Znaczenie imienia Marcin

Marcin jest osobą o niespokojnym i płochliwym charakterze. Zawsze pełen lęku, napięty i gotowy do ucieczki. To introwertyk ze skłonnością do zamykania się w sobie. Jest bardzo ciekawy, czasami nawet zbyt ciekawy, co stawia go w trudnej sytuacji. Brak mu pewności siebie. Nie lubi dwuznacznych czy wątpliwych sytuacji. W nic nie uwierzy, póki nie zrozumie dokładnie, czego się po nim oczekuje i co się mu proponuje.

Pochodzenie imienia Marcin

Marcin jest to imię pochodzenia łacińskiego od imienia Martius, oznacza: ten, który jest związany z bogiem Marsem.

Odmiany i zdrobnienia imienia Marcin

Marcinek, Marcisz

Imieniny

11 listopada, 30 stycznia, 6 marca, 9, 13 kwietnia, 17, 19 lipca, 8, 24 października, 3, 11, 12 listopada, 7, 29 grudnia

Patron

Św. Marcin – biskup Tours. Był żołnierzem rzymskim, a następnie pustelnikiem i apostołem Galów. Jedna z licznych legend o nim mówi, ze podarował żebrakowi pół swojego płaszcza. Patron żołnierzy i młynarzy. Uważany również za patrona chroniącego przed ospą.
Św. Marcin I – papież w latach 649–56. Był prześladowany przez cesarza Konstansa II nie uznającego jego wyboru. Został na jego rozkaz pojmany i przewieziony do Konstantynopola, gdzie był więziony i skazany na wygnanie. Zmarł na Krymie.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 4, turkus

Formy obcojęzyczne

Martinus (łac.), Martin (ogólnie przyj. forma)

Nazwiska pochodzące od imienia Marcin

Marcinak, Marciniak, Marciniec, Marciniecki, Marciniewski, Marcinik, Marciniuk, Marcinkiewicz, Marcinkowicz, Marcinkowski, Marcinowicz, Marcinowski, Marcińczyk, Marciński, Marciszewski, Marcjański, Morciniak, Morciniec, Morcinowicz, Morciński

Znani imiennicy

Marcin Daniec – artysta kabaretowy
Marcin Kromer (1512-1589) – pisarz, kronikarz, biskup warmiński
Marcin Luter (1483-1546) – niemiecki teolog i reformator religijny
Marcin Urbaś – lekkoatleta
Marcin Wolski – poeta i satyryk

Powiedzonka

Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina.

Opinie na temat imienia Marcin