Znaczenie imienia Jadwiga

Bardzo przedsiębiorcza i gospodarna Jadwiga nie przejawia żadnych oznak zmęczenia czy niechęci. To kobieta wicher, którą ciężko powstrzymać! Uważa, iż wszystko najlepiej wykona sama. Jest introwertyczką o syntetycznym umyśle – w mig ogarnia całość zadania, ale często potyka się o przeoczony drobiazg. Porażki są dla niej ciosem. Za to z sukcesów cieszy się jak dziecko. Jest inteligentna, rozsądna, zaradna i oczytana. Do tego świetnie gotuje. Stale też podnosi swoje kwalifikacje i nie spoczywa na laurach. To bardzo ciekawa świata osoba, chociaż zdarza jej się niejedno zapomnieć. Rzadko się zwierza przyjaciołom, ale dzięki żywym reakcjom, od razu wiadomo, co czuje i myśli. Nie łatwo ją jednak uspokoić.

Pochodzenie imienia Jadwiga

Jadwiga to imię pochodzenia starogermańskiego i wywodzi się od słów hadu (walka) i wig (bój). Oznacza: waleczna kobieta, zwyciężająca w boju.

Rodzina i miłość

Jadwiga przeważnie jest nieuchwytna jak wiatr, a do tego bardzo kobieca, uwodzicielska i pociągająca. Nie jednemu mężczyźnie z biegu zawróci w głowie, ale żeby ją uchwycić potrzeba nie lada wysiłku. Swoisty oportunizm moralny doprowadza ją nieraz do burzliwych przygód, marzy jednak o przytulnym domu, otwartym na gości i dzieci. Niestety często marzenia te wiążą się ze zmianą domu co pół roku, a przyjaciół co tydzień. Jeśli komuś uda się okiełznać ten żywioł, zyska przykładną oraz gospodarną żonę, obdarzoną nieprzeciętnym talentem kulinarnym i umiejętnością radzenia sobie ze wszystkim. Jest stworzona do bycia matką, a potem babcią.

Imieniny Jadwigi

Jadwiga imieniny obchodzi 14 kwietnia, 17 lipca, 13 września, 15, 16 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jadwigi jest 16 października.

Życie towarzyskie

Dobrze mieć Jadwigę w gronie przyjaciół – z nią nigdy nie jest nudno. To kobieta pełna pomysłów, wdzięku, taktu oraz stylu. Niestety bywa również bardzo zmienna i nierzadko zbyt ruchliwa. Miewa milion pomysłów na sekundę, przez co ciężko za nią nadążyć. Potrafi przy tym często zmieniać otoczenie oraz przyjaciół. Zdarza jej się manipulować znajomymi i grać na ich uczuciach. Ponieważ jest introwertyczką może zapomnieć o zewnętrznym świecie. Rzadko się zwierza, ale reaguje bardzo żywo na wszelakie bodźce, wobec czego od razu wiadomo, co czuje i myśli. Gdy się zdenerwuje, potrzeba wiele wysiłku, aby ją uspokoić. Z natury jest jednak szlachetną i ciepłą kobieta pełną życiowej mądrości. Chętnie niesie innym pomoc, udziela rad oraz wsparcia.

Praca i kariera zawodowa

Kobieta błyskawica, którą mało co jest w stanie powstrzymać! Bardzo przedsiębiorcza i operatywna Jadwiga nie przejawia do tego żadnych oznak zmęczenia czy niechęci. Uważa również, iż najlepiej wszystko wykona sama. Wobec czego pilnie przykłada się do wywiązywania ze swych obowiązków. Sprawia pozory pewnej siebie, ale w rzeczywistości łatwo się załamuje. Jest introwertyczką o syntetycznym umyśle – wszystko w mig ogarnia i rozumie, ale często potyka się o przeoczony w pędzie drobiazg. Porażki tym samym są dla niej ciosem, który z trudem znosi. Natomiast z sukcesów potrafi cieszyć się jak dziecko. Jest bardzo ciekawa świata, chociaż zdarza jej się sporo zapomnieć. To naprawdę nieprzeciętna i pełna zalet kobieta – inteligentna, rozsądna, zaradna oraz oczytana. Lubi podnosić swoje kwalifikacje i nie spoczywa na laurach. Powinna dobrze się czuć w zawodach wymagających ruchliwości, operatywności oraz związanych z niesieniem pomocy.

