Znaczenie imienia Irena

Irena dysponuje sporym potencjałem. Posiada doskonałą pamięć, niemałą ciekawość świata oraz takt i zmysł dyplomatyczny. Jest opanowaną i spokojną osobą, z łatwością więc radzi sobie w sytuacjach trudnych oraz stresujących. Konsekwentnie zmierza też ku obranym celom. To dumna i niezależna kobieta, chociaż potrafi odnaleźć się w każdym towarzystwie i z łatwością dostosowuje się do otoczenia. Na co dzień pogodna, zaradna i gospodarna. Chętnie pomaga innym i udziela mądrych porad. Spokojny i zrównoważony charakter Ireny gwarantuje właściwą ocenę sytuacji. Lubi jednak bujać w obłokach, przez co marzy o dalekich podróżach, zaszczytach i władzy. Jest zmysłowa, kokieteryjna, ale wierna, gdy pokocha.

Pochodzenie imienia Irena

Imię Irena pochodzi od greckiego słowa eirene (pokój) i oznacza osobę niosącą pokój.

Rodzina i miłość

Do uczuć i rodziny Irena podchodzi bardzo energicznie, czasem nawet spontanicznie. Owszem liczą się dla niej bliscy, dom i miłość, dlatego stara się być za nie odpowiedzialna. Jako opiekunka domowego ogniska jest gospodarna i zaradna. Bywa jednak, że zapomina o całym świecie i rzuca się w wir namiętności. Gdy wierzy w siebie i kocha, może góry przenosić. To kobieta bardzo niezależna, kokieteryjna i zmysłowa zarazem. Potrafi przejść przez wiele związków, zanim się ustatkuje i znajdzie wystarczająco wytrwałego męża, który nie pozwoli się jej zawojować. W miłości cielesnej daje z siebie wszystko, wobec czego jej wybranek nie może narzekać na nudę. Gdy prawdziwie pokocha – nic nie złamie jej wierności.

Imieniny Ireny

Irena imieniny obchodzi 22, 25 stycznia, 21, 26 lutego, 25 marca, 1, 3, 5, 6 kwietnia, 4, 5 maja, 28 czerwca, 9, 14 sierpnia, 18, 20 września, 3, 20 października, 15 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Ireny jest 9 sierpnia.

Życie towarzyskie

Nie zawsze łatwo się z nią dogadać, chociaż Irena z natury jest życzliwa i otwarta na świat. Czasem jej duma i niezależność dają o sobie zbytnio znać, przez co przyjaźń z nią staje się związkiem despotycznym. Jeśli jednak wyczuje wzajemny respekt w relacjach, znajomości układają się znośnie. Nie warto próbować wobec niej kłamstwa – Irena potrafi czytać w ludzkich sercach i z łatwością odkrywa tajemnice otoczenia. Jest to kobieta dobrze czująca się wśród ludzi, darzona wielkim szacunkiem i powszechnie lubiana. Chętnie pomaga w potrzebie i udziela porad. Potrafi poświęcić się dla idei, ponieważ odczuwa silną potrzebę dawania czegoś z siebie innym. Można liczyć na jej obiektywizm, ale i zarazem subiektywne osądy z jej strony, gdyż kieruje się zarówno logiką, jak i uczuciowością. Spokojny i zrównoważony charakter Ireny gwarantuje jednak właściwą ocenę sytuacji.

Praca i kariera zawodowa

Irena dysponuje sporym potencjałem. Obdarzona doskonałą pamięcią, niemałą ciekawością świata, wielkim opanowaniem i taktem – konsekwentnie zmierza ku obranym celom. Przechodzi przez życie z dokładnym planem działania. Spokojnie radzi sobie w trudnych i stresujących sytuacjach, pozostając wierną przyjętym ideałom. Dzięki dużej aktywności i zmysłowi dyplomatycznemu jest w stanie zrealizować wiele planów. Jeśli ktoś by chciał zmienić jej podejście do problemu lub zamiary, to nigdy siłą! Irenę należy przekonać, że dane działanie całkowicie nie leży w jej interesie. To osoba dumna i niezależna, chociaż potrafi odnaleźć się w każdym towarzystwie i z łatwością dostosowuje się do otoczenia. Marzą jej się zaszczyty, majątek oraz władza, dlatego preferuje zawody twórcze, jak aktorstwo, muzyka, rzemiosło lub dające możliwość kariery, jak własny biznes, marketing, handel czy gastronomia.

Predyspozycje zawodowe

Irena świetnie poradzi sobie w takich zawodach jak: aktorstwo, piosenkarstwo, rzemiosło, biznes, handel, marketing oraz gastronomia.

Patroni Ireny

Św. Irena (752-803) – cesarzowa bizantyjska. Pochodziła z Aten. Poślubiła cesarza Leona IV w wieku 16 lat lecz 12 lat później owdowiała. Okazała się ambitnym, stanowczym i skutecznym politykiem. Poprawiła stosunki z Rzymem oraz przyczyniła się do potępienia niszczenia obrazów i relikwii świętych. Kiedy jej syn Konstantyn VI osiągnął pełnoletność – odsunął ją od władzy. Po kilku latach odzyskała władzę a syna kazała oślepić. Rok później została pozbawiona tronu i zesłana na wyspę Lesbos, gdzie zmarła w nędzy.
Św. Irena – siostra św. Damazego. Pochodziła z Hiszpanii, jej brat został wybrany papieżem Rzymu. była bardzo pobożna całymi nocami modląc się w katakumbach przy grobach męczenników. Zginęła w 379 roku.
Św. Irena Węgierska (XI-XII w.) – córka króla Władysława I. Słynęła z dobroczynności. Ufundowała w Konstantynopolu klasztor i szpital. Zmarła w 1134 r.
Św. Irena Portugalska – mniszka słynąca z niezwykłej urody. Ścięta w 663 roku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Irena

Ircia, Ireczka, Irencia, Irenka, Irina, Irinka, Irka, Irulka, Irunia, Irusia, Iruś

Formy obcojęzyczne

Irene, Irena (ogólnie przyjęta forma), Irena, Irenaea (łac.), Irina (ros.), Ira, Irina, Irena (połud.-słow.), Jerne (węg.).

Nazwiska pochodzące od imienia Irena

Brak

Znani imiennicy

Irena Dziedzic – dziennikarka i prezenterka telewizyjna
Irena Jarocka – piosenkarka
Irena Kwiatkowska – aktorka
Irena Pfeiffer – kompozytorka polska
Irena Santor – piosenkarka
Irena Sendlerowa – działaczka społeczna, „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”
Irena Szewińska – lekkoatletka, mistrzyni olimpijska
Irena Joliot-Curie – uczona, córka Marii Skłodowskiej
Irina Rodnina – rosyjska łyżwiarka, zdobywczyni 23 złotych medali

Przysłowia i powiedzonka

Ceni igraszki różne Irena, choć ją dosięga czasem przecena.
Gdy zestarzeje się Irka, ma na swym koncie dziwactw kilka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.