Znaczenie imienia Herbert

Herbert to mężczyzna o charakterze zależnym od nastroju i lepiej, aby miał dobry humor. Pracuje wówczas dokładnie, wydajnie i jest miły. Łatwo jednak wybucha, kończy działanie i wysyła wszystkich do diabła. Uważa się za autorytet, który ma moc, aby zmienić świat! Uwielbia pouczać innych, samemu nie przyjmując żadnej porady czy wsparcia. Interesuje się psychologią tłumu i kocha pracę wśród ludzi. Sprawia wrażenie błyskotliwego, pełnego humoru. Wydaje mu się, iż ma prawo do wygłaszania niegrzecznych uwag, czym potrafi napsuć innym krwi. Potrzebuje wsparcia przyjaciół i walczy o ich względy. W związku czuły i kochający, dopóki rządzi.

Pochodzenie imienia Herbert

Herbert to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów heri (lud, wojsko) i beraht (błyszczący, wyróżniający się). Imię to oznacza: ten, który wyróżnia się w wojsku lub pośród ludu.

Rodzina i miłość

Herbert jest czuły i kochający, ale dopóki rządzi. Nie dopuszcza do siebie myśli, że partnerka może mieć odmienne od niego potrzeby. To on opracowuje plan rodzinnej sielanki i od początku wie, jak jego najbliżsi powinni funkcjonować. Można mieć całkowitą pewność, że decyzję o założeniu rodziny podejmie pod wpływem chłodnych kalkulacji a nie samych uczuć. Zresztą miewa z nimi pewne problemy, przez co nieraz sprawia wrażenie szorstkiego. Boi się zdrady i cierpi ogromnie, gdy ktoś go puści kantem. Wykazuje z tego względu pewną nieufność wobec kobiet i długo poddaje potencjalną partnerkę różnorakim próbom. Trzeba mieć do niego cierpliwość i nie naciskać na podjęcie decyzji. Ogólnie Herbert jest bardzo rodzinny – kocha swoją żonę i dzieci. Chociaż nieraz bywa niezwykle uszczypliwy wobec wybranki. Potrafi wiele poświęcić dla bliskich i w inteligentny sposób wykorzystać posiadane znajomości, w celu zapewnienia szczęścia i bezpieczeństwa rodzinie.

Imieniny Herberta

Herbert imieniny obchodzi 16, 20 marca, 1, 2 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Herberta jest 16 marca.

Życie towarzyskie

Przeświadczony o swej wyjątkowości Herbert nie raz nadepnie komuś na odcisk i doprowadzi do spięć. Wydaje mu się, iż ma prawo do wygłaszania niegrzecznych uwag. Potrzebuje jednak oparcia przyjaciół i dąży do pozyskania ich za wszelką cenę. Jest bardzo towarzyskim mężczyzną, otwartym na świat i ludzi. Chętnie pomaga, chociaż na ogół liczy na pewne korzyści z tego, jak posiadanie grona dobrych i oddanych mu znajomych. Bliskich kolegów uszczęśliwia na siłę, angażując się całym sobą w ich sprawy. Bywa przy tym ciekawski i niedyskretny. Szybciej niestety mówi i działa niż pomyśli. Interesuje się wszystkim, co go otacza. To najlepszy towarzysz szalonych wypadów i przygód. Oczywiście zgodnie z przewidzianym przez niego scenariuszem.

Praca i kariera zawodowa

Herbert jest wydajny i precyzyjny, o ile coś nie zakłóci jego nastroju. W każdej chwili może wybuchnąć, zakończyć działanie i wysłać wszystkich do diabła. Posiada na szczęście całkiem sprawne hamulce chroniące go przed pochopnym działaniem. Niestety nie słucha porad i sugestii, nie znosi doradzających ani nie przyjmuje pomocy z zewnątrz. Uważa się za chodzący ideał, który wszystko wie najlepiej, perfekcyjnie wykonuje obowiązki i jako jedyny może zmienić świat. Nieustannie wobec tego poucza swych współpracowników, czym doprowadza ludzi do złości. Cieszy się mimo to zaufaniem, szacunkiem i wzbudza respekt. Sporadycznie zdarza się, że zawodzi i nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Z reguły Herbert pracuje solidnie, drążąc zagadnienia i poświęcając im konieczną ilość czasu. Interesuje się wszystkim co porusza tłumy, sprawiając wrażenie błyskotliwego i pełnego humoru człowieka. Doskonale sprawdzi się w roli prezentera telewizyjnego lub radiowego. To prawdziwy człowiek mediów i gwiazda estrady.

Predyspozycje zawodowe

Herbert dobrze czuje się w pracy informatyka i elektronika. Świetnie sprawdzi się także w roli mechanika lub zawodowego kierowcy.

Patroni Herberta

Św. Herbert z Kolonii (970-1021) – arcybiskup Kolonii. Zdolny administrator i kanclerz dworu cesarza Ottona III. Pierwszy doradca cesarza, mający duży wpływ na jego pobożność i politykę. Za jego zasługi został mianowany arcybiskupem Kolonii przez papieża Sylwestra II.

Św. Herbert z Derwentwater – pustelnik angielski. Przyjaźnił się ze św. Kutbertem, biskupem Lindisfarne, z którym także współpracował w pracy misyjnej na terenie Anglii. Obaj zmarli w tym samym dniu 687 roku, co zostało przewidziane długo wcześniej przez jego przyjaciela.

Odmiany i zdrobnienia imienia Herbert

Herbercik, Herbertek, Bercik, Berciś, Bertek, Bertunio, Bertusio

Formy obcojęzyczne

Herbert (ogólnie przyjęta forma), Herbert, Harbert, Hebert (ang.), Herbert, Harbert, Heribert (niem.), Herbert, Aribert (fr.), Gerbert (ros.), Herbertas (litew.), Ervertos (gr.), Geréb (węg.), Heripertti (fiń.).

Nazwiska pochodzące od imienia Herbert

Herbatowicz, Herbatowski, Herberski, Herbertowski, Herbortowicz, Herbutowicz

Znani imiennicy

Herbert Grasemann – niemiecki szachista, twórca książek o tematyce szachowej
Herbert Hauptman – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla
Herbert Clark Hoover – amerykański polityk, prezydent USA
Herbert George Wells – powieściopisarz angielski, jeden z pionierów gatunku science fiction

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.