Znaczenie imienia Czesław

Czesław jest oryginalnym i niebywale niezależnym mężczyzną. Brak mu jednak przebojowości oraz elokwencji, przez co nieraz długo dochodzi swoich racji. Ma za to wiele uporu i konsekwentnie kroczy wybraną ścieżką. Lubi zdobywać wiedzę i nowe umiejętności, ale zdarza mu się ulegać słomianemu zapałowi. Jest osobą życzliwą, koleżeńską i pogodną. Cechuje go spora empatia. Dla każdego ma dobre słowo i nawet o przykrych dla siebie sprawach opowiada z uśmiechem. Nie lubi zamartwiać przyjaciół, woli sprawiać bliskim radość. Bywa więc skryty i powściągliwy. Z własnymi problemami udaje się do samotni. To mężczyzna spokojny i szanujący uczucia innych. Zostaje dobrym mężem, a przede wszystkim przyjacielem.

Pochodzenie imienia Czesław

Czesław jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który ma czcić sławę, dobrą cześć albo zasługujący na cześć i sławę.

Rodzina i miłość

Czesław nie jest zdobywcą i łamaczem kobiecych serc. To mężczyzna spokojny i szanujący uczucia innych. Jest dobrym mężem i przede wszystkim przyjacielem dla swej wybranki. Chociaż krępują go wszelkie więzy, w małżeństwie czuje się dobrze. Oczywiście jeśli natrafi na właściwą kobietę. Należy pogodzić się z tym, iż nie jest typem zdobywcy i bohatera, ale towarzyszem na dobre i złe – zawsze otwartym na potrzeby duchowe swej wybranki. Można spodziewać się po nim czułości i opiekuńczości oraz, być może, odrobiny oryginalnego szaleństwa.

Imieniny Czesława

Czesław imieniny obchodzi 12 stycznia, 12 lutego, 19, 20 kwietnia, 21 maja, 12 czerwca, 13, 15, 17, 20, 30 lipca, 2 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Czesława jest 15 lipca.

Życie towarzyskie

Dla każdego ma uśmiech i dobre słowo. Jest osobą życzliwą światu i koleżeńską. Nawet o dławiących go problemach opowiada z uśmiechem. Czesław nie ma wrogów – cieszy się powszechną sympatią. Nie lubi zamartwiać innych, ale pragnie dawać radość swoim przyjaciołom. Jest mężczyzną o delikatnej konstrukcji psychicznej, łatwo przystosowuje się do otoczenia, ale z gruntu jest powściągliwy i skryty. Potrzebuje niekiedy czasu dla siebie, aby w samotności uporać się z własnymi sprawami. Każdy spotka się u niego ze zrozumieniem, ponieważ Czesława cechuje silna empatia, niemniej sam skrywa swoje wnętrze. Kiedy wychodzi ze swej samotni, otacza się ludźmi oryginalnymi i wesołymi.

Praca i kariera zawodowa

Czesław to mężczyzna o silnym poczuciu niezależności. Nie jest jednak zbyt przebojowy, a swoich racji potrafi dochodzić bardzo długo, ponieważ brak mu elokwencji. Ma za to wiele uporu i konsekwentnie kroczy wybraną ścieżką. Zdarza mu się ulegać słomianemu zapałowi, ponieważ jest człowiekiem oryginalnym i impulsywnym. Długo szuka swojego miejsca na ziemi. Ma ogromną zdolność przyswajania nowych informacji i lubi się kształcić. Odnajdzie się w wielu zawodach, o ile nie będą go zbytnio krępować. Nie nadaje się na pracownika korporacji czy biura.

Predyspozycje zawodowe

Czesław sprawdzi się w roli prawnika, notariusza, plastyka i stomatologa.

Patroni Czesława

Bł. Czesław – dominikanin. Brat św. Jacka oraz krewny biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który wysłał go do Włoch dla odbycia nowicjatu. Założył wspólnotę dominikańską w Czechach, a następnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie założył konwent, którego był przeorem. Według legendy w 1241 r. ocalił Wrocław przed Tatarami.

Odmiany i zdrobnienia imienia Czesław

Czesiek, Czesio, Czesiu, Czesz, Cześ, Cześko

Formy obcojęzyczne

Ceslaus (łac.), Ceslas (ang.), Ceslaus (niem.), Ceslas (fr.), Ceslao (hiszp., wł.), Keslaos (gr.), Česlav (ros.), Ctislav, Česlav (czes., słowac.).

Nazwiska pochodzące od imienia Czesław

Czech, Czechak, Czecharowski, Czechasz, Czechaszewski, Czechoń, Czechoński, Czechow, Czechowicz, Czechowski

Znani imiennicy

Czesław Lang – kolarz, menadżer kolarski
Czesław Miłosz – poeta
Czesław Niemen (właściwie Wydrzycki) – muzyk i piosenkarz
Czesław Tański (1863-1942) – malarz
Czesław Wołłejko – aktor

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.