Znaczenie imienia Jerzy

Jerzy ma wszechstronne zainteresowania i bardzo bystry umysł. Nie brak mu oryginalnych pomysłów, twórczej wyobraźni a także zapału. Jest rozsądny, staranny oraz zapobiegliwy. To urodzony strateg o nieprzeciętnej intuicji! Ogranicza go tylko dwoistość natury i zmienny charakter. Jerzy często toczy wewnętrzną walkę między rzeczywistością a wyobrażeniem, między własnymi przeżyciami a możliwościami. Cieszy się życiem, a następnie popada w melancholię. Z jednej strony nie znosi samotności, a kiedy indziej tęskni za odludziem. Ogólnie jednak jest niezwykle błyskotliwy i elokwentny. To sprawiedliwy, skromny oraz prostolinijny człowiek. Znajomi go cenią, a przyjaciele pozostają wierni na długie lata.

Pochodzenie imienia Jerzy

Jerzy to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa geos (ziemia) oznaczające rolnika uprawiającego rolę.

Rodzina i miłość

Ten typ mężczyzny intryguje i zwraca na siebie uwagę kobiet. Chociaż Jerzy nie jest zdobywcą ani łamaczem serc niewieścich, to na brak powodzenia narzekać nie może. Jego osobowość jest pociągająca, a możliwości intelektualne dają wiele nadziei na spokojną oraz dostatnią przyszłość. Niestety bywa często zbyt wstydliwy i niezdecydowany. Potrzebuje kobiety, która nim pokieruje i troskliwie przeprowadzi przez cały okres znajomości, aż do zobowiązania na całe życie. Łatwo go jednak spłoszyć, dlatego należy bardzo uważać. Sposobem na Jerzego jest otoczenie go miłością i zrozumieniem. Mężczyzna ten dużą wagę przykłada do rodziny – już jako dziecko darzy ogromnym szacunkiem swoich rodziców, z kolei jako dorosły spełnia się w roli męża i ojca. Jest ciepłym, wiernym oraz oddanym partnerem.

Imieniny Jerzego

Jerzy imieniny obchodzi 27 stycznia, 19, 23, 24 kwietnia, 12, 27 czerwca, 27 lipca, 24 sierpnia, 2 września, 2 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jerzego jest 23 kwietnia.

Życie towarzyskie

Jerzy również w kontaktach towarzyskich nie jest do końca przewidywalny i stały emocjonalnie. Ma zmienny charakter. Szybko przechodzi z jednego stanu ducha w drugi. Cieszy się życiem, a następnie popada w melancholię. Z jednej strony nie znosi samotności, a kiedy indziej tęskni za odludziem. Porywa swym entuzjazmem słuchaczy, a następnie ucieka i krępuje go uznanie. Bywa niezwykle błyskotliwym i elokwentnym rozmówcą. Wie, jak zjednać sobie sprzymierzeńców dla swych dążeń. Łatwo nawiązuje kontakty i precyzyjnie formułuje swoje myśli. Niestety zdaje sobie sprawę ze swych zalet i niekiedy wyraźnie traktuje innych z pobłażliwością typową dla geniusza. Przeważnie jednak jest sprawiedliwy, skromny, prawdomówny i prostolinijny. Znajomi go cenią, a przyjaciele pozostają wierni na długie lata.

Praca i kariera zawodowa

Jerzy obdarzony został inteligencją zarazem analityczną jak i syntetyczną, dzięki czemu bardzo szybko orientuje się w przyczynach i skutkach stawianych przed nim zadań. Ma wszechstronne zainteresowania i bardzo bystry umysł. Chętnie zdobywa wiedzę oraz dyplomy. Nie brak mu oryginalnych pomysłów, twórczej wyobraźni a także zapału. Jest rozsądny, staranny i zapobiegliwy. To urodzony strateg o nieprzeciętnej intuicji! Ogranicza go jednak dwoista natura. Dlatego, pomimo predyspozycji i talentów, Jerzy z trudem osiąga wymarzony sukces oraz pozycję. Zbyt często toczy wewnętrzną walkę między rzeczywistością a wyobrażeniem, między własnymi przeżyciami a możliwościami. Brak mu ostatecznie wytrwałości i po dobrze rokującej aktywności nagle ukrywa się przed światem. Jest nazbyt pobudliwą i niespokojną duszą. Bywa, iż zastanawia się, czy działanie podjął z przekonania, z obowiązku, czy raczej z lęku przed rozczarowaniem innych. Podobnie z wybraniem przez niego zawodu – decyduje raczej otoczenie Jerzego i okoliczności niż on sam świadomie.

