Znaczenie imienia Marcin

Marcin to osoba o niespokojnym charakterze. Jest pełen lęku, napięty i gotowy do ucieczki. Ciężko go czasem zrozumieć i trudno tak naprawdę poznać, ponieważ jest introwertykiem – zamyka się w sobie, traci wiarę we własne siły i bywa nieśmiały. Jest bardzo wrażliwy na porażki, dlatego niechętnie podejmuje ryzyko. Nie lubi dwuznacznych czy wątpliwych sytuacji. W nic nie uwierzy, póki nie zrozumie dokładnie, czego się po nim oczekuje i co się mu proponuje. Najlepiej jeśli wszystko dokładnie zaplanuje i zorganizuje sam. W młodości lubi szaleć i często zmieniać otoczenie. Ma poczucie humoru, bujną wyobraźnię i twórczy umysł. Jest lubiany wśród znajomych. W miłości długo boi się zaangażować.

Pochodzenie imienia Marcin

Marcin jest to imię pochodzenia łacińskiego od imienia Martius, oznacza: ten, który jest związany z bogiem Marsem.

Odmiany i zdrobnienia imienia Marcin

Marcinek, Marcisz

Imieniny Marcina

Marcin imieniny obchodzi 30 stycznia, 6 marca, 9, 13 kwietnia, 17, 19 lipca, 8, 24 października, 3, 11, 12 listopada, 7, 29 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marcina jest 11 listopada.

Patron

Św. Marcin – biskup Tours. Był żołnierzem rzymskim, a następnie pustelnikiem i apostołem Galów. Jedna z licznych legend o nim mówi, ze podarował żebrakowi pół swojego płaszcza. Patron żołnierzy i młynarzy. Uważany również za patrona chroniącego przed ospą.
Św. Marcin I – papież w latach 649–56. Był prześladowany przez cesarza Konstansa II nie uznającego jego wyboru. Został na jego rozkaz pojmany i przewieziony do Konstantynopola, gdzie był więziony i skazany na wygnanie. Zmarł na Krymie.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 4, turkus

Formy obcojęzyczne

Martinus (łac.), Martin (ogólnie przyj. forma)

Nazwiska pochodzące od imienia Marcin

Marcinak, Marciniak, Marciniec, Marciniecki, Marciniewski, Marcinik, Marciniuk, Marcinkiewicz, Marcinkowicz, Marcinkowski, Marcinowicz, Marcinowski, Marcińczyk, Marciński, Marciszewski, Marcjański, Morciniak, Morciniec, Morcinowicz, Morciński

Znani imiennicy

Marcin Daniec – artysta kabaretowy
Marcin Kromer (1512-1589) – pisarz, kronikarz, biskup warmiński
Marcin Luter (1483-1546) – niemiecki teolog i reformator religijny
Marcin Urbaś – lekkoatleta
Marcin Wolski – poeta i satyryk

Powiedzonka

Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina.

Opinie na temat imienia Marcin