Znaczenie imienia Lech

Lech z wirtuozerią przechodzi od realizacji jednych planów do drugich. To artysta działający niebanalnie. Cechuje go ambicja, inteligencja i otwartość. Jest genialnym strategiem, którego niełatwo przechytrzyć. W ostateczności sięga po radykalne rozwiązania. Niestety dużą uwagę poświęca sobie. Dąży do wygody i dostatniego życia, z trudem nawiązując przyjaźnie. Cieszy się powodzeniem u kobiet – jest bardzo szarmancki. Potrafi jednak wykorzystać innych, gdy zajdzie taka potrzeba. Stara się być obiektywny oraz sprawiedliwy. Może zostać dobry ojcem i kochającym mężem, ale przy odpowiedniej partnerce.

Pochodzenie imienia Lech

Lech to imię męskie pochodzenia staropolskiego. Prawdopodobnie wywodzi się od słowa lścić (działać chytrze, podstępnie) a pierwotną jego formą było imię Leszek oznaczające: sprytny, umiejący zwieść innych.

Rodzina i miłość

Lech bez trudu nawiązuje znajomości z kobietami. Przykuwa ich czujne spojrzenia swoim zachowaniem, elokwencją, kulturą bycia i zaradnością. Stanowi dobrą partię na męża. Niestety ciężko mu wyjść poza ramy przyjaźni, przez co długo nie może się ustatkować. Kocha płeć przeciwną i sprawia mu wielką przyjemność obcowanie z nią – oczywiście w zgodzie z przyjętymi normami moralnymi. Zawsze bywa opiekuńczy, troskliwy i szarmancki wobec aktualnej partnerki. Jeśli jednak marzy ona o czymś więcej niż dozgonna przyjaźń, powinna zdecydowanie tupnąć nogą i sama zawalczyć o rękę Lecha. Zyska w ten sposób dobrego i wiernego męża oraz ojca dzieci, który zatroszczy się o dom i życie rodzinne zgodnie z przyjętymi przez siebie regułami. Należy mieć na uwadze, że realizuje on tylko sobie znany schemat. Lech większą wagę w życiu rodzinnym przykłada do zasad i wychowania niż czułości i pieszczot.

Imieniny Lecha

Lech imieniny obchodzi 12 sierpnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Lecha jest 12 sierpnia.

Życie towarzyskie

Lech jest otwarty na ludzi, kocha życie i bardzo stara się być obiektywny oraz sprawiedliwy w osądach. Niestety zdarza mu się zbytnio skupiać na sobie. Dąży do wygody i dostatniego życia, nie stroniąc od poświęceń i wyrzeczeń na tej drodze. To nie przysparza mu grona bliskich przyjaciół. Ponadto kiedy potrzebuje, wykorzystuje innych. Nie jest na szczęście uciążliwy ani namolny, przez co ogólnie cieszy się sympatią. Zaraża swoim entuzjazmem i porywa do działania. Przy nim nie da się nudzić. Posiada mnóstwo pomysłów, do których z łatwością przekonuje otoczenie. Świetnie zna swoją wartość i zalety, dlatego nie da się nim manipulować. Niestety popada w kłopoty i niełaskę towarzyską ze względu na swój upór. Czego by jednak nie robił – potrafi zabłysnąć.

Praca i kariera zawodowa

Wirtuoz w pracy, który zdecydowanie się wyróżnia. Stworzony do wyższych celów Lech posiada duszę artysty i to ona determinuje jego niekonwencjonalne działania. Sprawia, że jest to mężczyzna pełen inicjatyw i przemyślanych rozwiązań. Inspiruje innych, nie bojąc się stawiać im wygórowanych wymagań. Dba o swoje wykształcenie. To człowiek ambitny, inteligentny i zaangażowany. Jedne jego plany stają się zaczątkiem kolejnych. Podczas działania zachowuje spokój i opanowanie, chociaż pozorne. Potrafi zmienić się w mgnieniu oka. Nic jednak nie pokrzyżuje jego zamiarów. To genialny strateg i niełatwo go przechytrzyć. Słynie z sięgania w ostateczności po radykalne rozwiązania.

Predyspozycje zawodowe

Lech doskonale sprawdzi się jako polityk, adwokat, publicysta lub menedżer.

Patroni Lecha

Brak

Odmiany i zdrobnienia imienia Lech

Lecho, Lechu, Lesio, Lesiu, Leszek, Leśko

Formy obcojęzyczne

Brak

Nazwiska pochodzące od imienia Lech

Lechański, Lechewicz, Lechicki, Lechniak, Lechnicki, Lechnowicz, Lechnowski, Lechocki, Lechoniewicz, Lechowicz, Lechowski

Znani imiennicy

Lech – legendarny twórca państwa polskiego, brat Czecha i Rusa, założyciel Gniezna
Lech Dymarski – pisarz
Lech Janerka – muzyk
Lech Kaczyński – polityk, prezydent RP
Lech Majewski – pisarz, malarz, kompozytor
Lech Trzeciakowski – historyk
Lech Wałęsa – przywódca Solidarności, prezydent RP

Przysłowia i powiedzonka

Powiedział król Leszek: puste wiadra, pusty mieszek.
Mawiano za króla Leszka: ten dom zdobi, kto w nim mieszka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.