Znaczenie imienia Stanisław

Duża pewność siebie, pracowitość i konsekwencja w działaniu zapewniają Stanisławowi sukcesy zawodowe. Jest otwarty na wyzwania i chętnie podejmuje każde zlecenie. Tak bardzo pragnie coś robić, iż zdarza mu się wyręczać innych, wtrącając się w nie swoje sprawy. Stanisław nie znosi bezczynności. Posiada inteligencję syntetyczną, więc prędko orientuje się w założeniach zleceń. Na szczegóły nie ma czasu. Porażki lekceważy, nigdy nie obwiniając o nie siebie. Cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej i szacunkiem u znajomych. Chętnie pomaga, jest zapobiegliwy, zaradny, opiekuńczy i czarujący. Od rodziny wymaga całkowitego podporządkowania się. Doskonale wywiązuje się jednak z roli pana domu i ojca.

Pochodzenie imienia Stanisław

Stanisław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który jest sławą swego rodu lub sławny z racji posiadania pięknego stanu, czyli domu.

Rodzina i miłość

Staszek to mężczyzna ogromnie uczuciowy i rodzinny, który cieszy się wielkim powodzeniem u płci przeciwnej. Wiele dziewczyn chciałoby związać z nim swe losy, ponieważ jest zapobiegliwy, zaradny i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Niejedną potrafi oczarować, ale żeni się tylko z miłości. Unika kokietek i nie ufa flirtującym z nim kobietom. Od swojej przyszłej żony wymaga całkowitego podporządkowania się i wierności. Jest despotą w owczej skórze! Nie skrzywdziłby nikogo z bliskich, ale nieraz nadużywa słowa „moje”, okazuje zazdrość i wprowadza rządy twardej ręki. Domownikom wychodzi to mimo wszystko na dobre. Stanisław często zakłada rodzinę dość wcześnie, ponieważ odczuwa bardzo silną potrzebę opiekowania się wybranką i potomstwem. Do tego stopnia angażuje się emocjonalnie, iż w późniejszym życiu przeważnie cierpi na syndrom opuszczonego gniazda. Doskonale wywiązuje się z roli ojca i jest dla swoich dzieci prawdziwym nauczycielem życia. Małżonce niestety poświęca mniej uwagi.

Imieniny Stanisława

Stanisław imieniny obchodzi 11, 30 kwietnia, 3, 8 maja, 9, 12 czerwca, 5, 14 sierpnia, 5, 18 września, 13, 18 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Stanisława jest 8 maja.

Życie towarzyskie

Mimo swej przebojowości i siły charakteru, Stanisław jest nieśmiały oraz skryty. Zbyt często poświęca się pracy, zamiast porządnie poleniuchować w gronie znajomych. Czasem ciężko z nim wytrzymać, ponieważ nie przyjmuje poglądów innych i miewa zmienne humory. Ogólnie jest jednak lojalnym kolegą i wiernym przyjacielem, który chętnie pomoże, nawet gdy go o to nie proszą. Potrafi godzinami obmyślać życzliwą poradę i stara się znaleźć dla kogoś najlepsze wyjście z problemów. Niestety sam nie liczy się z opiniami innych, a czasem na siłę próbuje narzucić sposób postępowania bliskim. Jest przy tym bardzo pewny siebie i nie lubi sprzeciwu. Potrafi latami wypominać komuś, że nie zastosował się do jego porad i popełnił błąd. O własnych pomyłkach jednak szybko zapomina. Mimo to ciężko znaleźć osobę, która by go nie lubiła. Wiele można mu wybaczyć, ponieważ jest niezwykle sympatyczny i czarujący.

