Znaczenie imienia Dionizy

Dionizy kocha dobre towarzystwo i biesiady, chociaż jest spokojnym i rozważnym mężczyzną. Tylko w towarzystwie daje upust elokwencji i poczuciu humoru. W pracy raczej się ociąga i przerzuca obowiązki na innych. Niewiele wymaga od samego siebie. Nie potrzebuje rywalizacji, osiągnięć i zaszczytów. Zadowalają go drobne sukcesy. Za to źle znosi wszelkie porażki i potrafi zamknąć się w sobie pod ich wpływem. Staje się bezradny w obliczu trudności. Potrzebuje wsparcia ze strony partnerki i chętnie poddaje się silniejszej osobowości. Nie da się jednak zdominować! Ceni sobie wygodne, spokojne i beztroskie życie.

Pochodzenie imienia Dionizy

Dionizy jest to imię pochodzenia greckiego wywodzące się od imienia boga wina, Dionizosa. Imię to oznacza: należący do boga Dionizosa.

Rodzina i miłość

Wiedzie życie wygodne, spokojne, pozbawione trosk oraz kłopotów. Dionizy jest romantycznym marzycielem, czym pociąga niejedną kobietę. W związku nie wdaje się w kłótnie czy większe konflikty, raczej woli być uległy wobec pomysłów partnerki. Dlatego wybiera sobie rozważną i odpowiedzialną małżonkę. Nie da się wykorzystać niedojrzałej trzpiotce. Potrzebuje kobiety, która będzie w stanie sprostać trudnym sytuacjom przerastającym jego możliwości. Rodzina stanowi dla Dionizego największą wartość i chętnie poświęca najbliższym każdą wolną chwilę, a przy prowadzonym stylu życia ma ich wiele. Lubi tez zajmować się ogrodem oraz majsterkować, dzięki czemu cieszy się opinią dobrego gospodarza.

Imieniny Dionizego

Dionizy imieniny obchodzi 26 lutego, 8 kwietnia, 2, 9, 20 września, 9 października, 16, 17 listopada, 26, 30 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Dionizego jest 9 października.

Życie towarzyskie

Dionizy kocha dobre towarzystwo, biesiady, muzykę i śpiew. Zazwyczaj milczący i spokojny wśród znajomych, rozwija skrzydła elokwencji i tryska poczuciem humoru. Nie stroni od imprez, szczególnie, gdy towarzyszą im uciechy stołu. Na szczęście potrafi zachować umiar. Doskonale wie, kiedy powiedzieć dość. Dionizy to człowiek lubiany, ponieważ wiadomo, czego się po nim spodziewać. Posiada stabilny charakter, niezmienne przekonania i ciężko wytrącić go z równowagi. Nie wymaga zbyt wiele od ludzi, za to szczerze cieszy się z ich obecności. Gwar otoczenia rekompensuje mu swoistą bierność jego natury.

Praca i kariera zawodowa

Spokojny, rozważny, ale niestety dość bierny i mało zaangażowany w sprawy zawodowe. Dionizy nie lubi się przemęczać, chętnie przerzucając obowiązki na innych. Ma wobec siebie niewielkie wymagania i zadowala się skromnymi osiągnięciami. Nie dla niego walka o stołki, wyścig szczurów czy zawiłe problemy. Nie jest typem wojownika. Kiedy napotka na trudności, okazuje się bezradny. Jego brak ambicji jest ściśle związany z obawą przed porażką. Dionizy źle znosi niepowodzenia. To wrażliwa osobowość, chętnie oddająca się rozważaniom duchowym, chociaż bez przesadnych aspiracji intelektualnych. Interesuje się literaturą, sztuką, muzyką.

Predyspozycje zawodowe

Dionizy najlepiej poradzi sobie w pracy w przemyśle, medycynie i handlu.

Patroni Dionizego

Św. Dionizy Areopagita – według Dziejów Apostolskich Dionizy wraz z żoną Damaris to pierwsi ateńczycy nawróceni na wiarę chrześcijańską przez św. Pawła z Tarsu. Pierwszy biskup Aten. W 95 roku został spalony żywcem na placu w Atenach.

Św. Dionizy – pierwszy biskup Paryża, męczennik, patron Francji. Poniósł śmierć za cesarza Waleriana. Ścięty na Wzgórzu Męczenników.

Odmiany i zdrobnienia imienia Dionizy

Dinek, Dino, Dionek, Dioni, Dionik, Dioniz, Dionizek, Dionizio, Dionizjusz

Formy obcojęzyczne

Dennis, Denis (ogólnie przyjęta forma), Denys, Denis (ang., fr.), Dionys, Dionysius, Denis (niem.), Dionisij, Dionis, Dionizije, Denis (połud.-słow), Nisu, Nisius (fiń.), Dionizas, Dionyzas (litew.), Dénes, Gyenes (węg.)

Nazwiska pochodzące od imienia Dionizy

Denisewicz, Denisiewicz, Deniskiewicz, Deniskowicz, Denisowicz, Deniszewicz, Deniszkiewicz, Denkowicz, Denisowski, Deniszowski

Znani imiennicy

Dionizy – malarz rosyjski
Dionizy Smoleński – naukowiec
Denis Papin – francuski fizyk i technik
Denis Diderot – francuski pisarz, encyklopedysta
Dennis Hopper – amerykański aktor i reżyser filmowy

Przysłowia i powiedzonka

Dziś świętego Dionizego, uciekajcie myszy, szczury z domu tego.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.