Znaczenie imienia Hubert

Hubert to uczuciowy flegmatyk. Jest cierpliwy, uparty, oszczędny, czasem działa skrycie, ale w końcu dochodzi do celu, i to się liczy. Jest ekstrawertykiem, który aktywnie uczestniczy w życiu świata. Nie ulega wpływom, jest bardzo obiektywny. Cechuje go umiarkowana pewność siebie, zdarza się nawet, że jest nieśmiały. Hubert przez całe życie dąży do zdobycia wiedzy, kształci się, uszlachetnia swój charakter, uczy jak żyć, by po sobie zostawić jak najwięcej. To odważny mężczyzna, który nie zraża się szybko, postępuje zgodnie z zasadami etyki i logiki. Cechuje go również niezwykła pamięć i pracowitość.

Pochodzenie imienia Hubert

Hubert jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów hugu (duch, dowcip) i beracht (jaśniejący, błyszczący). Oznacza osobę, którą charakteryzuje bystry umysł i poczucie humoru.

Odmiany i zdrobnienia imienia Hubert

Bercik, Bertuś, Hubercik

Imieniny

3 listopada

Patron

Św. Hubert – biskup Leodium. Wcześniej był rycerzem. Nawrócił się w czasie polowania, gdy spotkał jelenia z krzyżem jaśniejącym między rogami. Patron myśliwych i leśników. Chroni przed epilepsją.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Biały, 2, diament

Formy obcojęzyczne

Hubertus (łac.), Uvertos (gr.), Hubert (ogólnie przyj. forma), Hobart (ang.), Hubertus, Hugbert, Huprecht (niem.), Huberto (hiszp.), Uberto, Oberto (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Hubert

Huber, Huberk, Huberski, Hupert

Znani imiennicy

Hubert Skrzypczak – bokser
Hubert Urbański – aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny
Hubert Wagner – trener siatkówki

Powiedzonka

Kiedy swego czasu goły las nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje.

Opinie na temat imienia Hubert