Praca i kariera zawodowa

Duża pewność siebie, pracowitość i konsekwencja w działaniu ułatwiają Stanisławowi zdobyć wysoką pozycję w pracy. Jest to mężczyzna otwarty na nowe wyzwania i chętny do podjęcia każdego zlecenia. Często bywa, iż nieproszony wyręcza innych w ich obowiązkach, wcale nie otrzymując za to wdzięczności. Większość uważa raczej, iż wtrąca się w nieswoje sprawy. A Stanisław po prostu źle znosi jakąkolwiek bezczynność. Jest obrotny i zaradny, za co cenią go pracodawcy. Odnajdzie się w każdej pracy, zawód wybiera natomiast już we wczesnej młodości i względem niego organizuje swoje dalsze życie. Jest nadzwyczaj uparty. Ma nosa do interesów, chociaż kieruje się zdecydowanie bardziej rozsądkiem niż intuicją. Obdarzony został inteligencją syntetyczną, dlatego bardzo szybko rozróżnia zarysy problemu. Na porażki reaguje lekceważeniem, czasem gniewem – nigdy jednak nie obwinia o nie siebie. Kocha przyrodę, podróże i angażujące, męskie zajęcia – niezależnie co wybierze, będzie niezastąpionym fachowcem.

Predyspozycje zawodowe

Stanisław sprawdzi się jako aktor, twórca, pisarz, historyk, prawnik, wojskowy.

Patroni Stanisława

Św. Stanisław ze Szczepanowa (1030-1079) – biskup krakowski od 1072 r. Przyczynił się do wzrostu religijności w diecezji i uporządkował administrację kościelną. Wszedł w otwarty konflikt z królem Bolesławem Śmiałym co skończyło się dramatem dla obu. 11 kwietnia 1079 roku podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce do świątyni wtargnęli najemnicy króla i zabili biskupa. Zbrodnia wywołała bunt w kraju i kilka miesięcy potem król musiał uciekać na Węgry – zmarł 2 lata później. Kult św. Stanisława narodził się tuż po jego śmierci. Jest jednym z głównych patronów Polski a Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.
Św. Stanisław Kostka (1550-1568) – jezuita. Urodził się w Rostkowie w diecezji płockiej. Jako 14 letni chłopiec udał się do Wiednia, gdzie bardzo chorował. Podczas choroby doznał kilkukrotnych wizji Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do jezuitów wstąpił w Rzymie i na początku 1568 roku złożył śluby zakonne. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku. Został kanonizowany w 1726 r. przez papieża Benedykta XIII i mianowany jednym z patronów Polski i patronem polskiej młodzieży.
Św. Stanisław Kaźmierczyk (1433-1489) – duchowny Zakonu Kanoników Regularnych pochodzący z Kazimierza (dzielnica Krakowa). Znany z głębokiego życia duchownego i gorliwej posługi w konfesjonale.

Odmiany i zdrobnienia imienia Stanisław

Stach, Stacho, Stachu, Stanisławcio, Stanisławek, Stasiek, Stasieniek, Stasio, Stasiu, Staszek, Staszko, Staśko

Formy obcojęzyczne

Stanislas, Stanislaus (ang.), Stanislas (fr.), Stanislaus, Stenz, Stenzel (niem.), Stanislav (słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Stanisław

Stach, Stachecki, Stacherski, Stachiewicz, Stachowiak, Stachowicz, Stachowski, Stachura, Stachurski, Staniak, Stanicki, Staniewicz, Staniewski, Stanisławczak, Stanisławczyk, Stanisławek, Stanisławiak, Stanisławicz, Stanisławowicz, Stanisławski,
Stankiewicz, Stankowski, Stasiewicz, Staszewski, Staszczak, Stasiak

Znani imiennicy

Stanisław Bareja – reżyser, scenarzysta, aktor
Stanisław Bogusławski – komediopisarz
Stanisław Dziwisz – biskup, sekretarz osobisty papieża Jana Pawła II
Stanisław Grochowiak – poeta, dramatopisarz i publicysta
Stanisław Lem – pisarz, filozof, eseista i satyryk
Stanisław Moniuszko – kompozytor i dyrygent
Stanisław August Poniatowski – ostatni król Polski
Stanisław Sojka – kompozytor, muzyk, autor tekstów
Stanisław Staszic – filozof
Stanisław Ignacy Witkiewicz – malarz, fotograf, pisarz, dramaturg i filozof
Stanisław Wyspiański – dramaturg i malarz

Przysłowia i powiedzonka

Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie przydadzą się sanie.
Na świętego Stanisława żytko kieby ława.
Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa.
Gdzie Stach, tam i Wach.
Stanisław z izby, Stanisław do izby.
Stach miny nie stroi, jak się pana boi.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.