Znaczenie imienia Weronika

Weronika ma niełatwy charakter i potrafi nagle pokazać pazurki. Bardzo żywiołowo reaguje, gdy się z czymś nie zgadza, chociaż woli pokojowe rozwiązania. Bywa istną mieszanką wybuchową. To kobieta zdecydowana i życzliwa, czasami nieco chmurna oraz zaborcza. Posiada jednak bogactwo czułości, miłości i zmysłowości. Troszczy się o bliskich i stara się ich ochraniać. Kocha wymagania, przez co nieustannie podnosi sobie poprzeczkę. Jest pracowita, dobrze zorganizowana i zdyscyplinowana. Mądrość życiową zdobywa, ucząc się na swoich i cudzych błędach. Chętnie służy innym radą. Weronika roztacza wokół siebie niebywały czar, wabi i kusi, ale nie wszystkim się podoba. Jest także gotowa do poświęceń.

Pochodzenie imienia Weronika

Weronika jest to imię pochodzenia greckiego lub bizantyjskiego, od słów phero (nieść) i nike (zwycięstwo). Tradycyjnie wywodzi się również od greckiego określenia iere eikon (święte oblicze), co związane jest z biblijnym przekazem o tzw. chuście św. Weroniki.

Odmiany i zdrobnienia imienia Weronika

Wera, Werka, Weronisia, Weronka, Ika, Isia

Imieniny

13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9, 12 lipca

Patron

Św. Weronika z Jerozolimy – Podała idącemu na Golgotę Chrystusowi chustę, na której pozostało odbicie jego twarzy (tzw. chusta św. Weroniki). Relikwia przechowywana jest w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Patronka fotografów.
Św. Weronika Negroni – prosta zakonnica. Pochodziła z Binasco. Słynęła z mądrości i proroctw. Zmarła w 1497 roku.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 6, oliwin

Formy obcojęzyczne

Veronica, Berenice (łac.), Veronica, Berenike, Beronike (ang.), Veronika, Veronike, Berenike, Berenike (niem.), Véronique, Bérénice (fr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Weronika

Wernicki, Wernikowski, Weroniak, Weronicki, Weronicz, Weroniecki, Weronka, Weronkiewicz, Weronkowicz, Weronowski, Werońko, Weroński

Znani imiennicy

Weronika Rosati – aktorka
Weronika Wedler – lekkoatletka, sprinterka

Powiedzonka

Weronika chustę zrzuci, wiosna od nas się odwróci.
Przyjdzie święta Weronika, zniesie jaja kaczka dzika.

Opinie na temat imienia Weronika