Znaczenie imienia Wacław

Niebezpiecznie stanąć mu na drodze, gdyż Wacław walczy do upadłego, na oślep brnąc do celu. Nie ma dla niego przeszkody nie do pokonania. Musi działać, inaczej czuje, że się cofa. Sens jego pracy nadaje rywalizacja. Lubi się dokształcać, aby objąć prowadzenie. Bardziej od sławy i zaszczytów cieszy go satysfakcja z dobrze wykonanego zadania. Sprawiedliwy – brzydzi się cwaniactwem i kombinatorstwem. Świetnie łagodzi każdy spór i chętnie pomaga w potrzebie. Ma mimo to dość chłodną osobowość. O przyjaciół nie zabiega, woli będących wyzwaniem wrogów. Cieszy się jednak sympatią, gdyż jest szlachetny i wrażliwy.

Pochodzenie imienia Wacław

Wacław jest to imię pochodzenia czeskiego, które powstało od słów większy i sława. Oznacza tego, który zdobędzie więcej sławy.

Rodzina i miłość

Wacława cechuje duża zmysłowość granicząca z łakomstwem. Mimo to nie staje się jej niewolnikiem. Potrafi chłodno ocenić sytuację i instynktownie wybiera najkorzystniejsze dla siebie działanie. Racjonalna osobowość tego mężczyzny może w pierwszej chwili przerażać i odstraszać zainteresowane kobiety. Nie ma jednak powodu do obaw. Mimo mocno skrywanych uczuć i tajemniczości Wacław to odpowiedzialny oraz troskliwy mężczyzna. Posiada wewnętrzną wrażliwość, która nakazuje mu dbać o bliskich i robić wszystko, aby byli oni szczęśliwi. To kwestia honoru. Szczególnie zabiega o dobro partnerki, której może bardzo długo poszukiwać. Nie zadowala się bowiem półśrodkami, ale potrzebuje u swego boku kobiety idealnej. Życie z nim wymaga przy tym wiele odwagi, a czasem i rezygnacji z osobistych planów. Na pewno jednak warto, gdyż w zamian zyskuje się równowagę, szczęście i stabilizację.

Imieniny Wacława

Wacław imieniny obchodzi 28 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wacława jest 28 września.

Życie towarzyskie

Ceniony i lubiany w towarzystwie Wacław wcale nie zabiega o względy innych. Jest naturalnie wesołym oraz żywiołowym mężczyzną o świetnym poczuciu humoru, umiejącym cieszyć się z życia. Przede wszystkim pozostaje jednak subiektywnym egocentrykiem, dla którego najlepszym przyjacielem jest on sam. Woli mieć wrogów, którzy stanowią wyzwanie dla jego natury wojownika. Przyjaźń z innymi, jako taka, nie jest dla niego niezbędna, ale też kategorycznie nie wzbrania się od niej. Świetnie odnajduje się w każdym środowisku i potrafi bywać w towarzystwie. Ma jednak stosunkowo chłodną osobowość i surowe wymagania tak wobec siebie, jak i ludzi. Nie zależy mu na uznaniu otoczenia, a mimo to cieszy się powszechną sympatią. Jest szlachetny, wrażliwy na cudzą krzywdę, sprawiedliwy i wierny ideałom. Kiedy obdarzy kogoś przyjaźnią, to dozgonną.

Praca i kariera zawodowa

Lepiej zejść mu z drogi, gdyż rzuca się do walki niemal na oślep i taranuje wszystko, co uważa za przeszkodę. Zawsze znajdzie sobie cel w życiu, przy czym woli za wszelką cenę coś robić, niż tkwić w martwym punkcie. Ceni wymagającego przeciwnika, a rywalizacja nadaje sens jego działaniom. Chętnie się doskonali, aby zdobyć przewagę i odebrać należną mu chwałę. Wacław nie robi tego jednak dla zaszczytów, sławy czy blichtru. Zależy mu na perfekcyjnie wykonanej pracy, w którą wkłada całe serce. Nie boi się pomyłek, błędów i niepowodzeń. Stawia na aktywność. Jest niezwykle skuteczny i szybko obejmuje przywództwo. Prawie zawsze zajmuje stanowiska kierownicze. Wobec podwładnych jest sprawiedliwy, ale też wymagający. Brzydzi się cwaniactwem i kombinatorstwem. Potrafi rozwiązać najbardziej zawiły problem i załagodzić każdy spór.

Predyspozycje zawodowe

Wacław świetnie poradzi sobie w zawodach, w których może bronić słusznej sprawy takich jak: adwokat, prokurator, sędzia i dziennikarz.

Patroni Wacława

Św. Wacław (907-929) – męczennik, król Czech. Wychowywała go babka chrześcijanka (św. Ludmiła). Kiedy objął tron opowiadał się za chrześcijaństwem. Został podstępnie zamordowany przez brata i jego sprzymierzeńców. Jest głównym patronem Czech.

Odmiany i zdrobnienia imienia Wacław

Wacek, Wacenty, Wacko, Wacławek, Wacławuś, Waculek, Wacunio, Wacusiek, Wacuś, Waniek

Formy obcojęzyczne

Venceslaus (łac.), Wenceslas (ang.), Wenzeslaus, Wenzel (niem.), Venceslas (fr.), Venceslao (hiszp., wł.), Vaclav (ros.), Václav, Věnceslav (czes., słowac.)

Nazwiska pochodzące od imienia Wacław

Wacewicz, Wacinowski, Waciński, Wackiewicz, Wackowski, Wacławiak, Wacławowicz, Wacławski, Wacowicz, Wacowski

Znani imiennicy

Wacław Berent – prozaik, eseista, tłumacz
Wacław Gąsiorowski – pisarz
Wacław Niżyński – rosyjski tancerz i choreograf
Wacław Pawliszak – malarz, rysownik, ilustrator
Wacław Potocki – poeta
Václav Havel – czeski pisarz, dramaturg i polityk, prezydent Czechosłowacji i Czech
Václav Klaus – czeski polityk, prezydent Czech

Przysłowia i powiedzonka

Na świętego Wacława w polu pustki, w domu sława.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.