Znaczenie imienia Weronika

Weronika ma niełatwy charakter. To kobieta zdecydowana, pracowita, nieco chmurna, zazdrosna, ale posiadająca bogactwo czułości i miłości. Posiada skłonność do zamykania się w sobie i nie zawsze ujawnia swe myśli i uczucia. Jest nawet skryta. Ma wielką pewność siebie i dużą dozę zdecydowania. Weronika to kobieta dobra, zaradna i godna najwyższego zaufania. Posiada duże doświadczenie życiowe, toteż chętnie służy innym radą.

Pochodzenie imienia Weronika

Weronika jest to imię pochodzenia greckiego lub bizantyjskiego, od słów phero (nieść) i nike (zwycięstwo). Tradycyjnie wywodzi się również od greckiego określenia iere eikon (święte oblicze), co związane jest z biblijnym przekazem o tzw. chuście św. Weroniki.

Odmiany i zdrobnienia imienia Weronika

Wera, Werka, Weronisia, Weronka, Ika, Isia

Imieniny

13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9, 12 lipca

Patron

Św. Weronika z Jerozolimy – Podała idącemu na Golgotę Chrystusowi chustę, na której pozostało odbicie jego twarzy (tzw. chusta św. Weroniki). Relikwia przechowywana jest w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Patronka fotografów.
Św. Weronika Negroni – prosta zakonnica. Pochodziła z Binasco. Słynęła z mądrości i proroctw. Zmarła w 1497 roku.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 6, oliwin

Formy obcojęzyczne

Veronica, Berenice (łac.), Veronica, Berenike, Beronike (ang.), Veronika, Veronike, Berenike, Berenike (niem.), Véronique, Bérénice (fr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Weronika

Wernicki, Wernikowski, Weroniak, Weronicki, Weronicz, Weroniecki, Weronka, Weronkiewicz, Weronkowicz, Weronowski, Werońko, Weroński

Znani imiennicy

Weronika Rosati – aktorka
Weronika Wedler – lekkoatletka, sprinterka

Powiedzonka

Weronika chustę zrzuci, wiosna od nas się odwróci.
Przyjdzie święta Weronika, zniesie jaja kaczka dzika.

Opinie na temat imienia Weronika