Predyspozycje zawodowe

Posiadane przez Jerzego umiejętności wróżą mu pomyślną karierę w roli maklera giełdowego, biznesmena, a także pracownika służb mundurowych, inżyniera lub fachowca z wybranej dziedziny.

Patroni Jerzego

Św. Jerzy z Liddy (III-IV w.) – syn poganina i ukrytej chrześcijanki. Był oficerem w armii rzymskiej. Kiedy cesarz Dioklecjan rozpoczął prześladowanie chrześcijan, św. Jerzy wychowany na chrześcijanina odmówił składania ofiar bóstwom rzymskim. Został wtrącony do więzienia i torturowany przez 7 lat – nigdy nie wyparł się Chrystusa. Zginął ścięty mieczem. Zyskał przydomek Wielkiego Męczennika. Jest patronem Anglii, Rosji oraz żołnierzy, harcerzy i kawalerii.
Św. Jerzy Betlejemita (810–852) – diakon klasztoru św. Saby w Palestynie. Podczas podróży po Hiszpanii zatrzymał się na dłużej w Kordobie uciskanej przez Arabów. Kiedy pewnego dnia publicznie obrażał Mahometa, został z kilkoma innymi chrześcijanami aresztowany i ścięty na rynku miasta. Kościół w Kordobie długo opierał się uznaniu Jerzego za świętego, gdyż sam sprowokował swoją śmierć. Mimo to Stolica Apostolska zaliczyła go w poczet świętych.

Odmiany i zdrobnienia imienia Jerzy

Jerzyk, Juras, Jurasek, Jurcio, Jureczek, Jureczko, Jurek, Jureniek, Jurko, Jurunia, Juruś

Formy obcojęzyczne

Georgius (łac.), George (ang.), Georg, Jorg, Jörg, Jörgen, Jörgel (niem.), Georges (fr.), Jorge (hiszp.), Giorgio (wł.), Georgij, Jurij (ros.), Jiři (czes.), Juraj (słowac.), Ðorðe, Ðurað, Ðura, Juraj, Georgije, Žorž (połud.-słow.), Jeorjos, Geōrgios (gr.), Jurgis, Juris, Juras (litew.), György, Györe (węg.), Yrjö (fiń.).

Nazwiska pochodzące od imienia Jerzy

Jerzycki, Jerzyk, Jerzykiewicz, Jerzykowicz, Jerzykowski, Jerzyński, Jórczak, Jórzykowski, Jórczyński, Juracki, Juraczyk, Juras, Jurasek, Jurasik, Jurasiński, Jurasz, Juraszek, Juraszewicz, Juraszkiewicz, Juraszowski, Juraszyński, Jurczak, Jurczakowski, Jurczycki, Jurczyk, Jurczykowski, Jurczyn, Jurczyński, Jurecki, Jureczek, Jureczko, Jurek, Jurewicz, Jurgielewicz, Jurgiewicz, Jurkiewicz, Jurkowiak, Jurkowicz, Jurkowski, Juroszek, Juroszyński, Jurowicz, Jurycki, Jurzewicz, Jurzecki, Jurzkiewicz, Jurzykiewicz, Jurzykowski

Znani imiennicy

Jerzy Buzek – polityk, premier
Jerzy Duda-Gracz – malarz i scenograf
Jerzy Dudek – piłkarz
Jerzy Engel – piłkarz i trener
Jerzy Hoffman – reżyser i scenarzysta filmowy
Jerzy Kawalerowicz – reżyser i scenarzysta
Jerzy Kossak – malarz
Jerzy Kryszak – aktor i satyryk
Jerzy Owsiak – dziennikarz
Jerzy Stuhr – aktor
Jurij Gagarin – pierwszy kosmonauta
George Bush – prezydent USA
George Byron – angielski poeta
George Harrison – brytyjski muzyk rockowy
George Lucas – amerykański reżyser i producent filmowy
George Washington – pierwszy prezydent USA
Giorgio Armani – włoski projektant mody

Przysłowia i powiedzonka

Gdy na święty Jerzy jeszcze nie rozkwita, niech się cieszy stary, młody, chłop i kobita.
Od Cypriana aż do Jana gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, a gdy Jerzy się rozśmieje, to za kilka dni znów leje.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.