny Damiana

Damian imieniny obchodzi 7 stycznia, 12, 21, 23 lutego, 12, 15 kwietnia, 14 lipca, 26, 27 września, 14, 26 października, 14 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Damiana jest 26 września.

Patron

Św. Damian – brat św. Kosmy. Obaj byli lekarzami, leczyli bezpłatnie chorych i cierpiących. Zginęli razem w 283 roku. Patron lekarzy i aptekarzy.
Św. Damian – biskup w Pawii (VII w.). Niósł pomoc swym diecezjanom w czasie epidemii.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 6, nefryt

Formy obcojęzyczne

Damian, Damianus (ogólnie przyj. forma), Damon (ang.), Damian, Damianus, Damis, Dami (niem.), Damien (fr.), Damian (hiszp.), Damiano (wł.).

Nazwiska pochodzące od imienia Damian

Damianicz, Damianow, Damieniak, Damieszko, Damięcki, Damiętko, Damijan, Damijański, Demianicz, Demianiec, Demianiuk, Demiankowicz, Demiankowski, Demianowski, Demiańczuk, Demiańczyk, Demiański, Demienkiewicz

Znani imiennicy

Damian Damięcki – aktor
Damian Zimoń – arcybiskup śląski

Powiedzonka

Brak

Opinie na temat imienia Damian