Predyspozycje zawodowe

Jadwiga świetnie sprawdza się w zawodach wymagających energii, ruchliwości i przedsiębiorczości takich jak: administracja, handel, marketing.

Patroni Jadwigi

Św. Jadwiga (1179-1243), księżna śląska. Pochodziła z książęcego rodu z Bawarii. Z woli rodziców, w wieku 12 lat, poślubiła Henryka Brodatego, księcia wrocławskiego z rodu Piastów. Zasłynęła z wielkiej dobroci dla biednych i chorych. Ufundowała klasztor cysterski w Trzebnicy, w którym w surowej ascezie spędziła ostatnie lata życia. Patronka Wrocławia i Śląska, pojednania i pokoju.
Św. Jadwiga – Królowa Polski (1374-1399), córka króla Ludwika i Elżbiety. Jako zaledwie 4 letnia dziewczynka została zaręczona z królewiczem austriackim Wilhelmem Habsburgiem. W 1386 r. zgodziła się jednak na małżeństwo z kilka dni wcześniej ochrzczonym Władysławem Jagiełłą co doprowadziło do Unii Polski z Litwą. Brała czynny udział w chrystianizacji Litwy. Stała się współzałożycielką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarła w Krakowie 17 lipca 1399 roku, trzy tygodnie po urodzeniu córki. Kanonizowana przez papieża Jana Pawła II 8 czerwca 1997 roku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Jadwiga

Jadwinia, Jadwisia, Jadwiśka, Jadzia, Jadzienka, Jadzinka, Jadziuchna, Jadziula, Jadziulka, Jadziunia, Jadziusia, Jadziuś, Jadźka

Formy obcojęzyczne

Hedwigis (łac.), Hedviga, Avis, Edviga (ang.), Hadvig, Hedvig, Hedda (niem.), Hedvige, Edvige (fr.), Edviga, Eduvigis (hiszp.), Edvige (wł.), Jadviga (ros.), Hedvika, Jadviga (czes.), Hedviga (słowac.), Jadviga, Hedviga (połud.-słow.), Jadvyga, Gedvyga (litew.), Edvigis, Evijis (gr.), Hedvig, Hedda (węg.), Helvi, Heta, Hedda (fiń.)

Nazwiska pochodzące od imienia Jadwiga

Jadacki, Jadczak, Jadeczek, Jadwicki, Jadwiczyn, Jadwid, Jadwidz, Jadwidziec, Jadwidzyk, Jadwiński, Jadwisiak, Jadwisińczak, Jadwiszak, Jadwiszczak, Jadwiszczyk, Jadwiżak, Jadźwiński

Znani imiennicy

Jadwiga – Królowa Polski
Jadwiga Andrzejewska – aktorka (30 III 1915 – 4 X 1977)
Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) – poetka polska. (1 VIII 1834 – 23 IX 1908)
Jadwiga Szajer (Ada Sari) – polska śpiewaczka operowa (29 VI 1886 – 12 VII 1968)
Jadwiga Wołoszyńska – botanik i hydrobiolog (1882 – 1951)

Przysłowia i powiedzonka

Dla miłosnych graczy ponętna Jadwiga, to już ekstraklasa czyli pierwsza liga!
Do świętej Jadwigi pozbieraj jabłka, orzechy, figi.
Kto sieje na świętą Jadwigę, ten zbiera figę.
Mała Jadwiga, a zboże dźwiga.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.