Znaczenie imienia Marta

Marta lubi kontakty z otoczeniem, ale nie ulega wpływom innych. Twardo stąpa po ziemi i wyróżnia się sporą siłą – zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Nieraz zdobywa przewagę nawet nad płcią przeciwną. Nikt nie potrafi, tak jak ona rozplanować każdej chwili dnia. Niestety zapomina przy tym o byciu ludzką. Nie jest jednak nerwowa ani wybuchowa. Jej charakter dojrzewa po prostu bardzo wcześnie, przez co krótko korzysta z beztroskiej młodości. Bywa zaborcza i przekorna oraz bardzo niezależna. Ceni wolność myśli i swobodę działania. Nie lubi dzielić się swoimi pomysłami i sukcesami. Nie ujawni też tajemnicy zawodowej. Uparcie dąży do celu, konsekwentnie zwalcza przeszkody, bardzo szybko osiąga sukces.

Pochodzenie imienia Marta

Marta jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa marta (pani, władczyni).

Odmiany i zdrobnienia imienia Marta

Marcia, Marteczka, Martunia, Martusia

Imieniny Marty

Marta imieniny obchodzi 11, 18, 19 stycznia, 22, 23 lutego, 14 kwietnia, 16, 21 czerwca, 27, 29 lipca, 23 września, 2, 16, 24 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marty jest 29 lipca.

Patron

Św. Marta – z Bretanii, znana z Ewangelii jako starsza siostra Łazarza, którego wskrzesił Jezus. Patronka gospodyń domowych, hotelarzy i kucharek.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Błękitny, 8, lazuryt

Formy obcojęzyczne

Marta (ogólnie przyj. forma), Martha (ang.), Marthe (fr.), Martha (niem.).

Nazwiska pochodzące od imienia Marta

Martasik, Martaś, Martecki, Martek, Martela, Marteliński, Martiszewicz, Martiszewski, Martkowiak, Martkowski, Martoń, Martosiński, Martowski, Martulewicz, Martusiewicz, Martuszewski, Martykowski, Martysewicz, Martysik, Martyszewski

Znani imiennicy

Marta Klubowicz – aktorka
Marta Lipińska – aktorka
Marta Stebnicka – aktorka, piosenkarka, pedagog

Powiedzonka

Gospodyni Marta niewiele warta.
Trafiła Marta na Gotarta.

Opinie na temat imienia Marta