Znaczenie imienia Bogdan

Bogdan kocha wesołe i nieskomplikowane życie. Jest dynamicznym, przedsiębiorczym i bardzo energicznym mężczyzną. Ambicja pcha go do walki, a pewność siebie pomaga odnieść zwycięstwo. Nie gustuje w finezyjnych zagraniach czy przemyślanych działaniach. Często idzie na żywioł, przez co bywa lekkomyślny. Dąży jednak do celu, dopóki go nie osiągnie. Potrafi dobierać sobie przyjaciół i otoczenie, które okaże mu sympatię, jakiej potrzebuje, aby pokonać okresowe załamania. Wbrew pozorom Bogdan jest bowiem dość zamknięty w sobie. Zawsze wysłucha i doradzi, ale własne wnętrze skrzętnie skrywa. Ceni sobie życie rodzinne i jest stały w uczuciach, o ile związek go nie ogranicza.

Pochodzenie imienia Bogdan

Bogdan to imię męskie pochodzenia starosłowiańskiego, które wywodzi się od wyrazów Bóg i Dan (dany). Imię to oznacza: dany od Boga lub Bogu oddany.

Rodzina i miłość

Bogdan ceni sobie życie rodzinne i jest na ogół stały w uczuciach, o ile związek go nie ogranicza. Małżeństwo musi dawać mu szansę na realizację oraz rozwój. Świat jego uczuć jest prosty, a gwarancję szczęśliwego pożycia daje wzajemne zrozumienie i miłość. Jako głowa rodziny doskonale panuje nad sytuację i rzadko kiedy się złości. Potrafi rozwiązywać konflikty i rozstrzygać wszelkiego rodzaju dylematy, nie tracąc czasu na drobnostki, czy rozdrapywanie ran. Sam przyznaje się do niejednego błędu i lekkomyślności, co sprawia, że jest szanowany przez dzieci oraz żonę. W życiu jego bliskich nie braknie spontaniczności, radości oraz szaleństwa, oczywiście z pełnym poczuciem stabilności.

Imieniny Bogdana

Bogdan imieniny obchodzi 6 lutego, 19 marca, 17 lipca, 10, 31 sierpnia, 2 września, 9 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Bogdana jest 6 lutego.

Życie towarzyskie

Dla przyjaciół – Boguś! Ten typ nie stroni od znajomych, a przy tym kocha wesołe i nieskomplikowane życie. To dobry i ciepły człowiek, który chętnie pomaga innym i jest bardzo uczynny. Potrafi dobierać sobie bliskie otoczenie i środowisko, które okaże mu sympatię, jakiej potrzebuje, aby pokonywać okresowe załamania. Wbrew pozorom Bogdan jest bowiem powściągliwy, enigmatyczny i niechętnie wyjawia swe sekrety. Zawsze wysłucha i doradzi, ale własne wnętrze skrzętnie skrywa. Cechuje go empatia, dzięki której świetnie rozumie motywacje innych i potrafi postawić się na czyimś miejscu. Ma bardzo dobry charakter. Tak naprawdę siłę i energię czerpie od znajomych, jakimi się otacza, oraz z chwil samotności. Lubi zasiąść w ciszy z książką lub posłuchać dobrej muzyki.

Praca i kariera zawodowa

Dynamiczny, przedsiębiorczy i bardzo energiczny mężczyzna. Ambicja pcha go do walki, a pewność siebie pomaga mu odnieść zwycięstwo. Obce mu są finezyjne zagrania, dylematy czy szczegółowo opracowane działanie. Bogdan idzie na żywioł, bez wcześniejszego planu, przez co zdarza mu się być lekkomyślnym. Nigdy jednak nie traci czasu na drobnostki. Jest przy tym wyjątkowo wytrwały i uparty. Dąży do celu dopóki go nie osiągnie. Nie zapomina o ludzkich uczuciach po drodze i potrafi przyznać się do błędu, dlatego jest lubiany przez współpracowników i ceniony przez przełożonych. Często osiąga wysokie stanowiska.

Predyspozycje zawodowe

Bogdan bardzo dobrze poradzi sobie w roli biznesmena oraz zrobi karierę w polityce.

Patroni Bogdana

Brak

Odmiany i zdrobnienia imienia Bogdan

Bodek, Bodzio, Bodziu, Bodziuś, Bogdanek, Bogdano, Bogdaś, Bogo, Bogu, Bogulek, Boguszek, Boguś

Formy obcojęzyczne

Deodate, Deodatus (ang.), Deodat (niem.), Daudet, Dieudonné, Didier, Dié, Deusdedit (fr.), Deodato, Diosdado, Deusdedit (hiszp.), Deodato, Diodati, Bogdano (wł.), Bohdan (czes., słow.), Bogdan (ros., połud.-słow.), Bogdanas, Deodatas (litew.)

Nazwiska pochodzące od imienia Bogdan

Bogdanek, Bogdaniewicz, Bogdanik, Bogdaniuk, Bogdankiewicz, Bogdanowski, Bogdanowicz, Bogdański, Bogdaszewski, Bogdewicz, Bogdziewicz, Bogdziński

Znani imiennicy

Bogdan Gajda – bokser
Bogdan Paprocki – tenor
Bogdan Śliwa – szachista, sześciokrotny mistrz Polski
Bogdan Zalewski – dziennikarz

Przysłowia i powiedzonka

Zabrał się, jak Bogduś do pracy.
Wziął się jak Bogdan do roboty.
Za pana Bogusza turek z Kamieńca nie rusza.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.